Mikeás könyve (Mik)

Full text search

Mikeás könyve (Mik)
Ez a prófétai szózat valószínűleg Szamaria bukása (721) előtt hangzott el.
A paráznaság bére kifejezés arra a pogány szokásra utal, hogy a pogány szent helyeken szertartásszerű paráznaságot űznek. Ilyen bűnös élettel szerezte Izrael minden gazdagságát.
Ez a rész 12 tengerparti város szomorú sorsát siratja el; (A 10. versben egy város neve eltűnt.) E városok pusztulása súlyos figyelmeztetés Jeruzsálem számára. Valószínűleg Szancherib 701-es hadjáratáról van szó.
A költői szöveg szójátékokat alkot a városok neveivel [pl. Gat - taggidu (hirdessétek) Bet-Leafra - afar (por) Sáfir - sófár (harsona) stb.].
Izrael győzelmének napján a bűnösök (kapzsi emberek) nem részesülnek majd a győztes ország javaiban.
Vö.: 1Sám 9,7-8; 1Kir 14,3; 2Kir 4,42; 5,15-22; 8,8-9.
A jövendölés leírja, ahogy a pogány népek Istenhez térnek és Sionba jönnek. Hasonló gondolatokat találunk Izajásnál is: 2,2-4; 45,14; 60. fejezet
A büntetés után Isten mint jó Pásztor újra gondjába veszi népét, Ez 34,1 kk.
A Nyáj Tornya itt Jeruzsálem költői neve. Az Ofel a városnak az a része, ahol a királyi palota állt.
Sion (Isten népe) győzni fog a pogány népek felett. A győztes Izrael széttiporja őket, mint a cséplő ökrök a gabonát a cséplőudvarban. A prófétai szózat alapjául szolgálhatott Szancherib 701-ben végrehajtott támadása és váratlan visszavonulása. Később az eszkatologikus prófétai szövegek gyakori témája az idegen népek támadása és megszégyenülése, pl. Ez 28-39; Jo 4; Zak 14.
Mikeás a Messiást a szokásos módon ábrázolja: a király, aki diadalra jut Sionban (vö.: Zsolt 110; Iz 9,1-6 stb.).
Az Erődítmény Jeruzsálem jelképes neve. Izrael bírája a király. Az idegen hódító (Szancherib) szégyenítette meg támadásával, vö.: 2Kir 18,13-16.
Efrata korábban egy kisebb törzs neve volt, később a törzs legfőbb városát, Betlehemet jelölték ezzel a névvel (Ter 35,19; 48,7; Józs 15,59; Rut 4,11). A Betlehem szót később toldották be a szövegbe, mert az közismertebb volt.
„Akinek szülnie kell”, az a Messiás anyja. Lehetséges, hogy Mikeás ismerte Izajás 7,14-ben mondott jövendölését.
Valószínűleg Mikeás kortársaira vonatkozik, akik a helyes messiási remények helyett saját erejükben bizakodnak.
A próféta megígéri, hogy Isten el fog távolítani a nép köréből mindent, ami tévútra vezetheti.
A hegyek, ahol a választott nép találkozott Istenével (Sinai, Nebo, Ebal, Sion stb.), és így tanúi lehettek ezeknek az eseményeknek, gyakran szerepelnek megszemélyesítve a Szentírásban (pl. Ez 35-36; Zsolt 68,16-17).
Isten szemére veti népének, hogy ő csak jót tett vele, a nép mégis hűtlen lett hozzá.
A héber szövegből egy rész hiányzik (a Jordánon való átkelésről szólt). - Isten igazságos tettei azok az események, amelyeket az előzőekben felsorolt, és sok más esemény, melyekkel Isten megmutatta a szövetséghez való hűségét.
A bűnbánó hívő megkérdezi Istentől, hogy mit kell tennie.
Isten válaszában az igazi vallásosságot kéri az emberektől, melyet „elmondott” már nekik a próféták által: az igazságosságot (Ámosz), a szeretetet (Ozeás), az Isten előtti alázatosságot (Izajás).
A könyv valószínűleg ezzel a verssel zárult eredetileg: a próféta kifejezi, hogy hisz a végső szabadulásban. A befejező gondolat alapján - valószínűleg a száműzetés után - ide csatoltak néhány későbbi prófétai költeményt, melyek szintén a szabadulás reményéről szólnak.
Ezek a versek nem Bábelre, hanem Edomra vonatkoznak, vö.: Ez 35; Abd 10. 15; Zsolt; 137,7 stb.
Ezt a részt a magyarázók a perzsa korra helyezik (538 után).
Ez a jövendölés eredetileg Júda ellen irányulhatott. A jelen szövegösszefüggésben a pogány népek ellen szól, akik a száműzetésből visszatérő zsidóság iránt ellenséges magatartást tanúsítanak.
Az ország olyan, mint egy erdő, mint egy elhagyatott gyümölcsöskert, amikor a zsidók visszatérnek a fogságból.
A várt üdvösség nem más, mint a szövetségnek és az ígéretnek a beteljesedése. Ebben hitt és remélt kezdettől fogva a választott nép.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages