Félénkség.

Full text search

Félénkség.
Lehet öröklött v. komoly megrázkódtatás (trauma, sokk) következménye. Ha öröklött, akkor nem gyógyítható; a traumatikus gyávaság néha megszüntethető v. legalábbis csökkenthető.
Az öröklött ~gel kapcsolatban hathetes alomban gyakran megfigyelhető, hogy a kölykök felfelé kapaszkodnak a » kennel rácsán, izgatottan ugatnak, szeretnék elérni a ketrecen kívül tartózkodó személyt; de előfordul, hogy egy-egy kiskutya ilyenkor elkülönül, magára marad. Ha a kölyköket kiengedik, megpróbálnak felugrálni a látogatóra, a félénk kis eb - ha kimerészkedik is egy pillanatra - siet vissza a biztonságot nyújtó kennelbe.
A félelem bénító hatású. A rémület gyakran kiváltja az anális (végbélnyíláshoz tartozó) mirigyek ürítését. (Ez egyébként az akut félelmi állapot egyik jellegzetes tünete.) Számos elmélet született arról, hogy milyen célt szolgálnak ezek a kellemetlen szagú mirigyek. Annyi bizonyos, hogy a kutya számára a saját szaga nem visszataszító, de a másik eb anális mirigyeiből eredő nagyobb mennyiségű váladék olyan undorító lehet, hogy pl. verekedés közben a győztes gyakran abbahagyja a küzdelmet és odébbáll. Elképzelhető, hogy a vesztes ily módon is tudathatja a másikkal a megadását. (Balesetet szenvedő v. közvetlenül » epilepsziás roham után levő kutyáknál egyébként szinte mindig érezhető ez a kellemetlen, erős szag.)
A hosszan tartó félelmet sok állatfajnál a gyomorsav fokozott kiválasztása kíséri; ez alól a kutya sem kivétel; amikor retteg, feltehetően sokkal gyorsabban emészti meg táplálékát.
Az aggodalom, a szorongás enkefalográffal mérhető. Egy kísérlet folyamán otthon nevelt 26 kutyát figyeltek meg, hogyan reagálnak olyan tárgyakra, amelyeknek egyes részei mozogtak (játékgyíkok, szappanbuborékok stb.). Az állatok reagálásából - melyik tárgyat kerülték ki, melyiktől futamodtak meg - pontosan megállapíthatták, hogy mitől milyen mértékben ijedtek meg. Ált. a mozgó részekkel ellátott dolgoktól féltek a legjobban, de hamar rájöttek, hogy nincs mitől tartaniuk.
A kutyák gyakran megijednek az új tárgyaktól, a szokatlan helyzettől, a váratlan zajoktól. Sok kutya csak a nagyon erős hangoktól (vihar, lövés) fél, de vannak olyan ebek is, amelyek elsősorban más - idegen fajú - állatoktól esnek pánikba. Akadnak viszont természetes bátor kutyák, amelyek viselkedése félreérthető, s ezért - indokolatlanul - félénknek tartják őket. Egyes ebek, pl. amelyekre nem jellemző a ~, egy másik kutya láttán lelapulnak, mintha félnének. Amikor azonban a másik állat a közelükbe ér, hirtelen egész viselkedésük megváltozik, dühödten rárontanak ellenfelükre és olykor csúnyán helybenhagyják.
A ~ nagyon erős érzés, erősebb még az » éhségnél is. Erre a tulajdonságra azonban pozitív kondicionálásnál nem számíthatunk, hiszen nem cél félénk kutyák nevelése; az viszont igaz, hogy a bizonyos cselekedetektől való ~ felhasználható az elrettentésre. (» Kennelfélénkség)
A félénk kutya jellegzetes testtartása

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me