Kiképzés.

Full text search

Kiképzés.
Voltaképpen a kutya tanítása, amelynek során a munkakutya-, a vadászkutya- és a kotorékkutya- stb. ~ céljainak megfelelő » feltételes reflexeket alakítják ki az állatban. Olyan cselekvéssorokra tanítják, amelyek nem ellenkeznek természetes viselkedésformáival.
A ~sel foglalkozó szakemberek manapság négy módszer szerint dolgoznak: 1. mechanikus (ösztönszerű), 2. ízérzéken keresztül serkentő (jutalmazó), 3. ellentétesen ható és 4. utánzó módszerrel.
A mechanikus ~ lényege az, hogy valamely ösztönszerű ingert, mint feltétlen ingert, különböző formákban alkalmaznak. Ez az inger a kutya elhárító-védő reflexét váltja ki, pl. a lefekvés reflexét úgy, hogy a kutyát lenyomják v. pórázánál fogva lerántják a földre. Ennek a módszernek az a nagy hátránya, hogy gyakori alkalmazása egyik-másik kutyában meglehetősen nyomott hangulatot, gátolt állapotot idézhet elő, és olykor bizalmatlanság v. » félénkség alakulhat ki benne a kiképző iránt.
A jutalmazó - ízérzéken keresztül serkentő - módszer abból áll, hogy az inger, amely a kutyát a kívánt cselekedet végrehajtására indítja, összefügg a táplálkozással; a kívánt feladat végrehajtásakor egy-egy jutalomfalattal serkentik, ösztönzik a kutyát. Ezzel az eljárással fel lehet kelteni az eb érdeklődését a különböző feladatok iránt, de ennek a módszernek is megvannak a maga hibái; elsősorban az, hogy a jóllakott kutyára gyakorolt hatása igen kétséges lehet.
Az ellentétesen ható módszer a szolgálati kutyák ~ének az egyik legeredményesebb eszköze, lényegében a mechanikus és a jutalmazó módszert megpróbálják különböző formákban összekapcsolni úgy, hogy mechanikus ingereket alkalmaznak a kívánt cselekvések végrehajtására, és jutalmazó ingereket ugyanennek a cselekvésnek a rögzítésére. Ennek a módszernek az a nagy előnye, hogy gyorsan és tartósan rögzíthetünk vele bizonyos feltételes reflexeket, és ezzel meggyorsíthatjuk magának a ~nek az eredményét.
Az utánoztató módszernek nincs különösebb jelentősége, nagy ritkán mint kisegítő eljárást alkalmazzák.
A használt módszertől függetlenül a ~ egyik aranyszabálya, hogy a tanítás során feltétlenül figyelembe kell venni a kutya "egyéniségét", vagyis idegi alkatát, karakterét (» Vérmérséklet).
A kutyák természete fajtánként, sőt egyedenként is igencsak különböző. Minden kutyatartó tudja, hogy vannak határozott, kemény, és vannak bizonytalan, puhány példányok; akadnak vidáman dolgozók és alamuszik, lusták; akadnak készségesek, de bizony előfordulnak figyelmetlenek és engedetlenek is. Az egyik eb szerfelett bátor, a másik nagyon is félénk; az egyik higgadt, a másik ideges stb.
Egyik kiváló hazai kinológiai szakemberünk valamelyik könyvében azt írja, hogy a kiképzés a kutyával szoros érzelmi kapcsolatot és biológiai-etológiai szemléletmódot követel. Ez a megállapítás nagyon szép és igaz, de sajnos a gyakorlatban az a helyzet, hogy a kutya~ a viszonylag gyorsan fejlődő kinológia egyik leginkább elmaradott területe. A vele foglalkozó szakemberek többsége egyelőre még nem ismeri eléggé, és ezért nem is használja fel a viselkedéskutatás és az összehasonlító állatpszichológia legújabb eredményeit; a ~ napjainkban is lényegében ugyanazokkal a módszerekkel történik, mint 40-50 évvel ezelőtt.
Fontosak azok az etológiai, pszichológiai alapelvek, amelyek nélkül ma már korszerű ~ elképzelhetetlen.
A kutya különleges helyet foglal el az állatok között olyan értelemben hogy tanítását jutalmazással lehet befolyásolni, dicsérő szóval v. az állat megérintésével (simogatással). Az ebbel való korai kapcsolatteremtés megkönnyíti a nevelést; korai tapasztalatok hiányában viszont az állatban rideg, merev elutasító viselkedés, ellenállás fejlődhet ki az emberrel és az ember módszereivel (neveléssel és jutalmazással) szemben.
Az etológusok a 4-12 hetes kort jelölik meg a kapcsolatteremtés kritikus időszakául (» Kritikus időszakok, » Szocializáció). Az olyan kiskutyákat, amelyek nem kerülnek gazdához 13 hetes koruk előtt, sokkal nehezebb kiképezni egyéves korukban (vagyis éppen abban az időpontban, amikor a legalkalmasabbak komolyabb feladatok elvégzésére), mint a megfelelően szocializált fiatal állatokat. Ezenkívül még sok más tényező is szerepet játszik a ~ben, annyi azonban biztos, hogy a korai szocializáció megkönnyíti a későbbi munkát.
A kutya ~ekor egy kondicionált, azaz feltételes ingert kapcsolunk össze, társítunk egy feltétlen ingerrel, hogy idővel a feltételes inger segítségével a kívánt viselkedési formát hozhassuk ki kutyánkból. Felhasználjuk erre az állat szükségletét, ezt az ösztönös hajtóerőt, az éhséget; a táplálék a feltétlen inger, végül valamiféle jelzés, fütty v. egyéb hang a feltételes (kondicionált) inger. Ezt követően megetetjük a kutyát, ez a megerősítés. Ha a kutyánk már jól kondicionált, akkor a helytelen viselkedést büntethetjük, azaz negatív kondicionálást is alkalmazhatunk.
A régi módszer teljes egészében a kutya kényszerítésén alapul. Kényszerítették arra, hogy a parancsnak feltétlen engedelmeskedjék. A ~i kézikönyvek azt tanították olvasóiknak, hogy mutassák meg a kutyának, mit akarnak tőle. A leülés tanításakor kényszerítsék ülő helyzetbe az állatot, a "lábhoz" vezényszóra rántsák magukhoz a pórázzal, a "fekszik" parancsra pedig nyomják a földre. A kutya látszólag meg is tanult engedelmeskedni, de valójában csak az erőszaknak engedett. A korszerű módszer a kutya akarásának felhasználásán alapul, feltételes ingerek segítségével igyekszik rávenni az állatot, hogy önszántából cselekedjék. A ~kor a kutya valamennyi mozdulata legyen természetes; ezeket a mozdulatokat oktatás közben a kívánt irányban módosítjuk.
A ~ alatt számtalan jel, jelzés, vagyis feltételes inger alkalmazható.
A szavak tkp. csupán hangok; ráüvölthetünk a kutyára v. szólhatunk hozzá nyugodt hangnemben, ill. akár csettinthetünk is. A kutya hallása éles, ezért nem szükséges ordítozni vele, a csendes, nyugodt parancsoknak is előbb-utóbb engedelmeskedni fog.
Jó jelzés a tapsolás és az ujjpattintás; a tapsot több száz méterről is észleli a kutya, az ujjpattintás pedig a közeli munkánál bizonyulhat eredményesnek.
A szagokkal mint jelekkel való operálás is jó dolog, a kutyák igen gyorsan tanulnak a szagjelekre, de feltételez némi technikai előkészületet.
A megerősítés valamiféle jutalom, elsősorban az élelem legyen; ez kiváltképpen hatékony, ha a ~t úgy kezdik, hogy a kutya már 24 órája nem evett.
Bizonyos helyzetekben a menekülés is jutalom, ill. megerősítés, ha pl. lehetővé tesszük a kutya számára, hogy valamilyen kellemetlen helyzetből kikerüljön.
Kiváló megerősítést jelenthet az is, ha a helyes "válaszadás" után megengedjük az állatnak, hogy játsszék velünk. ~ alatt tartsuk szigorúan az állatot, de nyomban "lazítsunk", ha jól megoldott egy feladatot.
A legfontosabb megerősítés mindenképpen a kiképző hozzáállása, magatartása, hangneme. Barátsággal, gyöngédséggel, ragaszkodással nyerhetjük meg legjobban a kutya bizalmát, hozhatnak ki belőle optimális mértékben a kívánt viselkedésformákat. Bizonyos fajták, pl. a » német juhászkutya, a » dobermann, az óriás » schnauzer kanjai esetében esetleg erélyesebb fellépésre is szükség lehet. Ha büntetünk (negatív megerősítés), azt úgy tegyük, hogy még inkább kiváltsuk a kutya irántunk való tiszteletét, s próbáljunk úgy dorgálni, hogy az állat lehetőleg ne kapcsolja össze a büntetést és az embert.
A kéz legyen mindenkor az igazság szimbóluma a kutya szemében. A helyes viselkedési formát megerősíthetjük, a helytelentől pedig elriaszthatjuk vele.
Szerfelett hatékony negatív megerősítés a sötétzárka, bár ezt meglehetősen kevesen tudják. Amikor valami helytelen cselekedeten kapjuk rajta kutyánkat, és bezárjuk, akkor tkp. az egyedüllét iránti ellenszenvét (mint ingert) használjuk föl negatív megerősítésre.
Negatív megerősítés a hideg zuhany is. Ha egy félig megtöltött vödör vizet a rosszul viselkedő (pl. ok nélkül ugató) állat képébe zúdítunk, később már elég lesz a vödör puszta látványa is, hogy csendben maradjon.
Végül következzen néhány ált. tanács, ami egyeseknek talán teljesen nyilvánvaló, másoknak viszont - főleg a kezdő kiképzőknek - talán nem teljesen felesleges.
Aki kiképezni akar, annak nagyon kell ismernie a kutyáját: természetét, vonzalmát, ellenszenvét, szokásait és tulajdonságait. A kutyával való foglalkozásnál a leglényegesebb a türelem; akinek ez hiányzik, legjobb, ha hozzá sem fog a ~hez. Egyéves kora előtt gyakran van olyan időszak, amikor a kutya képtelen teljesíteni a feladatot. Kizárólag csak attól az állattól várhatunk értelmes és jó munkát, amelyik legalább egyéves ~en már átesett. A ~t szeretettel kell végezni, mert csak úgy lehet igaz, hűséges kutyát formálni. Bottal és veréssel csak megfélemlített ebet nevelhetünk.
Olyan módon kell a fiatal kutyát kiképezni, hogy az büntetésnek érezze az "erősebb beszédet" vagy azt, hogy szólunk-e hozzá egyáltalán. Arra kell tanítani, hogy ne azt tegye, amit szeretne, hanem azt, amit várunk tőle. Ha a ~ben bármilyen erőszak szerepet kap, ennek elengedhetetlen következménye a kudarc.
Valamennyi kutya már születésekor rendelkezik bizonyos - öröklött - képességekkel; vannak olyan állatok, amelyek látszólag csupán ösztöneikre hallgatnak, mások csodalatra méltó képességeket árulnak el. Jól kiképezni csak az utóbbi egyedeket lehetséges, a gyenge képességekkel felruházott kutyákból túl sokat nem lehet kihozni.
A kutya képességeit, "tudását" az előre megállapított gyakorlatok ismétlésével lehet rögzíteni, elmélyíteni (a kutyák is az ismétlés által tanulnak). Tanítás közben tapasztalhatjuk a dicséret és a jó munkáért adott jutalom ösztönző erejét. Ezek nagyobb eredményekre sarkallják a kutyát, és minél nagyobb az ösztönzés, annál nagyobb lesz a szorgalma. Ha az állat jól végzi feladatát, jutalomban, ha rosszul, türelmes helyreigazításban részesüljön. Ezzel kapcsolatosan a kutya természete olyan tényező, amit a kiképzőnek egy másodpercre sem szabad elfelejteni. Vannak ugyanis olyan kutyák, amelyeket állandóan figyelmeztetni kell, míg másoknak enyhe bánásmódra és bátorításra van szükségük.
A ~i gyakorlatok alatt - eltekintve a vezényszavaktól - lehetőleg minél kevesebbet beszéljünk. Ilyenkor a kutya kizárólag a kiképző tulajdonos társaságában legyen. A család többi tagja csak gátolja a kutyát az előrehaladásban. Ilyen módon megszokja, hogy csak egyetlen embernek engedelmeskedjen, és tökéletesen megismerkedik a kiképző módszereivel.
Végezetül a kiképzőnek állandóan arra kell gondolnia, hogy helytelen bánásmóddal a legjobb kutyát is néhány nap alatt tönkreteheti. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a ~t szeretettel kell végezni; sokkal jobb, ha egy hibát olykor-olykor elnézünk, mintha minden kis vétket durva kézzel megtorlunk.
Fektetés távolból
Az ültetés tanítása
"Áll"! a kutya
Német juhászkutya kiképzése

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me