Bétel

Full text search

Bétel
1. Neve, fekvése
Ókori város. A kánaániak Luz-nak (mandulafa) nevezték, arabul láda: menedékhely. A B-i hagyomány szerint a várost Jákób ősatya nevezte el először Bételnek (h. bét-'él: Isten háza, 1Móz 28,19). Valószínű azonban, hogy Jákób nem a várost, hanem csak a felállított oszlopot, ill. azt a helyet, ahol az oszlopot felállította, nevezte el Bételnek. Magát a várost az izráeliek nevezhették el Bételnek a honfoglalás után. Hóseás próféta többször is Bét-Ávennek nevezi (h. bét' áven: »bűn háza«, 4,15; 5,8; 10,5). Ez azonban csak szójáték, s nem jelenti azt, hogy Bétel azonos a B-ban többször is említett Bét-Ávennel (ld. BÉT- ÁVEN). A város Jeruzsálemtől 18 km-re É-ra, Efraim hegyvidékén (Bír 4,5), az efraimi-benjámini határ közelében (Józs 18,13; Silótól D-re (Bír 21,19), Ajtól NY-ra (Józs 7,2), Rámától É-ra (Bír 4,5), a fontos É-D-i, valamint a K-NY-i út kereszteződésénél feküdt. E meghatározásokból egyértelműen adódik, hogy helyét és emlékét a mai hetin őrzi. Feltárása 1934-ben kezdődött el, majd 1954-ben folytatódott. A leletek szerint Bétel már a korai bronzkorban lakott település volt. Feltártak egy Kr. e. a 15. szd.-ból származó kánaáni oltárt, amelyen a vizsgálatok eredménye szerint véres áldozatokat mutattak be. Egy másfél méteres törmelék-hamuréteg tanúsága szerint a város a Kr. e.-i 13. szd. elején tűz által elpusztult. Ezt általában az izráeli honfoglalásnak tulajdonítják.
2. A patriarcháktól az izráeli honfoglalásig
Ábrahám, Kánaánba megérkezve, többször is táborozott Bétel környékén. Bétel és Aj között, úgy, hogy Bétel NY-ra, Aj pedig K-re esett, oltárt is épített (1Móz 12,8; 13,3). A hely Jákób élménye révén nyert különleges jelentőséget Izráel történetében. Jákób, Ézsau haragja elől menekülve, Hárán felé tartott. Egy éjjel álmot látott: egy égigérő létrán Isten angyalai jártak fel és le. Majd Isten szavát hallotta, aki megígérte, hogy vele lesz, neki és utódainak adja azt a földet, amelyen fekszik. Amikor Jákób reggel felébredt, szent oszlopot állított, s elnevezte azt a helyet Bételnek, mondván, hogy az a hely az Isten háza és a menny kapuja. Ezután fogadalmat tett: Ha Isten békességben visszahozza, az Úr lesz az Istene, a szent oszlop Isten háza lesz, s mindenből tizedet ád az Úrnak (1Móz 28,10-22). Az Ézsauval való kibékülés után Jákób, Isten parancsára, Bételbe ment, oda, ahol Isten kijelentette magát neki, és oltárt készített (1Móz 35,1kk; vö. 1Móz 48,3).
3. A honfoglalástól az ország kettészakadásáig
Az ország felosztása során Bétel József fiainak (Efraim és Manassé fél törzse) birtoka lett. A határok megjelölésénél még külön szerepel Luz és Bétel, mivel utóbbi még csak az emlékhelyet jelölte (Józs 16,1k; 18,1kk; 1Krón 7,20.28). A város elfoglalásától, ill. az izráeliek általi újjáépítéstől lett a város neve is Bétel. A Bírák korában fontos kultuszhely volt, egy ideig ott volt a szent sátor és a szent láda is (Bír 20,18.27). Sámuel próféta is rendszeresen felkereste, hogy ott igazságot szolgáltasson (1Sám 7,16).
4. Az ország kettészakadásától a bételi szentély elpusztulásáig
A jeruzsálemi templom felépítése után Bétel elveszítette kultuszi jelentőségét. Az ország kettészakadása után viszont Jeroboám az É-i országrész, azaz Izráel királyi szentélyévé tette, s a parancsára készített két aranyborjú közül az egyiket Bételben állíttatta fel (1Kir 12,25kk; vö. Ám 7,10kk). Jeroboám ezzel bűnbe vitte Izráelt, amit a próféták nem szűntek meg ostorozni. Hóseás ezért nevezte Bételt Bét-Ávennek (4,15; 5,8; 10,5). A bételi szentély túlélte Izráel elpusztulását (Kr. e. 722). Jóval később, 100 év múlva, Jósiás romboltatta le (2Kir 23,15k).
5. A babiloni fogságtól napjainkig
Jeruzsálem elfoglalása előtt a babiloni seregek teljesen elpusztították Bételt. A perzsa korban azonban újra felépült és benépesült. A makkabeusi harcok idején Bakchidesz, Demetriusz hadvezére erődítménnyé tette (1Makk 9,50k). Kr. u. 70 után a rómaiak kezébe került, s a késő-római és bizánci korban is lakott település volt. Ma is lakják, a város helyén lévő települést Boytin-nek hívják.
NA

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me