Irodalomkritika

Full text search

Irodalomkritika A történetkritikai B-tudomány fontos módszere, amely a felvilágosodás örökségeként az általános irodalmi eszközöket a B magyarázatában kívánja gyümölcsöztetni. A B-i irodalomkritika legfontosabb célja, hogy a B folyamatos szövegében az irodalmi egységeket elhatárolja s rendszerezze; ezúton kíván a szöveg keletkezéséhez közelebb jutni. Eredményképpen beszélhetünk a) egyszerű egységről (formailag és tartalmilag lekerekített, egységes szakaszról; pl. Ám 3,1–2), b) fragmentumról (feltételezhető eredeti egység részlegesen megmaradt darabjáról; pl. 1Móz 7,1 - a »bárka« említése mutatja, hogy az egységet valami megelőzte), c) kiegészítésről (egy egyszerű egységhez fűzött jegyzetről, betoldásról, glosszáról, pl. a fenti Ám 3,1b igében), d) ill. összetett egységről (ahol nem egy, hanem több eredeti egység összekapcsolását, esetleg kiegészítésekkel való ellátását láthatjuk; pl. 1Móz 6,5-8,22).
Az eredményeket az alábbi lépések által éri el az irodalomkritika:
A) A szövegek elejének ill. végének megállapítása által (itt elsősorban a gondolati összefüggés, ill. új témák megjelenése a döntő, de jellegzetes lehet az igeidők használata is); ld. pl. az egység kezdetére 1Móz 22,1, ill. a végére 1Móz 22,14 Izsák feláldozásának történetében. B) Ismétlődések megállapítása által, amelyek félbeszakítják a gondolatmenetet (vö. pl. Ám 4,6-12 egységben a »mégsem tértetek meg hozzám - így szól az Úr« passzust, amely nem kevesebb, mint öt alkalommal fordul elő). C) Feszültségek megállapítása által a szövegösszefüggésben. Ezek lehetnek l. tartalmiak (ld. pl. 1Móz 6,19, ill. 7,2: minden állatból egy párat kellett Nóénak a bárkába bevinnie, vagy pedig a tiszta állatokból hetet-hetet?), 2. terminológiát érintőek (itt régi példa az istennevek megkülönböztetése, ld. Jhvh, ill. Elóhim, 1Móz 6,22, ill. 7,5), 3. mondatszerkezetet érintőek (Ám 3,1a többes szám 2. személyben szólítja meg a hallgatóságot, ám a 3,1b egyes szám 3. személyű főnevet illeszt be), 4. a versmértékre vonatkozó megjegyzések (klasszikus példa az Ézs 49,3a-ban a versmértéktől elütő »Izráel« szó; jóllehet ezt a qumráni Ézs-tekercs is tartalmazza, egy korai glosszával van dolgunk).
Az irodalomkritika használatának szemmel látható előnyei mellett számolnunk kell azzal a határral is, ami a módszer inherens része: ez az analitikus munka a kis irodalmi egységekre összpontosít, s így (jóllehet a mélyreásáshoz elengedhetetlen módszer) a nagyobb egységeket szükségszerűen figyelmen kívül hagyja. A szerző meghatározásában és a szereztetési idő megállapításában ugyan elengedhetetlen módszer az irodalomkritika, önmagában azonban sokszor elégtelennek bizonyul.
E hiányosságokra tekintettel dolgozott az irodalomkritika eredményeivel, ám sokkal szélesebb kitekintéssel a forrásanalízis. (Azonosítása az irodalomkritikával tévedésen nyugszik.) Itt a fenti módszerekkel elhatárolt egységek közötti összefüggést keresik a kutatók, s ezek alapján állapítanak meg forrásokat (újabban: forrásrétegeket), amennyiben azokból egy összeálló nagyobb irodalmi egység alakul ki. Ezt az eljárást egészítik ki a keletkezési hely és idő utáni kutatással, majd a szerző, esetleg szerzői kör azonosításával. A forrásanalízis mind az ÓSZ-ben, mind az ÚSZ-ben gyümölcsözőnek bizonyult (vö. a múlt szd. végén kifejlődött, majd azóta többször is revideált négy-forrás-elméletét a Pent kutatásában, ill. a két-forrás-elméletet a syn-ok kutatásában, amelyek - hipotetikus voltuk és többszöri kritikájuk ellenére - mindmáig meghatározzák a kutatást).
KaI

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me