Jób könyve

Full text search

Jób könyve 1. A h. kánonban az Iratok közt foglal helyet, a keresztyén bibliafordításokban a tanítói-költői könyvek élén áll, a B-tudomány a bölcsességirodalomba sorolja. Sok műfaj felhasználásával egységes egészben tárgyalja témáját.
2. Szereztetési ideje vitatott. Tartják a legrégebbi és a legfiatalabb ÓSZ-i könyvnek. Valószínűleg később keletkezett, mint a Péld, annak esetleg egyoldalúan érthető mondásait a maga egységességével kiegészíti. A benne földolgozott anyag viszont ősrégi. Ez 14,14.20 tanúsága szerint Jób alakja Nóéval és Dániellel együtt Izráel gondolkodásának közkincse volt. A Jób-ben ábrázolt világ a pátriarchák korára emlékeztet. Maga mutatja be az áldozatot, nincs szó papságról vagy központi szentélyről (1,5; 42,8). Gazdagsága juh, teve, ökör és szamár (1,3; 42,12 vö. 1Móz 12,16). A káldeusok még portyázó nomád nép (1,17). A Jób 42,11-ben említett pénznem (köszitáh) ezenkívül csak az 1Móz 33,19-ben és az arra hivatkozó Józs 24,32-ben szerepel. Ilyen vonás még Jób hosszú élete (42,6). Izráel pátriarchái között a B nem említi, azok zárt egységébe nem helyezhető el (Ábrahám-Izsák-Jákób, utána már az egyiptomi tartózkodás). Ebből következtethetünk arra, hogy a Jóbról szóló hagyományt egy késői - talán fogság utáni - író dolgozta föl a jelenlegi könyvbe.
3. Írója ismeretlen. Korának tudományos színvonalán álló, nagy művész. Olyan sumér, akkád, egyiptomi irodalmi alkotások maradtak ránk, amelyek formájukban vagy a földolgozott témában rokonok a Jób könyvével. Természetesen azok kicsengése, megoldása alapvetően különbözik emezétől. Nem tudjuk, mennyit ismert azok közül, de benne állt egy irodalmi hagyományban és ennek »nyelvén« mondta el sajátos mondanivalóját. Kitekint a világ sok jelenségére, művészien földolgozza (különösen Jób 38-40).
4. A könyv szerkezete: Prózai kerettörténetbe ((1-2; 42,7-17) foglalt drámai költemény (3,1-42,6). A két rész egymásra vonatkozik, együtt adja meg a könyv mondanivalóját.
A drámai részben Jób és barátai felváltva szólnak. A gondolat nem úgy halad előre, hogy az egyik fél csak helyeset, a másik csak helytelent mond, hanem mindegyik közöl valami önmagában megállót is. Sokszor nem is egymásnak felelnek, hanem monológokat folytatnak. Közben elhangzik panaszének, himnusz, eszmefuttatás, gúnydal. Ez a rész az Úr megjelenésével és beszédével végződik.
5. Tartalma: Jób istenfélő és feddhetetlen, szép családja van és gazdag. Az Úr kedvét leli benne. A mennyei tanácsban a Sátán azt mondja, hogy Jób csak azért ilyen, mert Isten megáldotta. Ha Isten elvenné a gazdagságát, akkor Jób káromolná őt. Az Úr megengedi a Sátánnak, hogy elvegye Jóbnak mindenét. Jób elveszti gazdagságát és családját, de továbbra is istenfélő marad. Másodszorra Jób elveszíti egészségét is, felesége istenkáromlásra biztatja, de ő továbbra sem vétkezik. A baj hallatára meglátogatják barátai: Elifáz, Bildád és Cófár (1-2).
A következő szakaszban (3-31.) Jób panaszkodik és ártatlanságát hangoztatja, barátai pedig azt bizonygatják, hogy bűne miatt érte a csapás. Jób kifakadásai egyre keserűbbé válnak, végül vádolja Istent és azt kívánja: jelenjen meg és nyíltan vádolja meg, ha bűnös.
Föllép egy újabb szereplő, Elihú, aki összefoglalja és továbbviszi a barátok gondolatmenetét. Fölszólítja Jóbot a bűnbánatra (32-37.).
Végül viharban megjelenik maga az Úr. Rámutat a teremtésben megnyilatkozó bölcsességére és hatalmára. Ezért nincs joga senkinek kérdőre vonni őt. Jób bűnbánatot tart (38,1-42,6).
Isten végül igazat ad a barátok ellen Jóbnak. Jób visszakapja családját, kétszeresen kapja vissza gazdagságát. Meglátta leszármazottait negyedízig, öregen halt meg, az élettel betelten (42,7-17).
6. A könyv üzenete a szenvedésről szól. Ennek gondolata végigvonul az egész B-án. A bűnt büntetés követi, tehát szenvedés. Pogány elképzelés, hogy az áldáshoz elég a kultusz helyes végrehajtása. A Péld rövid mondásai, szükségképpen leegyszerűsítve, több helyen elmondják az egyénre nézve, hogy az igaznak jól megy dolga, a gonosznak meg rosszul.
Végig jelen van az ÓSZ-ben az igaz szenvedésének kérdése is. A Péld sem vádolható egyoldalúsággal (vö. Péld 15,16; 18,23). Ártatlanul halt meg Ábel, Nábót, a hettita Uriás, szenvedett a prófétaságért Jeremiás - vetik föl a próféták (Jer 12,1k; Mal 3,14k), a Zsolt 73 stb.
Az ártatlan szenvedésének problémájával néz szembe a Jób könyve. a) Igenis szenvedhet az ártatlan. Nem igaz tehát az a visszakövetkeztetés, hogy aki szenved, annak bűnösnek is kell lennie. Ezért fontos a kerettörténetből megtudnunk, hogy Jób valóban feddhetetlen. b) Isten a teremtő jogán bocsáthat szenvedést az emberre anélkül, hogy köteles volna megindokolni, miért teszi (38-41.). c) Isten cselekvésének megvan az oka, ha az ember nem is tudja. Az Úr záróbeszédében sem árulja el Jóbnak, hogy miért szenvedett. Az olvasó viszont tudja ezt a mennyei előjátékból. Hasonló helyzetben, vagyis ha szenved, biztos lehet felőle: ha nem is tudja meg szenvedése okát, Isten tanácsában megvan az ok. d) Isten helyreállítja a rendet. A befejezés mondja el, hogy Isten hosszabb távon valamikor kárpótol. Itt a befejezés túlmutat önmagán. Hiszen a probléma fölvetésében az is benne van, hogy ez esetleg a halálig sem történik meg (Jób 7,6 vö. Zsolt 73,4). »Azon a napon, melyet elhozok«, mondja Mal 3,16k. e) Az eddigiekből következik, hogyan nevel a helyes magatartásra a könyv. A szenvedésben tűrve, Isten akaratában megnyugodva, benne változatlanul bízva tudjuk: ekkor sem hagyott el.
7. További témák: a) Jób barátai először együttérző hallgatással fejezik ki részvétüket. Jób először nem vétkezik szájával (2,10). Tulajdonképpen a rosszul sikerült lelkigondozás hajszolja bele olyan kifakadásokba, amiket meg kell bánnia Isten megjelenésekor. Ugyanezt nem érte el a feleség késztetése! b) Egyik szereplő sem vonja kétségbe, hogy a szenvedés Istentől jön. A politeista környezetre vagy a dualizmus lehetőségére gondolva ismerjük föl ennek lelkigondozói jelentőségét. A Sátán mellékszereplő, eszköz, nem a gonosz princípiuma. c) Senki sem tiszta Isten előtt (15,14-16). Az elutasított tévedés mindössze abban van, hogy ez nem magyarázza meg: miért éppen Jób szenved. d) A bölcsességirodalom a jelenség, a természet világában igyekszik összefüggéseket, rendet találni. Ezért kedves témája a teremtés, a Teremtő (Péld 8; 20,12; 22,2 stb.). Panaszaiban Jób azt is felhozza, hogy Isten a teremtője, mégis elhagyja (10,3.8-11), másrészt a barátok Jób ellen Istennek a természetfeletti hatalmára rámutatva érvelnek (11,7-9; 38,2kk). Amikor az Úr végül Jób kihívására felel, nem tesz egyebet, mint felmutatja teremtő hatalmát. e) Az ember szédülve áll meg saját teljesítménye előtt (28kk). Ez a hatalmas teljesítményre képes ember azonban nem tudja megtalálni a bölcsességet, mert az egyedül Isten ajándéka (vö. 38-39.).
CP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me