Kultuszcentralizáció

Full text search

Kultuszcentralizáció 1. Fogalma, kérdése. A kultuszcentralizáció a kultuszi cselekményeknek egy meghatározott helyre történő korlátozása. Törvényes, érvényes áldozatot csak ezen a helyen szabad bemutatni. A kérdés az, hogy a kultusz centralizálása a Sínai-szövetségkötéstől kezdődően megvolt-e Izráel vallásában, vagy csak történelmének egy későbbi szakaszában következett be. A válasz teológiai szempontból rendkívül fontos, mert az egész ÓSZ-gel, Izráel történetével, vallástörténetével kapcsolatos szemléletünket döntően befolyásolja. A kérdés szoros összefüggésben van a Deuteronomium (a törvény megismétlése, Mózes 5. könyve), a deuteronomista történetírás és a jóslási kultuszreform kérdésével.
2. Mit mond az ÓSZ? Az ÓSZ szerint Izráel kultusza a Sínai-szövetségkötéstől kezdve centralizált volt. A szent sátor előtti sátor is központi szerepet töltött be (2Móz 33,7kk). A szent sátor készítése, a papok, léviták felszentelése, Isten ezekkel kapcsolatos kijelentései egyértelműen tanúsítják, hogy csak a szent sátorban lehetett törvényes áldozatot bemutatni (2Móz 25,8; 40,1kk; 5Móz 12,4kk). Az ország felosztása után Rúben, Gád és Manassé fél törzse oltárépítését a többi törzs lázadásnak, halálos bűnnek tekintette, és csak az összetartozás jeleként ismerték el (Józs 22,9–34). A későbbiek során sokszor megszegték ezt a parancsot, sok helyen, áldozóhalmokon, áldoztak Istennek is, meg a bálványoknak is (Ez 20,28). Dávid uralkodása idején Isten Jeruzsálemet választotta szent helyül (2Sám 24,18). Előbb a Jeruzsálembe vitetett szent sátor (2Sám 6), majd Salamon által építtetett templom révén Jeruzsálem lett Izráel kultuszi központja. Az ország kettészakadása magával hozta a kultusz gyakorlásának a megoszlását is. Jeroboám politikai szempontokból Bételben és Dánban oltárt építtetett és bálvány szobrot állíttatott fel (1Kir 12,25kk). Isten ezt kezdettől fogva bűnnek nyilvánította (1Kir 13,1–10). A helyzet Júdában is megromlott. Isten parancsával nem törődtek. Sokszor a királyok jártak elöl a rossz példával. Kisebb-nagyobb kísérletek voltak a kultusz megtisztítására, de a B csak két olyan esetről tudósít, amikor teljesen végrehajtották Isten parancsát, és csak Jeruzsálemben lehetett áldozatot bemutatni. Az egyik Ezékiás király (2Krón 29–31), a másik a Jósiás király uralkodása idején történt (2Kir 23,1–28; 2Krón 34,1–35,19). A törvény szerint tehát Izráel kultusza kezdettől fogva centralizált volt, amit azonban sokszor nem tartottak meg.
3. Miért lett kérdés, amit az ÓSZ mond? Az ÓSZ belső bizonyságtétele a B történetkritikai kutatása révén vált kérdésessé, kiváltképpen azután, hogy a kutatás teljesen behódolt a fejlődéselméletnek. Eszerint minden kultúra, minden vallás a primitív kezdetből indul a fejlődés magasabb és magasabb csúcsaira. A kultuszcentralizáció ezért nem állhat Izráel vallástörténetének a kezdetén, hanem csak jóval később, a próféták tevékenysége nyomán következett be. Ezt vélték felfedezni Jósiás reformjában. Ez a feltételezés valóságos dogma lett, ami hosszú időre végzetesen befolyásolta és meghatározta az ÓSZ-i kutatást. De ez a feltételezés, hogy Izráel kultuszcentralizációja Jósiás idején ment végbe, ellenkezik mind a B-val, mind az újabb tudományos eredményekkel.
4. Mit mond az ÚSZ? Az ÚSZ szerint Jézus bemutatta az örökre érvényes engesztelő áldozatot (Zsid 7,27). Istent imádni pedig mindenütt lehet. Nem a hely a fontos, hanem az, hogy lélekben és igazságban imádjuk őt (Jn 4,19kk).
NA

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me