Móáb

Full text search

Móáb Nép és ország a Holt-tenger K-i partja és a sivatag közt mintegy 40 km széles sávon. D-i határa a Zered patak, mely K-ről Ny felé haladva a Holt-tenger D-i végébe torkollik, Edómtól választja el. É-i határa izráeli megítélés szerint az ARNÓN, mely a Holt-tengerbe torkollik, annak közepétől kissé É-ra. AROERt az izráeliták saját városuknak tekintették (5Móz 3,12). A határ a mindenkori erőviszonyoktól függött valójában. A 4Móz 21,26 arra mutat, hogy Móáb területe É-ra jóval túl nyúlott az Arnónon, a Holt-tenger É-i végződését kissé meghaladta. Itt található »Móáb mezeje«.
Az ország nagy része 900 (a Holt-tenger szintjéhez képest tehát 1300) m magas fennsíkon van, amely elegendő csapadékot kap és jó gabona termett rajta. Más részei kiválóan alkalmasak a juhtenyésztésre (vö. 2Kir 3,4). A régészeti feltárások azt mutatják, hogy a Kr. e.-i 13. szd.-ban sűrűn lakott ország, jól megerősített városokkal, különösen a K-i és D-i határ mentén. Anyagi civilizációját tekintve nem maradt el a Jordántól Ny-ra fekvő területektől. Itt haladt át a D-ről É-ra tartó fontos karavánút, a »Királyok útja«.
Ősapja a Lót és idősebbik lányának nászából született Móáb (1Móz 19,30-38). Így teszi érthetővé az ÓSZ, hogy nyelve szinte azonos a h.-rel (ld. MÉSA-OSZLOP). A rokonság miatt tilos volt a honfoglaló izráelitáknak megtámadniuk (5Móz 2,9). Móáb békésen nem engedi át őket (Bír 11,15-17), ezért K-ről megkerülték az országot. Ennek ellenére Móáb mindent megtesz, hogy ártson nekik, ha nem fegyverrel, átokkal és csábítással (4Móz 21-25). Ezért móábi nem tartozhatott az ÚR gyülekezetéhez (5Móz 23,4kk).
Edóm és Móáb megkerülése után »Móáb síkságán, a Jordán mellett, Jerikóval szemben« táboroztak az izráeliták, itt kapták az utolsó eligazítást Mózestől a honfoglalás megkezdése előtt (4Móz 33,48kk). Ekkor halt meg Mózes, és vette át a vezetést Józsué (5Móz 32,48-52; 34,1-9).
Szihón legyőzése után az izráeliták azt a területet is magukénak tekintették, melyet Szihón a móábiaktól vett el (4Móz 21,21-30), de a móábiak láthatólag visszafoglalták egykori területeiket, sőt tovább próbáltak terjeszkedni (Bír 3,12kk; vö. 1Sám 12,9). Ruth 1,1 föltételezi, hogy Móáb mezeje a történet idején az ő kezükön volt.
A móábi Ruth Dávid dédanyja (Ruth 4,18-22) és ezzel Jézus ősanyja lett (Mt 1,5). Saul harcol Móábbal (1Sám 14,7), Dávid oda menekíti szüleit (1Sám 22,4k), később viszont leveri őket és különös kegyetlenséggel bánik velük (2Sám 8,2), egyik vitéze Móáb két bajnokát vágta le (2Sám 23,20).
Az ország kettészakadása után a Jordánon túli terület Izráel része lett, Móáb az ő fennhatósága alá tartozott, vagy ellene kelt föl és vett el tőle területeket (2Kir 3; Mésa-oszlop). Mésa győzelme után a határ láthatólag visszakerült a Holt-tenger vonalától kissé É-ra, alkalomadtán innen törtek Izráelbe (2Kir 13,20), de ettől kezdve Móáb gyengülni látszik, ez teszi lehetővé Júda D-i terjeszkedését (2Kir 14,22). Júdának érdeke volt Móáb gyengülése, ezért is vett részt annak idején ellene a hadjáratban (2Kir 3).
Asszíria Móábot is legyőzi. A Kr. e.-i 6. szd.-ra Móáb elnéptelenedik, nomádok területévé válik. Sorsát - a többi szomszéd néppel együtt - megemlítik a próféták (Ézs 15k; Jer 27,3; 48; Zof 2,8-11).
Istenei közül Kemós nevét ismerjük (Bír 11,25; 1Kir 11,7; Mésa-oszlop). Kultuszuk éppúgy kísértette Izráelt, mint más környező népeké. Talán annyiban volt megrázóbb, hogy a puszta felől jövet itt találkoztak először a termékenységi kultusszal (4Móz 25; 31,8.16).
CP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages