Megbékéltetés

Full text search

Megbékéltetés Két, egymással viszályban, ellenségeskedésben álló csoport között lejátszódó esemény, amelynek következtében a viszályt befejezik és békességgel viseltetnek egymással szemben (vö. BÉKE). A profán görögben az allatto igének a jelentése: (ki)cserélni, kiegyenlíteni, kibékülni, megbékülni; a magánélet vagy a politikai élet szférájába tartozik (soha nem a kultusszal kapcsolatos).
A megbékéltetés fogalma kevés, de teológiailag annál jelentősebb helyen található meg az ÚSZ-ben (Róm 5,10k; 11,25; 2Kor 5,18-20; Ef 2,14-18; Kol 1,19-22). A katallasszo ÚSZ-i használata nem az ÓSZ-i, kultuszi terminológiával kapcsolatos: a kiengesztelés nem azonos a megbékéltetéssel; bár az ÚSZ mindkét fogalmat a Jézus kereszthalálának értelmezésére használja.
Az ÚSZ-ben az Istennel való megbékélés nem az ember és Isten kétoldalú megegyezésének a végeredménye, hanem Isten egyoldalú cselekedete. Isten kezdeményezi az önmagával való megbékélést olyan módon, hogy nem tulajdonítja a világnak az elkövetett bűnöket, így eltörli annak vétkét (vö. 2Kor 5,19). A »béküljetek meg az Istennel!« felszólítás (2Kor 5,20) nem azt jelenti, hogy miután Isten az első lépést megtette azért, hogy közte és az ember között újra rendezett legyen a kapcsolat, most már az embernek kellene valamit tenni Isten kiengesztelésére. Hanem: nekünk hálával el kell fogadnunk Istentől azt a megbékélést, amelyet Isten nekünk ajándékozott (Róm 5,11). Az Istennel való megbékéltetés Krisztus által történik (vö. 2Kor 5,18; Róm 5,10), és nem az ember cselekedete által. Az ember Isten ellensége (Róm 5,10; Kol 1,21). Isten úgy nyilvánítja ki szeretetét a vele ellenséges ember iránt, hogy megbékéltette magával az embert (Róm 5,8.10).
A 2Kor 5,19-ben a »világ« szó nem kozmológikus, hanem antropológikus értelemben használatos. A Kol l,5kk viszont már metafizikus-kozmológikus értelemben beszél a világnak a Krisztus feltámadása által; az »elsőszülött« által történt megbékéléséről. A Róm 5-ben és a 2Kor 5-ben Isten az, aki megbékéltet Krisztus által - a Kol 1-ben viszont a cselekvő maga Jézus Krisztus. A Kol 1,22 kiemeli Jézus halálának nagyságát és jelentőségét a megbékéltetés szempontjából.
Kérdés, hogy az Ef 2,16-ban kiknek a megbékéltetéséről van szó: a zsidóknak a pogányokkal való megbékéltetéséről-e, vagy pedig a zsidóknak és a pogányoknak az Istennel való megbékéltetéséről. A szövegösszefüggés alapján az Ef 2,16-ban mindkettő benne van: Krisztus nem csak Isten és ember között teremt békességet, hanem az emberek között is. A zsidók és a keresztyének csoportja az »egy testben«, az egyházban békül meg egymással (Ef 2,16).
Isten ránk bízta a békéltetés szolgálatát (2Kor 5,18). A békéltetés szolgálata a 2Kor 3,9-re, az IGAZSÁG szolgálatára; a békéltetés igéje pedig a »keresztről szóló beszédre« (1Kor 1,18) irányítja figyelmünket. Jézus halálának kegyelmi cselekedetéhez tartozik a békéltetés szolgálatának adománya. Ez a szolgálat a megbékéltetést hirdeti. A missziói igehirdetésben válik a megbékéltetés valósággá. A missziói igehirdetés felszólítást is tartalmaz: Béküljetek meg Istennel, aki Krisztusban megbékéltette a világot önmagával (vö. 2Kor 5,19k).
BT

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me