Misztériumvallások

Full text search

Misztériumvallások Nagyon hosszú ideig, mintegy Kr. e. 700-tól Kr. u. 400-ig léteztek a misztériumvallások, melyek a mítoszokban megfogalmazott isten-alakok és isten-sorsok némelyikének kultikus tisztelete és dramatizálása voltak. Miután alapvető parancs volt, hogy a be nem avatottak előtt a kultuszról és tanról hallgatni kellett, keveset tudunk ezekről a misztériumokról és közösségekről. Sokféle típusuk létezett, annyira, hogy egységes misztériumvallási teológiáról vagy gyakorlatról nem is szólhatunk.
Általános jellemzőjük azonban, hogy a beavatottaknak üdvösséget (soteriát) ígértek, mégpedig oly módon, hogy a beavatott a sorstól, végzettől, kozmikus hatalmaktól, haláltól szabad lesz, az alvilágot (Hádészt) bántódás nélkül meg tudja járni, és majd halála után örökre közösségben marad az istenséggel. A beavatás pedig ezt a misztikus egyesülést jelenti és valósítja meg.
Általánosságban két cselekmény tartozott a misztériumvallások gyakorlatához. Az egyik a beavatási szertartás (müesis) - melyhez legtöbbször valamiféle megtisztulási cselekmény (pl. mosakodás) tartozott. A beavatási szertartásnak az eleuziszi misztériumban használatos neve, mely később szinte általános lett, az »orgia« volt. (A Dionysios-kultusz révén azután ennek a szónak a jelentése pejoratívvá lett.) A másik szertartás a fő rítus (a telete), mely szolgálta és megvalósította a beavatott megistenülését. Ennek is több része volt, mégpedig: bizonyos szent aktusok véghezvitele (dromena), kultuszi szimbólumok alkalmazása (deiknümena) és bizonyos tan-formulák közlése (legomena). Ezek révén a beavatott az istenség sorsában részesült, azaz nem egyedül a közölt tan vagy formula volt fontos, hanem az istenség sorsának dramatizálása, és az ebben a drámában való részesedés. Ezekben a drámákban általában a szenvedés - halál - új élet ábrázolódott ki. Magát a beavatást úgy tekintették, mint újjászületést. A beavatott ezen a módon elkülönült a tömegtől, azaz inkább magasan kiemelkedett belőle. A beavatottaknak volt általában titkos jelük vagy formulájuk, melyről ráismertek egymásra, a kívülállók előtt azonban ez jórészt titokban maradt.
A misztériumvallások által kiábrázolt dráma leginkább a természet körforgásához, a vegetáció elmúlásához és megújulásához kapcsolódott.
Néhány misztérium részletesebben:
l. Az eleuziszi misztérium központjában Démétér istennő áll, illetve lányának, Perszephonénak sorsa, akit az alvilág istene, Hádész rabolt el és vitt országába. Démétér visszaszerzi Perszephonét, a természet tavaszi zsendülése Démétér haragjának kiengesztelődését jelzi.
2. Kübele és Attis tisztelete. Attis Kübele istennő tanítványa, akit megölnek - vagy egy másik változat szerint hűtlensége miatt ő maga férfiatlanítja meg magát és ebbe belehal. Tehát ugyanúgy a halál szerepel a központban, mint az előzőben. Attis feltámadásáról azonban nincsen egyértelműen szó, csak a misztérium egyik változatában.
Ennek a misztériumvallásnak az a történeti érdekessége, hogy a római birodalom a pun háborúk idején vezette be (Frígiai eredetű különben) - ezzel is segítséget remélve a punok és Hannibál legyőzéséhez. A győzelem után Kübelének templom épült a Palatinuson.
3. Dionysios. A szabad, vad természet istene. Ismertebb lett római nevén, mint Bacchus. Ugyancsak a római korból ismert kultuszának elfajulása is (előfordult, hogy a császárok a bacchanália résztvevőit halomra gyilkoltatták).
4. Mitrász. Perzsa eredetű, a klasszikus Görögországban nem is jutott szerephez, csak később, a Római Birodalomban terjedt el. Mitrász napisten, aki a fényt fenyegető szörnyeteget megöli. A szörnyeteg halála azonban részben új teremtés is: a megölt testből és vérből új élet támad, pl. a vérből a szőlőfürt.
Mitrász egyben a világ védelmezője, neve: a legyőzhetetlen Nap (sol invictus), ünnepe a téli napforduló, azaz december 25-e volt.
HP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me