Szent sátor

Full text search

Szent sátor Az ÓSZ különböző néven nevezi a szent sátrat; hívja 'Óhel mócéd-nak, azaz találkozás sátrának, ritkábban 'ohel há 'édut-nak, kijelentés/bizonyosság sátrának, ill. miskan há 'édút-nak, bizonyság lakhelyének, vagy egyszerűen csak sátornak.
De nemcsak az elnevezése különböző, hanem az arról szóló leírások is eltérőek. A 2Móz 33,7-11-ben egy olyan szent sátorról van szó, amelyet Mózes a táboron kívül vert fel. Ebbe a sátorba Mózes valahányszor bement, a sátorra sűrű felhőoszlop telepedett és az Úr »színről színre beszélt« vele. Minden valószínűség szerint ebben a sátorban még nem volt benne a szent láda, és a sátort sem tekintették az Úr lakóhelyének, hanem Ő ott csak megjelent, találkozni lehetett Vele. Erről a sátorról van szó ezenkívül a 4Móz 11,16.24.26; 12,4-ben és az 5Móz 31,14k adatai szerint egészen a honfoglalásig elkísérte az izráelitákat. Nem zajlott le benne áldozatbemutatás sem, hanem az Úr akaratát, kijelentését tudakolták meg benne, és szorosan kapcsolódott a pusztai vándorlás táborához. A 2Krón 1,3 adata szerint Salamon az egész gyülekezettel együtt elment Gibeába, mert ott volt felállítva a kijelentés sátra.
>Az ÓSZ-nek egy másik elbeszélése szerint, melyet a PAPI IRAT hagyományozásaként tartanak számon, Mózes a szent sátrat annak a mintájára készítette el, amelyet Isten mutatott neki a Sínai-hegyen (2Móz 25,9). A sátor részletes leírása a 2Móz 26k-ben, annak elkészítése pedig a 2Móz 35-37-ben található. A sátort egy udvar vette körül, melynek hossza kb. 50 méter, a szélessége pedig 25 méter volt. Az udvart 60 db oszlop kerítette el, amelyekre sodrott lenből készült szőnyeget feszítettek ki fal gyanánt. Az udvarnak kelet felől nyílt a bejárata, mintegy 10 méter szélességben. A sátor az udvar közepén, ill. Ny-i részében helyezkedett el, szintén keletre nyíló bejárattal. E két bejárat között állt az égőáldozati OLTÁR, ill. a MOSDÓÁLLVÁNY a mosdómedencével (2Móz 40,29k). A sátor maga 15 méter hosszú, 5 méter széles és 5 méter magas volt. A váza aranyozott akácfa deszka volt, melyet oldalt és felül sátorlapok borítottak be. A sátor belül két részre osztódott, egy 10×5 méteres alapterületű szentélyre és egy 5×5 méter alapterületű szentek szentjére (2Móz 26,33). A kettőt a kárpit választotta el egymástól (2Móz 26,31kk; vö. TEMPLOM). A szentély területén állt a SZENT KENYEREK asztala, a hétágú GYERTYATARTÓ és a kárpit előtt az illatáldozati OLTÁR helyezkedett el. A kárpit mögött, a SZENTEK SZENTJÉben csak a SZÖVETSÉG LÁDÁJA volt található. Ez a sátor a tábor területén volt felverve, körülötte táboroztak a léviták (4Móz 3,23-38), és tőlük távolabbra a törzsek (4Móz 2). Ez a sátor tehát a tábor központjának számított és nem csak kultikus értelemben. A sátor továbbra is az Istennel való találkozás helye, Ő megjelenik ott, és akkor látható a dicsősége (2Móz 40,34; 3Móz 9,6.23; 4Móz 14,10; 16,10; 17,7; 20,6). Itt lehet beszélni vele, itt kapják meg Tőle az izráeliek a kijelentést, és itt mutatnak be Neki áldozatot (2Móz 29,43). Az, hogy Isten Izráel fiai között fog lakni, az előzőekből következik, hogy nem úgy értendő, mintha a szent sátor Isten állandó lakhelye volna, hiszen Izráel látja, amint az Úr dicsősége felhőben alászáll és a sátorra ereszkedik.
A szent sátor sokkal inkább kiábrázolja Isten üdvígéretét és valóra válásából valamennyit a jelenben megelőlegez, ami majd az örökkévalóságban válik teljessé, amikor is Isten és ember kapcsolatát a bűn semmilyen formában nem gátolja és nem korlátozza. Isten népe között való sátorozása (vö. SÁTOR) ezért eleven ígéretként élt kegyeseinek szívében akkor is, amikor sem a sátor, sem a templom nem állt már (Zsolt 61,5; Ez 37,27).
A kétféle sátor egymáshoz való viszonyát különböző módon értékelik; némelyek azt feltételezik, hogy az első, amelyben nem volt még benne a szövetség ládája, csak addig volt, amíg Mózes utasítást nem kapott Istentől egy másik építésére. Mások azt feltételezik, hogy az a később készített sátor nem más, mint a salamoni templom mása, csak a pusztai vándorlás körülményeihez igazítva és abba a korba visszavetítve. Tényleg feltűnő a hasonlóság a 2Móz 35-37-ben leírt sátor méretarányai, alaprajza és berendezése tekintetében a Salamon által épített TEMPLOMhoz viszonyítva. Hozzávéve, hogy ez a leírás a fogság korában keletkezett, amikor még az is nyomasztotta a deportált izráelieket, hogy az Úr dicsőséges temploma romokban hever, és a szent edényeket hadizsákmányként elhurcolták, talán érthető, hogy miközben a népet egy újabb KIVONULÁSra - a pusztai vándorlásra - akarták felkészíteni, erre való tekintettel a templomot pusztai körülményekre alkalmazva írták le, melyben ugyanúgy találkozni lehetett Istennel, mint egykor Mózes idejében, majd később a jeruzsálemi templomban.
Az ÚSZ-ben a Zsid levélben kerül elő igen hangsúlyozottan a szent sátor, amely ragaszkodva a 2Móz 25,9.40 kijelentéséhez, megkülönböztet igazit és másolatot, és előtérbe állítja, hogy Jézus Krisztus mint igaz főpap az igazi sátorba ment be és mutatta be az áldozatát (Zsid 8k). Ezenkívül a Jel 15,5-8 említi még konkrétan Isten mennyei szent sátorát.
SzL

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me