Teofánia

Full text search

Teofánia Jelentése: az istenség (látható) megjelenése. A B-tudományban és a vallástörténetben használatos kifejezés, amely Isten, ill. valamely istenség érzékelhető megnyilvánulását, ill. megjelenését, láthatóvá válását jelöli. Általában megkülönböztetik a látomástól (visio), amely nem feltétlenül foglalja magában a látott istenség reális jelenlétét. A teofánia végeredményben olyan vízió, amely a külső érzékszervek előtt nyilvánul meg. A teofánia a tárgyi valóságot, a vízió ennek alanyi kapcsolatát jelöli. A B-tudományi szóhasználatban, a jelenség B-i leírása alapján, csupán Isten megjelenésének érzékelhető megnyilvánulásait jelentheti, mivel szigorú értelemben véve Isten nem lesz láthatóvá, hanem csak jelenlétének megnyilvánulásai.
Az ÓSZ-i teofánia-leírások nagyon szerteágazóak. Első elemük Isten eljövetele, amint el vagy lejön szent lakóhelyéről (5Móz 33,2: a Sínairól; Hab 3,3; Témán felől). E motívum SITZ IM LEBENe az izráeli seregek győzelmi ünnepe, amikor az »Úr háborújának« harcosai megünnepelték Jahve segítségét. Innen került át a motívum a himnikus költészetbe, majd onnan az ítéletet, ill. üdvöt hirdető próféciákba. Ekkor azonban Jahve már nem a Sínairól, hanem a prófétai szemléletnek megfelelő lakóhelyről jön (Zsolt 50,3: a Sionról; Ézs 30,27: Jahve neve a távolból; Ez 1,4: É-ról, azaz a Mezopotámia és Izráel közötti karavánúton), vagy nem tesznek említést az eljövetel helyéről (Ézs 40,10; 59,19k; Zak 14,5). Az Úr eljövetelekor az alapok megrendülnek, a hegyek megindulnak, az ég és a föld mozgásba kerül (2Móz 19,18; 1Kir 19,8kk; Mik 1,3kk). Sok teofánia-ábrázolás további motívumokkal is bővíti a leírást (vö. Zsolt 18,8-16; 77,17-20; 97; Náh 1; Hab 3). Bár a természeti teofániák nem annyira jellemzőek Izráel hitére, mégis gyakran megtalálhatók az ÓSZ-ben. A természeti jelenségek, mint Isten megjelenésének hatásos kísérőjelenségei, általában a földműves népek vallásainak a jellegzetességei. Isten megjelenésének borzalmat keltő képzetei egyformán ismeretesek Izráelben és a környező népeknél (suméroknál, hettitáknál, babiloniaknál és a szíriai Kánaán térségben).
Ámós próféta Isten hangját az oroszlán ordításával és a viharisten mennydörgésével hasonlítja össze, amely most nem esőt és termékenységet hoz, hanem pusztulást (Ám 1,2; Ézs 26,21; 30,27kk; 66,15k; Zsolt 29). A villámok Isten fegyverei (Zsolt 18,15; 77,18k), a felhőket harci kocsiként használja (Zsolt 68,18), körülötte nagy fényesség van (Zsolt 50,2; 5Móz 33,2; Hab 3,4).
Csak ritkán következik be a teofánia a Sionról (Ám 1,2), legtöbbször az Úr az égből indul, a legrégibb szövegekben pedig a Sínairól (5Móz 33,2; Bír 5,4k; Zsolt 68,9). A Pent Sínai-elbeszélései Istennek a múltban történő megjelenéseit mondják el, a Zsolt teofánia-szövegei Isten jelenben történő eljövetelét ábrázolják (Zsolt 68,18; 96,13), a próféták pedig jövőben történő eljövetelét hirdetik. A teofánia-ábrázolások gyakran az Izráel vagy az idegen népek ellen mondott prófétai ítélethirdetésekben is előfordulnak (Ézs 31,4; 40,10; 42,13; Jóel 2,10).
Mind a zsoltárok, mind a himnuszok, mind pedig a próféciák Isten egyedülálló hatalmát hirdetik, amelynek sem a természet, sem a történelem nem tud ellenállni. Már a legkorábbi teofánia-ábrázolás harcokban győzedelmes Úrként ábrázolja Istent (Bír 5,4). A próféták a természeti jelenségek ábrázolásával azt akarták jelezni, hogy a világ Isten eljövetelével nem marad ugyanaz, mint azelőtt volt (Ézs 40,4; 1Sám 2,6kk).
A teofánia-ábrázolásokban gyakran találunk utalásokat arra, hogy Isten harcot vív a tengeri szörnnyel. A mitikus képzet Isten hatalmának nagyságát, borzalmasságát akarja magasztalni (Zsolt 77,17kk; 29,3; 93,4; 114,3; Náh 1,4). Isten megjelenése földrengést okoz és a tenger hullámait felkorbácsolja. A viharfelhőkön száll és a villámokat fegyverül használja. Deutero-Ézsaiás az egyiptomi kivonulás csodáját a tengeri szörnnyel való küzdelem képzetével színezi. Itt azonban már a mitikus esemény elveszítette önálló értelmét, valójában már csak a történeti esemény szemléletességét szolgálja (Ézs 51,9-12; 43,16k). (Ld. még MEGJELENIK)
VG

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me