Garázda család. (Mecsenicsi és zágorhidi).

Full text search

Garázda család. (Mecsenicsi és zágorhidi).
A Garázda család, mely Zsigmond király korában emelkedik jelentőssé, Bolgárországból eredeztetik. A XIV. század végeig mecsenicsi Garázda nevet viselének, ez időtájt két ágra oszlának, az egyik megtartá a Garázda nevet, a másik azt Szilágyira változtatá (L. Szilágyi cs.).
Garázda Istvánnak fia Miklós, ki keresztúri előnévvel is iratik – bajtársával és rokonával Szilágyi Lászlóval Boszniában Zvornik (Zrebernik) várát négy évig vitézül védték a pártos Hervoja János ellen, ezért 1407-ben Doboka megyében Balásfalvát, Alsó-Fejérben pedig Szent-Imrét kapták adományban. – 1408-ban ismét Boszniában harczoltak és Branich várát foglalák el, ezután 1409-ben kapták ujabb czimeres levelüket, mely családi közös czimerül a „vadkecskét“ adja *.
Katona: Hist. Critic. XI. 736. – Benkő: Transylvania Gen. II. 413. Mindszenti L. Advocat Lexicon VI. D. 496.
1414-ben Bosznia felprédáltatván, a Garázdák ezen alsó tartományokbeli birtokaikat végkép odahagyák, és Bihar, Arad, Békes és Zaránd megyékben foglaltak lakást. Megszerezvén itt Zágorhid, Szék és Telek helységeket, egyike zágoridi, másika széki, harmadika teleki Garázdáknak nevezteték. A széki Garázda ág hamar kihalt, az utolsó leányt teleki Garázda vette el, mely eképen egyesülvén utóbb a széki Teleki névvel most is virágzó család ágát alapiták. (Lásd Teleki család).
A Garázda család még azután is e néven virágzott. Zsigmond király korában élt még a nem emlitett Garázda Dienes, valószinüleg a nevezett Istvánnak testvére. A XV. század elején a család két költőt mutat fel, Pétert, és a másikat, kinek nevét saját szerénysége (vagy az idő mostohasága) gyulafejérvári márvány sír-emlékéről letörlött. Harmadikul e költőkhöz számithatjuk Cesinge vagy anyai ágról Vitéz Jánost (Janus Pannoniust) pécsi püspököt, ki az érintett sír-emléken szintén rokonnak (cognato sangvine vates) iratik. Ama Péter 1507-ben temettetett el Gyulafejérvárott *.
Kazinczy eredeti munkái I. k. 373–376.
A XV. században Erdélyben Doboka vármegyében birta a Garázda család Sajó-Keresztúrt is, és innen keresztúri Garázda-nak irá egy ág magát, mely egy tudós irónk szerint – a sajó-keresztúri Keresztúry családnak adá eredetét. Idővel magszakadás folytán a keresztúri Garázda egész birtok fejedelmi jószággá vált, a Keresztúryakét kivévén *.
Hodor: Doboka várm. 85.
A XVI. században Garázda János az e nevü ágazat utolsó férfitagja élt, ki Báthori Kristóf fejedelem leányát Griseldist kiséré Lengyelországba jegyeséhez Zamoiszky kanczellárhoz, és ott maradt sok évig, s Báthori István alatt a litvánok és moszkék ellen vitézül harczolt. Utóbb dicsérő oklevél mellett ereszté hazájába őt Báthori a lengyel király. Megérkezvén Erdélybe, nőül vette Fejér Juditot, s ettől nemzé egyetlen leányát Annát. János a csatatéren végzé életét Goroszlónál, egyetlen leányát Annát széki Teleky Mihályhoz adá nőül, s azt vejével minden javaiban örökösévé tette. Igy egyesült ismét a Garázdák mind három ága a széki Teleky családban.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages