Everton

Teljes szövegű keresés

Everton
1878-as alapítása után 7-7 esztendővel történt a klubfejlődés újabb két fázisa: 1885-ben lett proficsapat, 1892-ben alakult részvénytársasággá. Első bajnoki címét 1891-ben szerezte, a következőre 24 esztendőt kellett várnia. A 20-as-30-as években három bajnoki címet és egy kupát nyert az együttes, a legendás csatár Dixie Dean főszereplésével. Dean tartja a mai napig a gólkirályi csúcsot (60 gól, az 1927-28-as szezonban), és ő szerezte összesítésben a legtöbb gólt (349, bajnoki, kupa-és ligakupa mérkőzésen) az angol futball történetében. 1966-ban, az FA Kupa-győztes csapatban egyetlen világbajnok szerepelt, a balhátvéd Ramon Wilson. Az 1970-ben nyert bajnoki címet követően újabb másfél évtizedes szünet után: 1984-ben FA Kupa-győzelem. Egy évre rá bajnoki cím és KEK-győzelem. A kupadöntőben a hosszabbításban kapott egyetlen gól akadályozta meg a „Stolverkosokat” (ez a csapat beceneve) a triplázásban. Az 1987-ben szerzett újabb bajnoki cím tette teljessé a szép sorozatot. A sikerek fő részesei: a menedzser Howard Kendall (az 1970-es bajnokcsapatnak játékosként tagja volt), a walesi válogatott kapus Neville Southall, az ugyancsak walesi válogatott védők, Kevin Ratcliffe és Pat Van den Hauwe; az angol válogatottak: Gary Stevens, Peter Reid, Peter Bracewell és Trevor Steven; a skót csatár Graeme Sharp és az ír Kevin Sheedy, valamint Gary Lineker, aki mindössze két idényt töltött a klubnál, de ezalatt három gólkirályi címet is elnyert: az angolt, az európait (aranycipő), s végül a VB legjobb gólszerzőjének is ő bizonyult.
A gárda az 1989. évi FA Kupa-döntőbe is bekerült, ott azonban az örök helyi vetélytárs FC Liverpool a hosszabbításban jobbnak bizonyult.