A karaulák (karaolák) elfoglalása és felzárkózás az erődövre

Full text search

A karaulák (karaolák) elfoglalása és felzárkózás az erődövre
A támadás időpontjának előrehozása jelentősen felborította az eredeti terveket. Mivel nem maradt idő a még felvonulóban lévő részek bevárására, a határátlépést a már beérkezett csekély számú erőkkel kellett megkezdeni. A csapatok így eltérő időben és készenlétben léptek harcba.
Események a IV. hadtest sávjában: 11-én délelőtt még csupán a 12. gyalogdandár 18. ezrede, a 26. határvadász-zászlóalj és három tüzérüteg volt hadra fogható. A hadtestparancsnok a tüzéreket azonnal tüzelőállásba rendelte, és azt a feladatot szabta számukra, hogy 14 órai tűzmegnyitással semmisítsék meg a 158.–162. számú őrházakat. A súlyt a 18. gyalogezred képezte, míg a 16. határvadász-zászlóaljnak szárnybiztosítás volt a feladata.
A magyar határőrök, hogy eltereljék az ellenség figyelmét, már a tüzérségi előkészítés előtt megkezdték támadásukat. Páncéltörő lövegeik 13.45-kor egy-egy lövéssel megsemmisítették a sávjukba eső két karaulát, majd rohamra lendültek. A határozott és gyors támadás meglepte a granicsárokat, és többségük megadta magát. A sötétedés beállta után három felderítő járőr az erődökig nyomult előre, ahol állófigyelésbe ment át.
72A 18. gyalogezred a zászlóaljait egymás mögött sorakoztatta fel. Támadása 15.30-kor, a tüzérségi előkészítés után indult meg. A jugoszláv határőrök többnyire már az ütegek első lövései hatására szétfutottak, és csak kisebb részük fejtett ki ellenállást. A zászlóaljak egymást váltva gyorsan nyomultak előre, és 16 órára 2 km-re megközelítették az erődök vonalát. Kiküldött felderítő járőrei az akadályok előtt igen erős ágyú- és géppuskatüzet kaptak. Az ezredparancsnok gyorsan előrevonta zászlóaljait, amelyek egész éjszaka tűzharcot vívtak az ellenséggel.
Az I. hadtest sávjában: A hadtestparancsnok igen nehéz helyzetben volt, hiszen a hat gyalogezredéből csupán egy – a 15. gyalogdandár 50. ezrede – állt rendelkezésére.
Gondot okozott az is, hogy az ezredtől balra eső sávban nem volt támadó erő. A hadtestparancsnok, hogy a teljes sávjában fel tudja számolni a jugoszláv határőrsöket és fedezze a főirányban támadó erőinek balszárnyát, kénytelen volt igénybe venni az eredetileg határvédelmi feladatokra kirendelt alegységeket. A hadtest ezen kötelékeket kivonásuk után gépjárművekkel Madarasra szállította, ahol hat rohamcsoportot képeztek belőlük. A rohamcsoportok állománya egy gyalogszakaszból, három-négy határőrből, két árkászrajból, egy-egy golyószórós rajból és egy-két páncéltörő lövegből tevődött össze. Feladatuk az volt, hogy az 50. gyalogezreddel együttműködve 15 órakor vegyék romboló tűz alá a 169.–174. számú karaulákat, és foglalják el azokat. A továbbiakban fedezzék a gyalogezred szárnyát, és zárkózzanak fel az erődövre. A rohamcsoportok harcának támogatására a 13/II. tüzérosztályt jelölte ki a hadtest tüzérfőnöke.
A hadtest sávjában a támadás 15 órakor indult meg. Az 50. gyalogezred 3. zászlóalja lépte át 73elsőnek a határt. A roham lendületesen indult, aminek eredményeként sikerült gyorsan elfoglalni a granicsárok állásait. A támadás azonban megtorpant, mivel a balszárnyon támadó század igen erős oldalazó tüzet kapott. Ez azért fordulhatott elő, mert a rohamcsoportok nem indították meg időben a támadásukat. Az ezredparancsnok így kénytelen volt a másik két zászlóalját is harcba vetni. Az erődhöz a 2. zászlóalj érkezett ki elsőnek. Az előnyomulás során a magyar csapatokon igen erős tüzérségi és géppuskatűz feküdt. Mivel az erős oldalazó tűz sem gyengült, a zászlóalj 800 m-re az erődök előtt beásta magát. A zászlóalj vesztesége egy halott és három sebesült volt. A lakosság és a foglyok későbbi elmondása szerint a védők ebből a térségből 24 halottat és kb. 70 sebesültet szállítottak hátra. A 3. zászlóaljból kiküldött oldalt biztosító század az éjszaka folyamán 8 fő szerb fogollyal érkezett vissza.
A szomszédos sávban 3 órás késéssel indult meg a támadás, mert a rohamcsoportok nem rendelkeztek elegendő lőszerrel. A hadtestparancsnok végül az éppen Madarason átvonuló 20. gyalogezredet utasította a szükséges mennyiségű lőszer átadására. A páncéltörő lövegek repeszgránátokkal pillanatok alatt szétlőtték az őrházakat, amelyeket a rohamcsoportok gyorsan el is foglaltak. Egyedül a 3. számú rohamcsoport nem teljesítette feladatát. Az történt ugyanis, hogy a rohamcsoport támadásba lendült az általuk már szétlőtt 171. számú karaula ellen, amikor a 13/II. tüzérosztálynak egyik ütege tüzet zúdított rájuk. A rohamcsoport így kénytelen volt visszavonulni. A sajnálatos eset következtében egy honvéd meghalt, kettő pedig súlyosan megsebesült.
Az V. hadtest sávjában: A hadtest alárendeltségébe a 15. és 13. dandár kivonása után a 14. és 19. dandár tartozott. Ezekből csupán a 14. dandárra lehetett építeni, mert a 19. dandár főerői még felvonulóban voltak. Így az I. hadtest balszárnya és Szeged közötti közel 70 km-es határszakaszt két gyalog- és egy határvadász-ezred védte. A hadtestparancsnok tisztában volt azzal, hogy ez az erő nem elegendő egy jelentősebb ellenséges támadás elhárítására. Úgy vélte, hogy a fontosabb irányokban indított tüntető, illetve korlátozott célú támadásokkal meg tudja téveszteni az ellenséget.
Ennek érdekében három támadó harccsoportot alakított ki. Egy megerősített gyalogzászlóaljat Csikéria, Tompa, Kunbaja területére irányított azzal a feladattal, hogy fedezze az I. hadtest balszárnyát, majd nyugatról intézzen tüntető támadást Szabadka ellen, ahol vegye fel a kapcsolatot a 14. dandár főerőivel. Az összeköttetés ezzel a zászlóaljjal kiküldése után megszakadt. A hadtestnél 14-ig semmit sem tudtak róla.
A másik csoportot a 14. dandár főerői képezték és Kelebia délen gyülekeztek azzal a céllal, hogy felszámolják a jugoszláv határőrsöket és kedvező terepszakaszon védelembe menjenek át. A zászlóaljak nem összefogottan, hanem beérkezésük sorrendjében léptek harcba. Így a 14/39/3. zászlóalj 14 órakor, a 14/9/3. zászlóalj 14.30-kor, míg a 14/39/2. zászlóalj 16.20-kor indította meg támadását. A zászlóaljak tüzérségi támogatás és nehézfegyverek nélkül, csupán pár golyószóró fedezete alatt rohamozták meg a granicsár állásokat. A jugoszláv határőrök nem tudtak ellenállni a heves rohamoknak, mindenütt visszavonultak. A harccsoportok elfoglalták az őrházakat, és azok mögött védelembe mentek át. Felderítő járőreik egészen az erődvonalig nyomultak előre.
A harmadik támadó harccsoport a 19/13/1. zászlóaljból, az V/2. utászszázadból, a 16/2. portyázó századból és két tüzérütegből alakult meg, a 19. dandárparancsnok vezénylete alatt. Feladata az volt, hogy a Horgostól nyugatra számolja fel a jugoszláv őrsöket, majd Szabadkától északkeletre menjen át védelembe.
A támadás csak késő este indulhatott meg, mert a 13/1. zászlóalj 35 km-es gyalogmenet után 16.30-kor teljesen kimerülve érkezett meg a sávjába. Az ütegek 5 perc alatt szétlőttek hat őrházat, amelyekből a granicsárok visszavonultak a pár száz méterrel hátrább kiépített védőállásokba. Újabb tüzérségi tűzcsapások és heves rohamok után a 13/1. zászlóalj szétszórta a védőket, és 23 órára elérte a számára kijelölt terepszakaszt.
74A 66. határvadász-ezred a Tisza és a Maros között, míg a 14/9/1. zászlóalj Horgossal szemben biztosította a határt. Ezeken a részeken nem került sor harcokra. A 14/9/1. zászlóalj 11-én 14.00-tól a 19. dandár alárendeltségébe került.
A hadtestparancsnok tartalékába a 14/9/2., a 14/39/1. gyalogzászlóalj, a 20. határvadász-zászlóalj, a 14. tüzérezred másik fele és a 19. dandár beérkező részei kerültek, amelyek Alsóközpont területén gyülekeztek.
A Dunán lévő folyami erők „Sopron” őrnaszádja 17 óra 30 perckor lépte át a trianoni határt azzal a feladattal, hogy erőszakos felderítést végezzen Bezdánig, állapítsa meg az aknazárak helyét és a partvédelem rendszerét. Előnyomulása közben 18 óra 50 perckor a jugoszláv folyami zárvédelem tüzérségi tüzébe került. Gyors manőverrel és hatásos ellentűzzel áttörte az ellenség tűzövét, és eljutott Bezdánig. Ott felderítette az aknazárat és a zsilipet, majd sikeresen visszatért az ezredéhez.
A Tiszán lévő zárvédelmi erők a parton támadó alakulatokkal együttműködve részt vettek a jugoszláv határvédelem felszámolásában. Az egyik folyammegfigyelő őrs nehézgéppuskák tüzével lefogta a Tisza jobb partján kiépített erődállást, majd lendületes rohammal közelharcban elfoglalta azt. A tiszai csoportosítás ezt követően zárvédelmi feladatokat látott el.
Az előrehozott támadás a gyorshadtestet is érintette. A hadseregparancsnok utasításának megfelelően meg kellett gyorsítani a dandárok előrevonását és az ütközetbe vetés gyakorlati előkészítését.
Az 1. gépkocsizó dandár 11-én délben Baja, Csátalja, Gara, Bácsbokod területén tartózkodott. 17.00-kor érkezett a parancs, hogy azonnal vezesse be a felderítést, főerőit pedig haladéktalanul vonja előre az erődvonal mögé. Felderítő zászlóalja – megerősítve egy puskás századdal, egy géppisztolyos szakasszal, egy árkászszakasszal és a 9. kerékpáros üteggel – három felderítő osztagot hozott létre az előrevonási útvonalak és az erődöv felderítésére. Az osztagok 20.00-i indulás után megállapították, hogy a Bezdánra, Regőcére, Nemesmiliticsre vezető utak járhatatlanok, az erődöv még meg van szállva, abból szórványos tüzet kaptak.
A dandár az éjszaka folyamán átcsoportosítást hajtott végre. Az 1. zászlóalj Vaskútra, a 2. zászlóalj Garára, a 3. zászlóalj főerőivel Csátaljára, részeivel pedig Hercegszántóra menetelt. A 10. kerékpáros zászlóalj 50 km-es menet után 12-én reggelre Bácsbokodot érte el.
A 2. gépkocsizó dandár 12-én reggelre érkezett be új körletébe, mégpedig a 4. zászlóalj Mélykútra, az 5. zászlóalj Kisszállásra, a 6. zászlóalj Jánoshalmára, a felderítő zászlóalj Mélykútra. A 12. kerékpáros zászlóalj még szállítás alatt volt, s csak 12-én délután érte el Mélykutat.
A 2. lovasdandár a már korábban említett körletbe tolódott el, hogy támogassa az V. hadtestet esetleges védőharcában, illetve szükség esetén délkeleti irányú támadást hajtson végre. Az alárendeltek helyzete: az 1. huszárezred Tompa, Háromhatár, a 2. huszárezred Cifra-major, Alsómajor, a 15. kerékpáros zászlóalj Háromhatár, Csikéria észak, a 16. kerékpáros zászlóalj Padmanicki-szállások, a 2. páncéloszászlóalj a dandárparancsnoksággal együtt Tompa északkelet 2 km – Iskola – területén. Az 1. lovasdandár még felvonulóban volt.

A magyar csapatok átlépik a határt. Jobbra egy megerősített Karaula (79547/alb).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi