A szovjet csapatok támadásai a finnországi arcvonalon (1944. június 10. – 1944. október 29.)

Full text search

A szovjet csapatok támadásai a finnországi arcvonalon (1944. június 10. – 1944. október 29.)
A belorussziai hadműveletre való felkészülés idején Govorov hadseregtábornok Leningrádi Frontja és K. A. Mereckov hadseregtábornok Karéliai Frontja a nyári hadjárat nyitányaként, június 10-én támadást indítottak Finnország csapatai ellen. Miután a finnek visszafoglalták az 1939–1940. évi, úgynevezett “téli háborúban” elfoglalt területeiket, 1941 végétől csapataik nem indítottak jelentősebb támadást a Vörös Hadsereg állásai ellen, sőt, még Leningrád elfoglalásában sem nyújtottak említésre méltó segítséget a németeknek. Ennek ellenére a szovjetek mindvégig jelentős erőket állomásoztattak a finn csapatokkal szemben, mert Sztálin tartott attól, hogy egy alkalmas pillanatban a finnek megváltoztatják szándékaikat. Ezért a szovjet diktátor végül 1944 közepén úgy döntött, győzelemmel zárja le a Finnországgal való fegyveres konfliktust, és az ezután felszabaduló csapatokat máshol veti be. A Karéliában tervezett szovjet támadás célja Finnország kiléptetése volt a háborúból, s emellett elvonta a németek figyelmét is a délebbre zajló támadási előkészületekről. A SZTAVKA utasította a Leningrádi és Karéliai Frontok parancsnokait, hogy biztosítsák a karéliai földszorost, valamint Leningrád északi és északnyugati előterét.
59Govorov hadseregtábornok 21. és 23. hadseregének, valamint 13. légi hadseregének a Balti Flotta (60 ezer 400 fő) támogatásával tíz napon belül el kellett foglalnia Viborgot. A csapatok 188 ezer 800 főt, 15 lövészhadosztályt, egy önálló harckocsidandárt és két megerődített körletet vonultattak fel. Június 21-én a Karéliai Front 7. önálló és 32. összfegyvernemi hadserege, valamit 7. légi hadserege a Ladoga-tótól északra lendült támadásba. Mereckov hadseregtábornoknak 202 ezer 300 katonája, 16 lövészhadosztálya, három lövészdandára, két önálló harckocsidandára és két megerődített körlete volt.
A szovjetek szerették volna elkerülni a téli háború jórészt eredménytelen, veszteségterhes rohamait, ezért a hadműveletet alaposan megtervezték, és jelentős túlerőt (451 ezer 500 katonát, 800 harckocsit és önjáró löveget, valamint 10 ezer löveget és aknavetőt, 1000 rakéta-sorozatvetőt és 536 repülőgépet) összpontosítottak. A finnek 268 ezer katonával, 110 harckocsival és rohamlöveggel, valamint 1930 löveggel rendelkeztek. A karéliai földszoroson öt finn hadosztály, két dandár és egy páncéloshadosztály helyezkedett el.
A támadást június 9-én a szovjet légierő tömeges csapása vezette be. Másnap, 10-én a szárazföldi csapatok is támadásba lendültek. A finnek helyenként igen elszánt ellenállást tanúsítottak: június 12-én Kivennapától keletre 29, június 17-én Kaukjärvitől nyugatra pedig 34 szovjet páncélost semmisítettek meg. Június 14-én a földszoroson harcoló finn csapatok felett K. L. Oesch altábornagy vette át a főparancsnokságot.
A szovjet 21. hadsereg balszárnya június 21-én elfoglalta Viipurit (Viborgot). Ezután Govorov hadseregtábornok a város körül harcoló erőit megerősítette az 59. hadsereg hajón ide szállított csapataival. A finn felderítés szerint a szovjetek ekkor 29 lövészhadosztályt, két tüzérhadosztályt, négy harckocsidandárt, 13 harckocsiezredet és nyolc önjáró tüzérezredet vetettek be ellenük. Mereckov hadseregtábornok 7. önálló hadserege június 21-én indított támadást Karélia felé a Szvir folyó menti állásaiból.
Viipuri bevétele után a szovjetek célja az volt, hogy a finn csapatokat a Kymi folyónál megsemmisítik. Azonban a finn ellenállás a Viipuri–Kuparsaari–Taipale terepszakaszon megszilárdult. A szovjet áttörési kísérletek súlyos veszteségekkel jártak. Az idősebb korosztályok behívásával némileg, 31 ezer 700 katonával pótolták a finn szárazföldi haderő július 18-ig elszenvedett 44 ezer fős veszteségét (ebből 6500 fő elesett).
A Finn-öböl déli partjáról a németek némi erősítést küldtek Finnországba. Június 27-én a németek a finn arcvonal megtámogatására bevetették 303. rohamlövegdandárukat, július 4-én Viipuri északi előterébe pedig beérkezett a német 122. gyaloghadosztály is. A finnek jelentősebb mennyiségű páncélöklöt és páncélrémet is kaptak a szovjet harckocsik és önjáró lövegek elleni közelharchoz. Június 19-én például német torpedónaszádok 9000 páncélöklöt szállítottak a finn kikötőkbe. Ez azonban messze elmaradt a finnek által igényelt katonai támogatástól (hat német gyaloghadosztály átcsoportosításától).
A szovjet 21. hadsereg Tali-Ihantala, az 59. hadsereg Viipurinlahti, a 23. hadsereg pedig Vuosalmi irányában erőltette a támadást, de nem sok eredményt értek el. A finn arcvonal július közepén a Ladoga-tó körzetében egyre inkább megszilárdult. Július 20. körül a finn főparancsnokságon észlelték, hogy a szovjetek erőik egy részét kivonják, és helyükre megerődített körleteket – főleg védelemre alkalmas csapatokat – vezényelnek. A szovjetek júliusi élőerő-vesztesége a karéliai földszoroson mintegy 31 ezer katona volt, amelyből 7600 elesett. A szovjetek támadásai a Ladoga-tó térségében csak igen lassan nyertek teret. A támadásokat augusztus 9-én leállították, és a csapatok nagy részét hamarosan átcsoportosították a német–szovjet arcvonalra. A háború utolsó évében a finnek elleni nyári támadás volt az egyetlen olyan szovjet támadó hadművelet, amely – igaz, hogy másodrendű hadszíntéren – lényegében kudarcot vallott.
A hadművelet 61 napja során 280 km széles arcvonalon mintegy 110-250 km-nyit szorították vissza a finn csapatokat, amelyek – némi német segítséggel – elszántan védekeztek. A finn csapatok 66 ezer katonát veszítettek, ebből 11 ezer 850 fő elesett. A két szovjet front saját adatai szerint 23 ezer 674 halottat és eltűntet, valamint 72 ezer 701 sebesültet; más források szerint viszont 39 ezer halottat és 120 ezer sebesültet veszített. A Vörös Hadsereg hadianyag-vesztesége szovjet adatok alapján 294 harckocsi és önjáró löveg, 489 löveg és aknavető, 311 repülőgép, és 24 ezer 100 gyalogsági fegyver volt.
A szovjet támadás idején, június 26-án Risto Ryti finn köztársasági elnök a németekkel aláírt egy szerződést, amelyben jelentős gabona- és fegyverszállítások ellenében személyesen garantálta, hogy Finnország nem köt fegyverszünetet a Szovjetunióval. Miután Ryti lemondott, augusztus 4-én Carl Gustav von Mannerheim marsallt választották köztársasági elnökké, aki nem tartotta magára nézve is kötelezőnek elődje elkötelezettségét. A német Észak Hadseregcsoport veresége és Riga szovjet kézbe kerülése arra kényszerítette a finn kormányt, hogy szeptember 4-én fegyverszünetet kössön a Szovjetunióval. A németeknek szeptember 15-ig ki kellett vonniuk csapataikat Finnországból, ellenkező esetben internálták volna őket.
Dr. Lothar Rendulic vezérezredes, az Észak-Finnországban állomásozó német 20. hegyihadsereg parancsnoka számított valami hasonlóra, ezért csapatait reteszállásokba vonta vissza Észak-Norvégiába és Murmanszktól nyugatra, a Kola-félszigetre. Szovjet nyomásra a finn csapatok szeptember 28-án és 30-án tűzváltásba keveredtek a visszavonuló németekkel, de azok végrehajtották visszavonulásukat.
A finn–szovjet fegyverszünet esetére a németek már korábban kidolgoztak egy hadműveleti tervet a Finn-öböl fontosabb szigeteinek elfoglalására. A Suursaari (Hogland) elleni támadást a német haditengerészet és a szárazföldi haderő egy vegyes köteléke hajtotta végre szeptember 15-én hajnalban. A sziget 1712 fős finn helyőrsége (18 löveggel, 24 légvédelmi gépágyúval, kilenc aknavetővel és 24 géppuskával) azonban elszánt ellenállást tanúsított. A finn haditengerészet kisebb felszíni egységei is beavatkoztak, és a meglepett németek öt hadihajóját és több rohamcsónakját elsüllyesztették. Végül a németek 17 órakor kénytelenek voltak fegyverszünetet kérni. Veszteségük mintegy 2000 katona volt. Ebből 1056 fő hadifogságba esett, és hamarosan internálták őket. A német 60partraszállási kísérlet teljes kudarcot vallott.
Október 7-én a szovjet Karéliai Front (K. A. Mereckov hadseregtábornok) 14. hadserege és 7. légi hadserege 133 ezer 500 katonával, nyolc lövészhadosztállyal, öt lövészdandárral, egy önálló harckocsidandárral, egy (KV-) nehézharckocsi-ezreddel és egy megerődített körlettel támadást indított Petsamo és Kirkenes irányában. A terephez alkalmazkodva a csapatok jelentős része könnyűgyalogság volt, sítalpas lövészekkel, 30 műszaki zászlóaljjal, teherhordó állatokkal és két zászlóaljnyi amerikai gyártmányú kétéltű gépjárművel megerősítve a folyóátkelésekhez. A támadást 110 harckocsi és önjáró löveg, 2100 löveg és aknavető, valamint 750 repülőgép támogatta.
A szovjetek fő csapásirányában a 45 ezer fős német XIX. hegyihadtest védett. A németek halogató harcban visszavonultak a Tyitovka folyó mögé, és felrobbantották a hidakat. Az utakban szegény területek a szovjet tüzérség és utánpótlás csak lassan juthatott előre. Október 10-ére virradóra a szovjet 63. tengerészgyalogos-dandár részei partra szálltak a németek balszárnyában, és elvágással fenyegették a visszavonulási útvonalat. Október 13-ig a szovjet csapatok három oldalról felzárkóztak Petsamo kikötőjére. A 126. könnyűlövész-hadtest lezárta az egyetlen nyugat felé vezető utat. Ezért a visszavonuló német 2. hegyihadosztály október 14-én kénytelen volt áttörni ezen a záron. Petsamo október 15-én szovjet kézbe került, de a 14. hadsereg csapatai annyira elfáradtak, hogy három nap pihenőt rendeltek el számukra.
A szovjet hadművelet további részében a német és szovjet csapatok versenyt futottak az észak-norvég tengerparton. Néhol a szovjet könnyűgyalogság leelőzte a németeket, de gyenge útzáraikat a németek rendre áttörték, és folytatták visszavonulásukat nyugat felé. Október 25-én a szovjetek még elfoglalták Kirkenest, de a támadó hadművelet négy nap múlva véget ért. A 23 napos hadműveletben a szovjetek 80 km szélességben 150 km-t nyomultak előre. Eközben 21 ezer 233 katonát, 21 páncélost, 40 löveget és aknavetőt, valamint 62 repülőgépet veszítettek.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi