A Magyar Királyi Honvédség kitelepülése Németországba (1944. december – 1945. április)

Full text search

266A Magyar Királyi Honvédség kitelepülése Németországba (1944. december – 1945. április)
Az 1944. évi őszi hadműveletek következményeképpen Magyarország mind nagyobb része került szovjet megszállás alá. A Honvédség egyes parancsnokságainak, alakulatainak, pótkereteinek, intézeteinek és egyéb kötelékeinek áttelepítése a Dunántúlra már az erdélyi területek kiürítése óta szakadatlanul folyt. Először a Zala, Vas és Sopron vármegyék által behatárolt országrész területén, az úgynevezett “Gyepű II”-ön jelölték ki nyolc részre osztott elhelyezési és működési körzetüket. A kiürített területekről visszavonultatott hadra fogható személyi állomány számára azonban a hadi helyzet alakulása következtében egyre kevesebb elegendő elhelyezési és kiképzési lehetőség adódott.
1944. november elején a Szálasi-kormány nevében Feketehalmy-Czeydner Ferenc vezérezredes megállapodást kötött a német szárazföldi haderő általános hivatala (Allgemeines Heeresamt) vezetőjével, Walter Keiner gyalogsági tábornokkal, hogy a magyar kormány a már kiürített és a még fennhatósága alatt levő területek férfi lakosságából – új katonai alakulatok felállítása céljából – bizonyos kontingenst Németországba küld. A kitelepülő állomány egy része, 110 ezer fő csapatszolgálatra alkalmas 19 és 21 év közötti újoncból állt, akik kiképzésüket követően négy magyar honvéd hadosztály és négy magyar SS-hadosztály emberanyagát képezték volna, másik része pedig, 100 ezer fő 16 és 18 év közöttiből, akiket szintén megfelelő kiképzés után a légi fegyvernem és a haditengerészet légvédelménél akartak bevetni. Rajtuk kívül – különféle segédszolgálat (munkásegységek, egészségügyi és egyéb ellátó szolgálat, lóápolás) céljaira – a magyar Honvédség 190 ezer főnyi, 35 éven felüli hadkötelest bocsátott a német hadsereg rendelkezésére, s megállapodás született a magyar katonai képző- és nevelő (gyalogsági, páncélos és rohamtüzér) tanintézetek egy részének németországi területre történő áttelepítésére is.
A Németországba kitelepített újonckiképző alakulatokat 14 német hadkerületben és a megszállt dán területen szállásolták el. Legtöbbjüket a kelet-német (Berlin, Stettin, Drezda, Erfurt), a müncheni, a hamburgi, a breslaui, a nürnbergi és a hannoveri kerületekben helyezték el. 1945. február elején a 81–93. hadrendi számú gyalogsági újonckiképző ezredek összlétszáma 51 ezer 831 fő, az 1–17. tüzér újonckiképző osztályé 7662 fő, a 10 híradó újonckiképző zászlóaljé 7368 fő, az 1-2. utász újonckiképző ezredé, és egyéb utász újonccsapattesté 5331 fő, a 12 huszár újonckiképző századé 1721 fő, a harckocsi-újonckiképző ezredé 1682 fő, a gépkocsizó lövész újonckiképző ezredé 1669 fő, az 1–3. rohamtüzér újonckiképző osztályé 1067 fő, a hét kerékpáros újonckiképző szakaszé pedig 387 fő volt. Rajtuk kívül még 28 ezer 597 fő (tisztek, tiszthelyettesek, tisztjelöltek, hadapródok és legénységiek) volt tagja a német területen levő magyar kontingensnek. Utóbbiak a Honvédség különféle alakulataiba, katonai tanintézeteibe és egészségügyi intézményeibe tartoztak.
A tervezett magyar honvéd és SS-alakulatok hadrendjét a német népi-gránátoshadosztályok szervezete alapján szándékozták kialakítani. Felettes parancsnokságuk és vezényleti nyelvük magyar maradt volna, a honvéd hadosztályok az eredetit, az SS-ek magyaros megkülönböztető jelvénnyel német egyenruhát viselték volna. A kitelepült állomány német alapelvek, előírások és szabályzatok szerinti kiképzésénél a magyar kiképző keretet német részről századonként egy tisztnek, szakaszonként egy altisztnek, rajonként pedig egy tisztesnek kellett segítenie. Ezenkívül a kiképzés 12 hetes idejében és ütemében sikerült megállapodni, miszerint először általános gyalogsági, majd fegyvernemekre vonatkozó szakkiképzést terveztek. 1945 tavaszán már valamennyi felállítandó seregtest harcba vetésével számoltak. A kiképzéshez, majd a felállításhoz szükséges fegyverzet és felszerelés biztosítását a német fél vállalta magára. Az élelmezést részben a magyar csapatok által természetben kihozott anyagból, részben a két állam közötti elszámolás előlegeként német hozzájárulásból tervezték megoldani, a ruházatot és a laktanyaberendezést illetően pedig minél több honvédségi pótkészlet szükségeltetett.
A magyar hadvezetés 1944. december második felében szorgalmazta a harctéren levő honvéd alakulatok személyi pótlását ellátó, fegyver- és csapatnemekre bontott úngynevezett Kiképző és Felszerelési Központok Németországba telepítését is. A németországi átvevő táborok zsúfoltsága miatt azonban ez csak 1945 márciusában kezdődhetett meg. A Honi Hadsereg parancsnokának 1944. november 1-ji tájékoztatása szerint a honvédségnek még közel 50 ezer dunántúli, illetve a keleti vármegyékből menekült harmadik korcsoportbeli leventéről kellett gondoskodnia. Közülük – elsősorban ellátásuk megoldatlansága miatt – sokan jelentkeztek az SS 25. Hunyadi gránátoshadosztályába, vagy más egyéb honvéd alakulattal sodródtak nyugat-európai területek felé.
Az eleinte szervezett, 1945 márciusától menekülésszerű kitelepülésben meglehetős zavart okozott Hermann Balck páncélos tábornoknak, a német 6. hadsereg parancsnokának 1945. március 31-én kiadott parancsa, amelyben – a magyar honvéd alakulatoknak az ellenséghez való sorozatos átállása valótlan okán – elrendelte a hadserege hadműveleti területén tartózkodó összes magyar katonai szervezet lefegyverezését. Április közepén Lothar Rendulic vezérezredes, a német Dél Hadseregcsoport parancsnoka a honvédség szervezeteivel s tagjaival szemben tanúsítandó bánásmódról irányelveket adott ki, ezzel gyakorlatilag alárendeltje március 31-i parancsát hatályon kívül helyezte. Beregfy Károly vezérezredes, honvédelmi miniszter április 15-én szabályozta a Honvédség alakulatainak német területen történő tartózkodását. Utolsó hadparancsát április 26-án adta ki, amelyben a Honvédség erőit ugyan a szovjet hadsereg elleni végsőkig folytatott harcra utasította, de arról is rendelkezett, hogy minden magyar katonai szervezet a kapituláció megtárgyalása végett rangidős tisztje útján vegye fel a kapcsolatot a nyugati szövetséges csapatokkal. A német földön állomásozó magyar csapatok utolsó tábornoki értekezletén, amelyet az ausztriai Bodensdorfban tartottak, a francia megszálló parancsnokságok felé Vasváry József altábornagyot, 267az angolszászok felé pedig Kálmán Imre altábornagyot jelölték ki a Honvédség képviseletére. A rendelkezésre álló adatok szerint a háború utolsó heteiben a Német Birodalom 517 településén tartózkodtak magyar katonai szervezetek.
1945. április 12-én, a Pinkamindszenthez tartozó Dénes-, majd Kapuy-major szovjet birtokba vételével Magyarország mai határain belül véget értek a harccselekmények. Az országból kiszoruló magyar honvéd alakulatok csak tehertételnek számítottak a német hadvezetés számára, ahol lehetett lefegyverezték azokat, s munkára alkalmazták személyi állományukat. Három nagyobb csoportban és három területen élték át a második világháború befejező napját: 1945. május 8-át. Az első csoportot a 1. hadsereg töredékei (24. és a 16. gyaloghadosztály, továbbá az 5. tartalékhadosztály) képezték, melyek a Cseh–Morva Protektorátus területén kerültek szovjet fogságba. A második csoportba a 3. hadsereg Duna mentén visszavonuló részei (1. huszár-, 2. páncélos-, 27. gyalog- s a 23. tartalékhadosztályok, illetve a 9. határvadász-hadosztály) tartoztak, melyek Alsó-, valamint Felső-Ausztriában tették le a fegyvert az amerikai csapatok előtt. A harmadik csoportot pedig a Mura mentén és a Dráva völgyében még rövid ideig harcot folytató azon seregtest-töredékek (20. és 25. gyaloghadosztályok, a 7. és 8. tábori póthadosztályok és a Szent László hadosztály) alkották, amelyek java része Karintiában adta meg magát az angol alakulatoknak. A Magyar Királyi Honvédség második világháborús szereplése ezzel gyakorlatilag befejeződött. A súlyos és egyenlőtlen csatákat, küzdelmeket túlélt katonái azonban csak több-kevesebb hadifogságban eltöltött esztendő múltán térhettek haza, Keletről és Nyugatról egyaránt.

268Szovjet partizánok sínrobbantó akciója Belorusszijában 1943-ban (HTM, 9237).

Német páncélvonat vasútbiztosító feladatot hajt végre 1944 januárjában (HTM, 39766, Weltbild).

Kovpak, Sz. A. (1887-1967) a híres partizánparancsnok megbeszélést tart beosztottjaival 1944 tavaszán (HTM, 13623).

Német kórházvonat belső tere (HTM, 42091, OKW-Foto).

Élelmet szállító német hadikutya (HTM, 40924, OKW-Foto).

Egy német raj egynapi élelmiszer-ellátmánya (HTM, 40606, Atlantic).

269Lefegyverzett német tisztek és katonák Bukarestben 1944. augusztus 23. után (HTM, 9912).

Lengyel harcosok a varsói felkelésben 1944 augusztusában (HTM, 25731).

Harcok a szlovák nemzeti felkelés során (HTM, 25693).

A német Volkssturm állománya gyenge fegyverzettel és polgári ruházatban indul bevetésre (HTM, 52823).

Prágai felkelők 1945 májusában (HTM, 10615).

A szovjet végletek jobbik oldala: a Vörös Hadsereg katonája élelmet oszt Berlin lakóinak (HTM, 9261).

270A magyar csapatok elhagyják Kijevet 1943 őszén (HTM, 24965).

A magyar légierő által szétbombázott vasúti szerelvény (HTM, 90573).

Pihenő magyar katonák 1943 októberében (HTM, 50817, Götz hdt.).

Égő magyar repülőgépek a szovjet repülőgépek alacsonytámadása után a vinnyicai repülőtéren 1943 novemberében (HTM, 73772).

Német páncélos-utászok lövészpáncélosa Budapest közelében 1944. március 19-én, Magyarország német megszállásakor. A kép jobb szélén egy német Sd.Kfz. 234/2 Puma nehéz páncélgépkocsi részlete látható (valószínűleg a páncélos-tanhadosztály állományából) (HTM, 78301).

A németek által kényszerrel kitelepített ukránok az Ojtozi-szorosban 1944 áprilisában (HTM, 78945/alb).

271A visszavonuló német csapatokkal a Szovjetunió területéről távozó népi németek szekéroszlopa Erdélyben 1944 tavaszán (HTM, 78945/alb).

Magyar sebesült szállítása gépkocsival a Keleti-Kárpátokban (HTM, 51873).

Magyar fogatolt vonatoszlop országos járművei (szekerei) a Kárpátokban (HTM, 87782).

Magyar katona egy „helyi lakossal” a magyar 1. hadsereg arcvonala mögött.

Temetés a magyar 17/III. gyalogzászlóaljnál Németmokrán 1944. augusztus 13-án (HTM, 96821).

Az első Magyarország felett lelőtt amerikai repülőgép (egy B-24 Liberator nehézbombázó-repülőgép) Csáktornya körzetében 1944. február 22-én (HTM, 76597/alb, Papp László alez.).

272A budapesti Ferencvárosi pályaudvar képe az angolszász bombázó-repülőgépek támadása után 1944. április 3-án (HTM, 22414).

A budapesti Ferencvárosi pályaudvar helyreállítási munkálatai (HTM, 22416).

Légitámadás Budapest ellen 1944 júliusában (HTM, 52673).

Lelőtt amerikai P-51 Mustang vadászrepülőgép szárnyának egy darabja, mellette magyar motorkerékpáros csendőrök Gödöllő környékén 1944 júliusában (HTM, 87495).

Német csapatok vonulnak keresztül Szegeden. A Magyarországot megszálló német erőket rövid időn belül máshol alkalmazták (HTM, 55381).

A szélsőjobboldali Keleti Arcvonal Bajtársi Szövetség (KABSZ) tagsága, részben már SS-egyenruhában, fegyveresen támogatta Szálasi Ferenc (1897-1946) nyilaskeresztes hatalomátvételét 1944. október 15-én és 16-án (HTM, 52642).

273A német 600. SS-ejtőernyős-zászlóalj katonája a magyar Honvédelmi Minisztérium bejárata előtt posztol, mellette a már nyilaskeresztes karszalagot viselő honvédcsapatok bevonulnak az épületbe 1944. október 16-án délelőtt (HTM, 44152).

A német 503. nehézpáncélos-osztály Tiger B nehézharckocsija mellett egy honvéd a 22. SS-önkéntes-lovashadosztály egyik katonájával beszélget a Kapisztrán téren a német „Panzerfaust” akció után 1944. október 16-án (HTM, 22208).

Budapesti utcakép 1944 őszén (HTM, 52643).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi