Románia átállása a szövetségesek oldalára (1944. augusztus 23–28.)

Full text search

Románia átállása a szövetségesek oldalára (1944. augusztus 23–28.)
A Jaşi és Kisinyov térségében folyó szovjet hadművelet eseményeivel párhuzamosan 1944. augusztus 23-án 16 órakor I. Mihály román király nevében Ion Stircea tábornok letartóztatta Ion Antonescu marsallt, Románia teljhatalmú katonai diktátorát. A király fegyverszüneti kérelméről 18 órakor tájékoztatta a meglepett német követet, Manfred von Killingert. A Constantin Sntescu vezérezredes elnökletével megalakított katonai kormány lezáratta a Bukarestbe vezető utakat és vasutakat, s blokád alá vonatta a fővárosban állomásozó német alakulatokat. Este 22 órakor I. Mihály a rádióban bejelentette a diktatúra felszámolását, az Egyesült Nemzetekkel, vagyis a németellenes szövetséggel szembeni ellenségeskedés beszüntetését, valamint a román haderő csatlakozását a szovjet Vörös Hadsereghez. A király – mint a fegyveres erők főparancsnoka – parancsot adott a román csapatoknak Észak-Erdély elfoglalására is.
A németek a Luftwaffe Ploeşti körzetében állomásozó 5. légvédelmi tüzérhadosztályának alakulataival és a bukaresti magasabb SS- és rendőrparancsnok (Höhere SS- und Polizeiführer Bukarest) egyik zászlóaljával akarták helyreállítani a rendet a román fővárosban. Ezen erők viszont alkalmatlanok voltak a feladatra. Gerstenberg tábornok csoportosítása augusztus 24-én reggel egyenként két 8,8 cm-es légvédelmi ágyúval és három 2 cm-es légvédelmi gépágyúval rendelkező nyolc légvédelmi harccsoportból, egyenként hat 2 cm-es gépágyút számláló három vadászkülönítményből (Jagdkommando), valamint körülbelül 2000, gyalogsági harcra gyengén kiképzett légvédelmi katonából állt. A csapatok tisztjei és altisztjei a földi harcban járatlanok voltak. A német csoportosítás gyülekezését és menetét a románok ködképzéssel két órán keresztül sikeresen hátráltatták. A 24-én hajnalra tervezett támadás emiatt csupán 8 óra 30 perckor indulhatott meg. A Luftwaffe 2/I. csatarepülő-osztálya közvetlenül támogatta a Bukarest felé támadó légvédelmi harccsoportot. A románok jelentősebb erőket vontak össze, közöttük a harckocsi-kiképző alakulatok páncélosait is. A város északi részén települt, német anyaggal felszerelt román 260légvédelmi ütegek is beavatkoztak.
Gerstenberg harccsoportja a kezdeti sikerek után elakadt. A német szárazföldi haderő főparancsnoksága ekkor ejtőernyősök és közelharc-kiképző kötelékek bevetését rendelte el, de erre a csapatok lassú beérkezése miatt már nem került sor. Másnap, 25-én reggel a németek újabb támadást indítottak, és elérték a főváros északi kijáratát. További előrenyomulásuk azonban ismét megrekedt. Augusztus 26-án reggel a Bukaresttől északra harcoló németek feletti parancsnokságot Reiner Stahel altábornagy vette át, aki légi úton Otapeni repülőterére érkezett. Az újabb csapatokat összevont románok a repülőtér körzete elleni támadásaikat német gyártmányú harckocsikkal – német levéltári dokumentumok szerint 26 zsákmányolt Pantherrel – támogatták. A gyalogsági harcban járatlan német légvédelmi harccsoportok nem tudták megállítani ezeket, és bezárult körülöttük a gyűrű. Egy nappal később, 27-én este a Dél-Ukrajna Hadseregcsoport parancsot adott Stahel altábornagynak a Ploeşti felé való kitörésre. A harccsoport 1900 fővel, 300 gépjárművel és néhány légvédelmi tűzeszközzel 28-án kísérelte meg a kitörést. Vállalkozásuk ugyan sikerült, de a németek délután Obergita körzetében román csapatokba ütköztek. A harccsoport zöme nagy valószínűség szerint hadifogságba esett, mivel a saját vonalakat csak egy német légvédelmi híradós hadnagy érte el, aki később beszámolt az eseményekről.
Német levéltári adatok szerint Bukarest bombázása nem Hitler ötlete volt. A román átállás bukaresti vezetőinek sokkolása érdekében és a román döntéshozók tartózkodási helyeként azonosított királyi palota és a miniszterelnökség épülete ellen Gerstenberg tábornok kért német légitámadást augusztus 24-én reggel. Hitler a kérésnek engedve – Friessner megkerülésével – a román főváros, különösen a királyi palota és a kormányzati negyed bombázását el is rendelte. A német katonai beavatkozás miatt augusztus 24-én a román haderő már országszerte támadásokat intézett a német alakulatok ellen. A német 4/I. bombázórepülő-osztály és néhány éjszakai csatarepülő-kötelék a 25-ére virradó éjszaka nagy tüzeket okozva folyamatosan támadta a királyi palota környékét. A német támadásokra hivatkozva I. Mihály augusztus 25-én hadat üzent a Harmadik Birodalomnak, a román határőr-csapatok pedig több helyen a magyar határt is átlépték.
A román főváros felett román vadászrepülőgépek is megjelentek, emiatt a német vadászrepülő-kötelékek bevetésére is sor került. A Bukarest feletti légiharcok egészen 28-án estig eltartottak. A német bombázó-, éjszakai csatarepülő- és zuhanóbombázó-repülőgépek elsősorban a hírközlési rendszert, a postát és távíró-állomásokat, valamint a környező román repülőtereket támadták.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi