1.1. A „Deák” SS-harccsoport (SS-Kampfgruppe „Deák”)

Full text search

1.1. A „Deák” SS-harccsoport (SS-Kampfgruppe Deák”)
Az első magyar származású önkéntesek 1944 nyarán, a bácskai németség körében végrehajtott SS-toborzások, illetve behívások során jelentkeztek szolgálattételre a német Waffen-SS-nél. Magyar részről összegyűjtésükkel a szegedi V. honvéd hadtestet bízták meg, mert ennek területén volt a legtöbb jelentkező (körülbelül 1000 fő).531
531 Payer, Andreas v. G.: Armati Hungarorum. (München, 1985; a továbbiakban: Payer 1985) 459. o.
A magyar önkéntesek többségét először a Honvédség pót- és tartalékalakulataiban helyezték el, mivel a szegedi V. hadtest parancsnoksága vonakodott az önkénteseket átengedni a Waffen-SS-nek. Mindenesetre az esetet Szegedről jelentették a honvédelmi miniszternek, aki a jelentkezők szándékát továbbította Georg Keppler SS-Obergruppenführernek, a Waffen-SS altábornagyának, a magyarországi Waffen-SS csapatok parancsnokának.
1944. augusztus 15-én a szegedi V. hadtesten belül, a Honvédség és a Csendőrség Waffen-SS-be jelentkező tagjaiból, valamint a 17. életévüket betöltött leventékből létrejött egy zászlóalj erejű magyar önkéntes különítmény532
532 Weissenbach, Andreas v.: Magyarország és a Fegyveres-SS. (München, 1978; a továbbiakban: Weissenbach) 16. o.
Az alakulat jogállását öt nappal később, 1944. augusztus 20-án rendezték, amikor az SS Délkelet-Európai Kiegészítő Parancsnoksága és a magyar Honvédelmi minisztérium külön-megállapodása után a különítményt SS-Kampfgruppe „Deák” néven átvették a Waffen-SS állományába.
Az első magyar SS-alakulat parancsnokául a németek vitéz Deák László533, volt honvéd vezérkari ezredest nevezték ki, akit korábban az újvidéki „hideg napok” kapcsán kicsaptak a Honvédségből, s később a felelősségre 404vonás és várható elmarasztaló ítélet elől Németországba távozott,534 ahol 1944 július 14-én március 1-i hatállyal SS-Standartenführer lett.
533 Vitéz Deák László 1906 és 1909 között elvégezte a Magyar Királyi Gyalogsági Főreáliskolát Sopronban, majd a budapesti Ludovika Akadémiát is, ahol 1912. augusztus 12-én avatták hadnaggyá. Első szolgálati helye a pécsi 19. honvéd gyalogezred lett. Az első világháborúban csapattisztként szolgált, s számos kitüntetést szerzett. 1942. júliusáig a Szegeden állomásozó 9. „Hunyadi János” honvéd gyalogezred parancsnoka volt, amelynek részei 1942. január elején részt vettek az úgynevezett „újvidéki razzia” műveleteiben. A később meginduló vizsgálatok során Deák is kompromittálódott, majd a végül elmaradt hadbírósági tárgyaláson feltehetően elítélték volna. A felelősségre vonás elől 1944 januárjában az SS titkosszolgálata, az SD segítségével Németországba menekült, ahol 1944. március 1-jén a Waffen-SS Oberführer rendfokozattal felvette állományába. Harccsoportjának a „Hunyadi” hadosztályba történő beolvasztását követően, 1944. novemberében Deákot kinevezték a hadosztály 61. (1. magyar) fegyveres-gránátosezredének parancsnokává. 1944. végétől 1945. február elejéig hadosztályparancsnoki tanfolyamon vett részt a sziléziai Hirschbergben lévő katonai akadémián. A magyar SS-hadosztályok részére, a fegyverletételt megelőzően kiadott parancs értelmében megsemmisítette a magyar SS-katonák zsoldkönyveit és a „Hunyadi” hadosztály iratait, majd ezt követően főbe lőtte magát.
534 Történeti Hivatal [a továbbiakban TH] A-1116. 141. o.
Vélhetően propagandacélzatból a „Deák” SS-harccsoportot már egy nappal a külön-egyezményt követően (augusztus 21-én) az SS IX. fegyveres-hegyihadtestének közreműködésével az előírásos gyalogsági fegyverzettel és tábori szürke egyenruhával mintaszerűen felszerelték. Felállításakor az SS-Kampfgruppe „Deák” törzsből és három századból állt. Vezényleti- és szolgálati nyelve a magyar volt.
A „Deák” SS-harccsoport alapkiképzését, illetve német fegyverekre történő átképzését Újvidéken kezdték meg augusztus 26-án. Szeptember 10-én az alakulatot a Bács megyei Titelre irányították, ahol tizenegy nap múlva (21-én) a 3. (kiképző- és pót-) század kivételével elérte a hadrafoghatóságot. Az alakulat bevethető részei 1944. szeptember 22-től október 10-ig főleg az „F” Hadseregcsoport alakulatainak alárendeltségében, a Bánság területéről Újvidék felé visszahúzódva harcoltak.
Október 11-től a „Deák” SS-harccsoport a Bácska déli részén, később Baranya megye területén védekezett – a még felállítás alatt álló – 31. SS-önkéntes-gránátoshadosztály alárendeltségében. Tekintettel az egység magas veszteségeire,535 1944. október 28-án Deák katonáit kivonták az arcvonalból.
535 Az alakulat három tisztje, 272 altisztje és közkatonája elesett, 22 altiszt és közkatona pedig eltűnt. Erről lásd Payer 1985 536. o.
A harccsoportot Kaposvár körzetéből október 30-án Balatonszentgyörgyre vezényelték, ahol rövid ideig pihentették. Az SS Vezetési Főhivatalának parancsára november 3-án tovább indult, majd Zalaszentgróton betagolták az SS – ugyancsak szervezés alatt álló – 25. „Hunyadi” fegyveres-gránátoshadosztályába.
A „Hunyadi” hadosztályban a „Deák” SS-harccsoport századai – az alakulat november 10-i feloszlatását követően – az SS 61. (1. magyar) fegyveres-gránátosezredének gerincét képezték. Az ezred parancsnoka Deák László SS-Oberführer lett.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi