A Fáklya

Full text search

115A Fáklya
November 8-án, a célpont teljes eltitkolása mellett, megkezdődött a Torch- (Fáklya-) hadművelet, amelyben angol-amerikai erők szálltak partra Dwight D. Eisenhower irányításával, hogy teljesen tisztázzák az észak-afrikai helyzetet, és megfelelő bázisokat alakítsanak ki egy dél-európai partraszállás támogatására. A hadművelet előkészítése három hónapig tartott. A deszantalakulatokat különböző kikötőkben rakodták be olyan számvetéssel, hogy egyszerre érjenek partot. A megközelítés időszakában az amerikai és angol légierő és haditengerészet aktív tevékenységet folytatott. A hadműveletben 650 hadihajó vett részt közvetlenül, és a parancsnok, Eisenhower, a partraszállást a Gibraltári-szorosban lévő angol sziklabázisról irányította.
A hadművelet sikere, illetve gyors végrehajtása attól függött, hogy Spanyolország miként reagál, és nem utolsósorban attól, hogy az Észak-Afrikában elhelyezkedő közel 200 000 fős francia haderő ellenáll-e a szövetségeseknek.
A partraszállás előtt, a meglepés érdekében, nem hajtottak végre légi előkészítést, illetve nem akarták, hogy a bombázások miatt elveszítsék a franciák szimpátiáját. Végül is a Vichy-kormány alárendeltségében lévő csapatok csupán színlelt ellenállás után hamar átálltak a szövetségesek oldalára.
Az időjárás több lényeges mozzanatot késleltetett. A partraszállást megelőzően kisebb ejtőernyősdeszantokat dobtak le Rabat, Orán, Algír és több más helyen, a fontosnak ítélt objektumok elfoglalására. November 8. és 12. között azután az 1300 kilométeres partszakasz legfontosabb részein, több ütemben megkezdődött a főerők partraszállása. Az első napon hét hadosztályt tettek partra, amelyek feladata az volt, hogy együttműködve a légideszantokkal, elfoglalják a fontos kikötőket, csomópontokat, és biztosítsák a többi partraszálló-lépcső biztonságos kirakását. Az olasz-német légierő és hadiflotta nem támadta a partra szálló erőket, így főleg az időjárással és a partviszonyokkal kellett megküzdeni az amerikai-angol csapatoknak.
November végére a szövetségesek elfoglalták Marokkót, Algírt, átlépték Tunézia határát, és megközelítették Tunisz városát. Két hét alatt, szinte ellenállás nélkül, 900 kilométert nyomultak előre. A végső céljuk az volt, hogy nyugatról elzárják Rommel visszavonulási útját, miközben azt a 8. angol hadsereg kelet felől szorongatta.
Közben az ellenség sem tétlenkedett. Sikerült Tunézia területére Szicíliából a 10. német páncélos- és a 2. olasz gyaloghadosztályt átdobni, majd rövid időn belül még egy német hadosztályerősítés érkezett. A szövetségesek lebecsülték ezeket a csapatokat, és kelet felé nagy ütemben előrenyomulva szó szerint belerohantak a tengelyhatalmak csapatainak 117jól kiépített állásaiba. Ezek a friss erők Jürgen von Arnim vezérezredes parancsnoksága alatt, megállították a szövetséges előrenyomulást. Így Rommel 1943 elején ellenállás nélkül behatolhatott Dél-Tunéziába, megszállta a Mareth-vonalat, és felvette az érintkezést Arnimmal. A lehetőséget kihasználva együttes erővel kiterjesztették az ellenőrzésüket Tunézia keleti területeire is, és ismét feladták a leckét a szövetségeseknek.
Ezután ismét súlyos harcok következtek, amelynek csúcspontját a februári Kasserine-hágónál lezajlott összecsapás jelentette. Itt a német csapatok meglepő győzelmet arattak a szövetséges erők fölött, de ez a győzelem az utolsó német sikerek egyike volt.
Március 9-én Rommel hivatalosan is átadta az afrikai erők parancsnokságát Arnimnak, és Rómába repült. Ekkor a szövetségeseknek közel 300 000 emberük, 1400 harckocsijuk és több száz repülőgépe állt szemben a tengelyhatalmak 60 000 katonájával és 100-nál is kevesebb harckocsijával.
Mégis, az esetleges kudarc lehetősége miatt, az angol-amerikai csapatok csak nagyon lassan folytatták előrenyomulásukat. A tengelyhatalmak vesztét végül is nem a harctéri vereség okozta, hanem inkább a szövetséges blokád fojtogatása. Amikor Dönitz Rómába utazott és újabb szállító-konvojok megszervezését akarta elérni, rá kellett jönnie, hogy az afrikai ellátásért felelős olasz flotta megszűnt létezni.
Május elejére a tengelyhatalmak csapatai kifogytak az olajból, ellenállásuk megtört. Május 13-án aztán végleg befejeződtek a harcok Észak-Afrikában.
Alexander tábornok, aki időközben átvette az afrikai szövetséges szárazföldi csapatok parancsnokságát, a következő üzenetet küldte Churchillnek:
„Uram, kötelességem szerint jelentem, hogy a tunéziai hadjárat befejeződött. Minden ellenséges ellenállás megszűnt. Miénk az uralom az észak-afrikai partvidéken.”

Angol tüzérség telitalálata az olasz Fort Maddalena erődön, Líbiában (36262, PSBEC).

A szövetségesek komoly veszteségeket szenvedtek Tunéziában a szervezett német erőktől (42162, RDV).

116Az utolsó fellángolások. Olasz vadászrepülőgépek által lelőtt amerikai repülőgép (7545, LUCE).

A hadműveletek alatt megsemmisített amerikai páncélos (8330, LUCE).

Újabb amerikai veszteség Tunisz mellett (7573, LUCE).

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi