Az utolsóság elsősége. A magyarországi harcok vége

Full text search

Az utolsóság elsősége. A magyarországi harcok vége
A szűken vett tudományba Zielbauer György és Korom Mihály kutatásai nyomán már az 1980-as évek első felében bekerült, hogy a magyarországi harcok 1945. április 11-13-án Körmend–Szentgotthárd térségében értek véget. A hivatalos álláspont továbbra is április 4-ét és Nemesmedvest képviselte. E tanulmány szerzője az 1980–1990-es évek fordulóján az érintett területet magyar és osztrák oldalon egyaránt lejárta, felkutatta az állások máig fellelhető maradványait, felkereste a helytörténészeket, plébánosokat, áttanulmányozta a historia domusokat. A levéltári, a könyvészeti és a csapattörténeti anyagokon túl helyszíni tapasztalatait is felhasználta akkori, Zielbauer György és Korom Mihály egy évtizeddel korábbi következtetéseivel nem mindenben egyező megállapításaihoz, melyek itt következnek – nem első publikáció gyanánt –, s amelyeket tudományosan azóta nem cáfoltak.
A Guderian vezérezredes által 1944. szeptember 22-én kiépíteni elrendelt Birodalmi Védőállás (Reichsschutzstellung) a Német Birodalom délkeleti határait zárta le, s Ausztria akkor annak része volt. A Körmend–Szentgotthárd szakaszon a Birodalmi Védőállás első védőöve a domborzatot követve jórészt a határ magyar oldalán húzódott. Szükségszerű, hogy a védővonalakat a magaslatok ellenség felé eső lejtőin alakítsák ki. Ennek következtében lakott települések és hegyközségek maradtak a védelem ún. peremvonala mögött a német–magyar csapatok birtokában Magyarország területén április 4-ét követően is.
Az összefüggő front 1945. március 30-án érte el ezt a térséget. A Birodalmi Védőállás “Steiermark” szektorának “Güssing” védőszakaszában (Szentgotthárd-dél–Moschendorf-észak) lezajlott harcokban a Dél Hadseregcsoport német 6. hadserege IV. SS-páncélos-hadtestének 1. és 3. páncéloshadosztálya (Rábafüzes, illetve Nemesmedves–Pinkamindszent térsége), vele szemben a 3. Ukrán Hadseregcsoport 27. hadserege 104. lövészhadtestének 93. lövészhadosztálya (Pinkamindszent–Vasalja térsége) és 33. lövészhadtestének 202. (Csákánydoroszló körzete) és 337. lövészhadosztálya (Felsőrönök–Rábafüzes térsége), továbbá a 18. harckocsihadtest 110. harckocsi- és 32. gárda-gépesítettdandára vett részt. Tíz napon keresztül folytak a váltakozó eredményű harcok. Hol a szovjet csapatok törtek be a védővonalba, hol a német–magyar erők foglaltak vissza egy-egy települést annak előterében. A legtöbb lakott hely többször is gazdát cserélt. E harcok közben esett el Nemesmedves, valóban április 4-én. 10-én Heiligenkreuznál (Rábakeresztúr) a frissen beérkező szovjet 37. lövészhadtest (108. gárda-, 316. és 320. lövészhadosztály) támadásba ment át. Ehhez jobbról csatlakozva vették birtokba az utolsó magyarországi területsávot 11-12-én a visszavonuló német–magyar csapatokat követő fenti szovjet erők.
A nyugati végeken a szovjet hadseregnek a községek birtokbavétele után külön kellett elfoglalnia azok hegyközségét, ám a számára idegen terep- és településviszonyok között a község-mag birtokbavételét tekintette mérvadónak. Településszerkezetét tekintve ilyen volt a Szentgotthárd melleti Rábafüzes is. A szovjet 337. lövészhadosztály parancsnoksága március 31-én jelentette elfoglalását, jóllehet a község 1945-ben meglévő 274 lakóházából 161 csak április 11-én került a birtokukba. A 161 ház a “hegyvidéken” volt, ami Nyugat-Magyarország ezen övezetében nem összefüggően lakott területet jelent, hanem kisparcellákat, elszórt lakó- és gazdasági épületek sorával. Ilyen jelleggel bírt Rábafüzes-hegyközség is, a Rákosi-kori kitelepítésekig. A peremvonal, kettészelve a hegyközséget, a 324,4 magassági pont–Csókás-hegy–Csóka-hegy déli lejtőin húzódott. Miután a szovjet csapatok a község-magot március 31-én elfoglalták, a Köves-mező a senki földjévé vált. Egy kisebb központ is volt itt: a Levente-hegy tövében romjaiban még megtalálható Lang-kocsma, amely csak április 11-én került szovjet kézre, a hegyvidék többi részével együtt. A terep nem tette lehetővé védelmét, mivel egy észak-dél irányú völgy kiszélesedésében épült. Felette, a hegyoldalakon voltak a lövészárkok, amelyek viszont a Lang-kocsma elfoglalását tették lehetetlenné.
Rábafüzes elfoglalása mégsem tehető 11-ére, mivel tényleges központját a községháza, az iskola és az összefüggő polgárházak alkotta főutca képezte, a Lang-kocsma 219térsége pedig külterületi, másodlagos központ volt. Az arcvonal elvágta az elesett faluközponttól, amely ugyan március 31-ét követően többször gazdát cserélt, ám április 3-ától végérvényesen a szovjet csapatok birtokolták.
Rábafüzes térségét a Szentimre-teleppel a Sánta-völgy köti össze. A védőállások az Alsó-Sánta-völgyet lezáró lejtőkön épültek ki. A településszerkezetileg Rábafüzes hegyközségéhez csatlakozó völgyet a németek egy időben adták fel azzal. 11-én ugyanis parancsot kaptak a német 6. hadsereg parancsnokától, hogy adják fel magyarországi állásaikat, s vonuljanak vissza Németújvár (Güssing) irányába. Hermann Balck páncélos tábornok azt szerette volna elkerülni, hogy a 10-én Rábakeresztúrnál észak felé áttört szovjet csapatok bekerítsék a IV. SS-páncéloshadtestet.
Szentimre-telep, az akkor kicsiny hegyvidéki központ ma már csak nyomokban lelhető fel. Az 1990 tavaszán aláírt magyar–osztrák egyezmény értelmében helyreállított templom egy dombon áll, maga a templom Felsőrönöké volt. A védőállásokat a templomdomb déli és keleti lejtőin alakították ki. A templom maga is megerődített pont volt. Falán még 1990 elején is kézi- és nehézfegyverekből származó belövések voltak. A Felsőrönökről a telephez vezető út egy hosszanti völgyben vezet, amelynek két oldalán, a lejtőkön további állásmaradványok fedezhetők fel. A templomot és az azt akkor körülvevő telepet a szovjet csapatok a németek visszavonulása nyomán április 11-én foglalták el, 1-2 órával azután, hogy birtokukba került Rábafüzes-hegyközség.
Szentimre-teleptől keletre fekszik Nemesmedves. A peremvonal a kettő között a Rám-hegy–Suszter-hegy–Magyar-hegy vonalat követte. A falu közelében, a Savanyú-hegyen egy körkörösen védhető német vezetési pont maradványai találhatók. A község belterülete április 4-én végleg szovjet kézre került, a határában lévő vezetési pont viszont csak 11-én kora délután. A falu történetével foglalkozó munkákban így jelentek meg a község területén 11-éig hullámzó harcokra történő utalások.
A peremvonal innen keletre “valamelyest kapcsolódott a ... Magyarbüks település körzetében” kiépült védőállásokhoz, olvashatjuk a térség történetét bemutató tanulmányban. Magyarbükstelep vagy Magyarbüks (mindkét neve hivatalos volt, az előbbi egybeírt formában), Csákánydoroszló külterülete közvetlen a határnál, Nemesmedvestől keletre 4 km-re feküdt, a határral párhuzamos hegyvonulat osztrák oldalán, de még magyar területen. A légvonalban az anyaközségtől 4,5 km-re lévő, azzal össze nem függött Magyarbüks helyét ma már csak egy házrom jelzi. A peremvonal első árokrendszere Magyarbükstől délre húzódott, a Konicsár-dombok lejtőin, nem egészen 1 km-re a budapesti (8-as) főút- és vasútvonaltól. A korábbi munkák és az ismert források nem írnak külön Magyarbüks elfoglalásáról. Az állások elhelyezkedése, a terepviszonyok és a történések azt valószínűsítik, hogy ez április 11-én történt, s ezt erősíti meg a Birodalmi Védőállás feladását elrendelő német parancs is. A német forrásokban nem található utalás az állások áttörésére a Konicsár-dombokon április 11. előtt, azokból az derül ki, hogy a védők csak 11-én, a parancs vételét követően adták fel állásaikat és vonultak vissza a Strém patak völgyének irányába. A harcok Magyarbüksöt fekvésénél fogva elkerülték, a front április 11-én délután egyszerűen “túlfutott” rajta, addig megszakítás nélkül a német vonalak mögött volt.
A probléma azonban nem ennyire egyszerű. Egy visszaemlékező (aki 1945-ben Erdélyből odamenekült gyermek volt) szerint Magyarbüksre már április 1-jén kelet felől, a Strém völgyében szovjet katonák érkeztek. Az egy tiszt vezette néhány fős harcfelderítő járőr, érkezési irányából ítélve, a Körmendtől északra álló 104. lövészhadtesthez tartozhatott, nem a Magyarbüksre 11-én, a német visszavonulás után dél felől bevonult 33. lövészhadtesthez. A visszavonuló csapattöredékek között juthatott át a patakmederben. A közbeeső napokban állásokat ásatott a lakosokkal a település nyugati határában, az erdőben. A kicsiny falu körzetét 1-jét követően sem hagyta el, több km-re a német vonalak mögött elrejtőzve várta be saját csapatait, nem kockáztatta meg a visszatérést a megszilárduló német vonalakon keresztül – nem sejtve, hogy 10 napot kell várnia. Magában a faluban semmilyen katonaság sem maradt. Mindez nem befolyásolta a térségben zajló eseményeket, miután elszigetelt volt, ráadásul azt dokumentumok sem támasztják alá.
A fentiek alapján Magyarbüks tekinthető az utolsónak a különálló települések közül, amelyik a szovjet csapatok birtokába került Magyarország mai területén, néhány órával Szentimre-telep eleste után, amit viszont kifejezetten az utolsó pillanatig védtek a németek. A két helység közti sorrendiséget az indokolja, hogy a szovjet csapatok hullámmozgás-szerűen, Heiligenkreuztól Körmend felé lendültek mozgásba, miután ugyanilyen hullámban indult meg a németek még a 10-i áttörést követően elrendelt visszavonulása is.
A védővonal a Konicsár-domboktól a Nagycsákányt Magyarbükssel összekötő műút mentén északnak fordult, majd 1,5 km után a határral párhuzamos dombvonulat déli szegélyén húzódott Kemestaródfától 1 km-re nyugatra, a 256-os magassági pontnál állott Heccs-kunyhóig. Ott visszafordult nyugatnak a dombvonulat északi lejtőjén, majd élesen északnak fordulva a Strém-patak–Luising (Lovászad) íven érte el Pinkamindszent nyugati határában a Dénes-majort. Ez felveti Vasalja korábban elfogadott április 3-i elfoglalási dátumának felülvizsgálatát, amely nem tartozott bele az előre kiépített állásrendszer védte területbe. Visszavonuló német csapattöredékek a nagyhét hétfőjén keleti irányból jelentek meg Vasalja és Kemestaródfa térségében, magyar alakulatok csak két nappal később. A másnap érkező újabb németek hevenyészett állások építésébe fogtak. Nagypénteken ezzel felhagytak, s elvonultak Pinkamindszent felé. Az utolsó német és magyar katonák nagyszombaton déli fél kettőre elhagyták Vasalját. Nem sokkal később beérkeztek a szovjet csapatok. 1945-ben nagyszombat március 31-ére esett. A Historia Domus szerint a községtől délkeletre 1 km-re lévő Bagóné-erdőben március 31-től szovjet csapatok táboroztak: “a szovjet katonák. Éjjel ellepik a környéket.” A Vasalját Kemestaródfával és a 8-as úttal összekötő utat keletről a Bagóné-erdő határolja. A Birodalmi Védőállás sarokpontja, a Heccs-kunyhó Vasaljáról csak ezen át érhető el. A szovjet jelenlét az erdőben lehetetlenné tette az összeköttetés 220fenntartását Vasalja és a kiépített állásrendszer között.
Pinkamindszent belterülete a falut Körmenddel összekötő úttal együtt március 31. óta szovjet kézen volt. Vasalja ebből az irányból is elszigetelődött. A Vasaljától nyugatra 2,5 km-re található Lovászad dombvonulaton épült, ezen húzódtak a kiépített állások. A Pinka folyó két oldalán, csaknem teljesen kitöltve a két falu közét, vizenyős lapály terült el. Ezen harcjárművek haladására alkalmas út nem vezetett át. Gyalogos csoportok közlekedése is bizonytalan volt, kivált tavaszi hóolvadáskor. A terület ráadásul a Bagóné-erdőből közvetlen irányzással belőhető. Mindezek ismeretében nehezen tételezhető fel, hogy a Bagóné-erdő és Pinkamindszent elvesztését követően a németek Vasalja védelmét erőltették volna – 2,5 km-rel a hátuk mögött előre kiépített állásokkal. Pinkamindszent falukrónikája szintén arra utal, hogy Vasalja már március 31-én elesett: “Ugyanezen a napon a bekerítés veszélye elől Ausztriába visszavonult német hadsereg nyomában ... a szovjet hadsereg Körmend–Pinkamindszent vonalig a körmendi járás északi részét” elfoglalta.
A kiépített védővonal a Pinkamindszenttől 2 km-re nyugatra húzódó dombvonulattal lépett be ismét magyar területre. Lovászadtól északnak a dombvonulat, amelyen a peremvonal kiépült, Pinkamindszent határához tartozik. A Pinkamindszent és a dombvonulat közti vizenyős lapályt két töltés szelte át, a németújvári úté és a vasúté. A vasút a Zengő-hídnál érte el a dombvonulatot, amelytől nyugatra a Tamás-erdő és az ún. Proletárföldek találhatók. Az utóbbi középpontjában, az első vonaltól nyugatra állt a Pinkamindszent külterületét képező Alsó- vagy Kapuy-major. A peremvonal mögött 1 km-re lévő major körkörösen megerődített német vezetési pont volt. A dombvonulat és a falu között, a Pinka jobb partján a közúti hídnál álló Felső- vagy Dénes-major március 31. és április 12. között a senki földjén feküdt. A védők tűzzel lefogták a lapályt. A védőállásokat tüzérségi vagy légi rombolásuk nélkül gyakorlatilag lehetetlen volt megközelíteni.
A Körmend felől érkező szovjet 93. lövészhadosztály, miután Pinkamindszent belterületét március 31-én menetből birtokba vette, megkísérelt lendületből továbbhaladni nyugatnak, azonban a töltésekre szoruló harckocsikat a németek egyesével lőtték ki, eltorlaszolva a lapályon átvezető átjárókat. A front a tavaszi hóolvadáskor járhatatlan lapály, a Sásomi-rét két oldalán megmerevedett. Amikor az április 10-i rábakeresztúri szovjet áttörést követően 11-én összeomlott a német védelem a Rábafüzes–Nemesmedves szakaszon, a Pinkamindszent külterületein védekező alakulatok is felkészültek az elrendelt visszavonulás végrehajtására. Csakhogy 12-én hajnalra a délről (s nem keletről, a falu felől) érkező szovjet páncélos ékek már a Kapuy-major és az attól nyugatra fekvő Heiligenbrunn (Szentkút) közé kerültek. A német 3. páncéloshadosztály II/3. páncélgránátos-zászlóalja Helmuth Seifert százados vezetésével 0230 után ezért kitöréssel indította meg visszavonulását a németújvári úton. A Pinkamindszent belterületén álló szovjet 93. lövészhadosztály részei e visszavonulás után tudtak mozgásba lendülni, s a lapályt leküzdeni. Átszaladva a Dénes-major körzetén elérték a Kapuy-majort. Mai ismereteink szerint ez a két major volt az utolsó, szovjet csapatok által elfoglalt házegyüttes Magyarország mai területén.
A magyarországi hadműveletek befejezésével kapcsolatban három dátumhatár állapítható meg tehát:
– április 4: Nemesmedves elfoglalása után közigazgatásilag önálló községet a német–magyar csapatok már nem tartottak
– április 11: a különálló települések közül Magyarbüks került utolsóként a szovjet csapatok kezére ugyanezen a napon, de néhány órával korábban esett el a szintén különálló Szentimre-telep és további 1-2 órával hamarabb a vele a “hegyvidékkel” összefüggő Rábafüzes-hegyközség
– április 12: a Pinkamindszenthez tartozó Dénes-, majd Kapuy-major szovjet csapatok általi birtokbavételével Magyarország mai határain belül véget értek a hadműveletek.
A fent elmondott eseményekkel kapcsolatban igen lényeges, hogy azok során a front mint összefüggő arcvonal hagyta el az ország területét. Ez az, ami miatt a fenti történések jelentik a magyarországi hadműveletek befejezését. Bármi, ami ezt követően zajlott le, már más kategóriába tartozik. A történelmi eseményeket, azok kezdetét és végét célszerű konkrét történésekhez kapcsolni. Esetünkben ilyen az összefüggő frontvonal és vele a harcoló seregtestek kilépése a nyugati magyar országhatáron.
Nem tekinthetők mérvadóknak a befejező dátum meghatározása szempontjából azok a dokumentumok, amelyek egyes helybéli lakosok lőtt seb általi haláláról tudósítanak, noha vannak, akik ennek alapján ítélik meg, hogy melyik községet illeti meg az “utolsóság elsősége”. Ilyen meggondolás alapján a háború még sokáig nem ért volna véget, hiszen a már távolodó arcvonalból napokig érkezhettek eltévedt lövedékek, később pedig az erdőkben bujkáló katonák okozhattak lőtt sebeket.
Van nézet – Zielbauer György ezt képviseli –, hogy Szentpéterfa volt az utolsó, szovjet csapatok által elfoglalt magyar község 1945-ben. Ezen megállapítás azonban nem állja meg helyét, mivel egyrészt a község maga március 31-én elesett, másrészt a Pinka folyó vizenyős lapálya az annak nyugati oldalán húzódó dombvonulattal együtt ott már osztrák területen található. A Birodalmi Védőállás peremvonalát – mint láttuk – a dombvonulaton építették ki, amely egyébként észak felé szerves folytatása a Pinkamindszenttől nyugatra húzódó dombgerincnek. Az igaz, hogy itt a védőállásokat a németek csak április 13-án adták fel, de az állások osztrák területre estek. A falu nyugati széle maga a határ. Az összefüggő arcvonal Szentpéterfa térségében tehát március 31-étől nem magyar területen húzódott, hanem attól néhány száz méterre nyugatra.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi