4. Az 1790. évi hadjárat.

Full text search

4. Az 1790. évi hadjárat.
A két évig váltakozó szerencsével folytatott küzdelem immár mindkét felet a békére hajlandóvá tette. Törökországot az 1789-ben szenvedett sorozatos kudarcok és a nagyfokú kimerülés, Ausztriát pedig az 1790. év tavaszára várható porosz-lengyel támadás valószínűsége tette készségessé a tárgyalások felvételére, amelyeket azonban a porta ép az utóbb említett külpolitikai konstelláció folytán tőle telhetőleg húzni-halasztani igyekezett.
A már halálosan beteg II. József császár haderejének valamivel több mint felét Laudon tábornagy főparancsnoksága alatt a jövő háborúban a porosz-lengyel hadiszíntérre szánta s így a törökök ellen mindössze 36 zászlóalj és 16 lovas osztály maradt rendelkezésre. 1790. február 20.-án II. József elköltözött az élők sorából* s utóda, II. Lipót, mindent elkövetett, hogy Poroszországgal megegyezést hozzon létre.
II. József császárról Rónai Horváth, Magyar Hadi Krónika, II, 440. old. ezeket írja: „1790 február 20.-án meghalt József császár, a felvilágosodott és nagylelkű fejedelem, kinek azonban az volt a szerencsétlensége, hogy népeit akaratuk ellenére, erőszakos módon akarta boldogítani; e közben történeti jogaikat és alkotmányos szabadságukat lábbal taposván, végül megérte törekvései teljes kudarcát, s az általános forradalmat, mely Németalföldön máris kitört, Magyarországon pedig kitörőfélben volt, csak halála akadályozta meg.”
A megindult béketárgyalások ellenére a kisebb hadműveletek már a tél folyamán vették kezdetüket. Liptay alezredes a január 6-iki szerencsés negotini ütközet által elérte azt, hogy az ellenség a Krajnát hamarosan kiürítette. A Morava mentén a császáriak egy április 6-iki szerencsés ütközet után Aleksinácot szállották meg. Április 12.-én a császáriak Calafatunál leptek és vertek meg egy ellenséges csoportot, 16.-án pedig Orsova török őrsége adta meg magát. Május 13.-án Turnul Severin török védőrsége szenvedett vereséget. Ellenben Coburg herceg Gyurgyevonál, amelyet június 2-ika óta ostromolt, nem tudott boldogulni. Június 8.-án ugyanis a vár védőrsége egy sikerült kitörést hajtott végre, ami a herceget az ostrom felhagyására és a vár alól való eltávozásra késztette. Június 27.-én gróf Clairfayt táborszernagy, egy Calafatunál elsáncolt 7000 főnyi török csoportot támadt és vert meg, mely alkalommal az ellenség mintegy 2000 embert, 16 zászlót, 1 ágyút, egész táborfelszerelését és 5 csajkát vesztett, míg a császáriak vesztesége mindössze 88 emberre rúgott.
A horvát hadtest már szintén elég korán, április vége felé kezdte meg kisebb vállalatait, de ezek nagyobbára helyi jelentőségűek maradtak. Június 22.-én De Vins táborszernagy 4000 emberrel az erős és mintegy 1000 török által védett Cetin ostromához fogott hozzá. Miután a védőrség által július 1.-én megkísérelt kitörést és a július 11.-én végrehajtott fölmentő kísérletet idejekorán meghiúsítani sikerült, a császáriak végre július 20.-án rohammal bevették a várat.
Végre Poroszország közbenjárásával szeptember 23.-án Gyurgyevoban 9 hónapi fegyverszünet jött létre, melyet a Szisztovóban 1791 augusztus 21.-én megkötött végleges béke követett, melynek értelmében Ausztria Orsova kivételével összes hódításait Belgráddal együtt visszaadta a töröknek.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi