3. A 900. évi bajor hadjárat.

Full text search

3. A 900. évi bajor hadjárat.
Alig hogy az itáliai portyázó had szerencsésen hazaérkezett, Árpád figyelme Bajorország felé fordult. Arnulf császár ugyanis 899-ben elhalálozván, a keleti frank birodalom annak 6 éves fiára, Gyermek-Lajosra szállott, mire a német törzsek között a régi ellentétek újból teljes erővel feléledvén, Németország ismét a féktelen viszályok és belvillongások színhelye lőn.
Bár a keleti frank birodalom új ura látszólag belenyugodott volt tartománya egy részének, Pannóniának elvesztésébe, azért Árpád mégis jónak látta, hogy Bajorországba követeket küldjön, azalatt a praetextus alatt, hogy ott a béke felől tanácskozzanak. Ennek a követküldésnek igazi céljául az egykori krónikák inkább az ország kikémlelését említik és ezt valószínűnek kell elfogadnunk.*
Az Annales Fuldensesben erre vonatkozólag többek között ezeket olvashatjuk: „Missos illorum sub dolo ad Baworios pacem optando regionem illam ad explorandum transmiserunt”.
E tanácskozás eredményével a magyarok nem lehettek megelégedve, mert még ugyanaz év őszén a Duna mindkét partján egy-egy portyázó had tört be váratlanul Bajorországba.
A déli oszlop az Ostmarkon hihetetlen gyorsasággal keresztül nyargalva, egyszerre csak az Ennsen túl, Bajorországban termett és a mai Linz táján egy nap alatt széltében-hosszában mintegy tízmérföldnyi területet pusztított el; így többek között a Szent Flórián-kolostort, majd később Regensburgot is feldúlta.
Liutpold, keleti határőrgróf, a király rokona, hamarjában összegyüjti a bajor Heerbannt, de mire ez a sereg fölkészült, a száguldó csapat zsákmányával együtt már túl volt a határon s így bántatlanul térhetett vissza Pannóniába.
Erre Liutpold Richard passaui püspökkel és még néhány bajor úrral a Duna balpartján átkelvén, a kelleténél hosszabb ideig ott időző északi magyar oszlopra vetette magát és azt a freisingi kalendárium szerint 900 november 20-án,* csekély veszteséggel teljesen megverte. Az egykorú feljegyzések 1200-ra teszik az elesett vagy a Dunába fúlt magyarok számát.
Lüttich, Ungarnzüge in Europa im 10. Jahrhundert 47. old. szerint nov. 10-én.
Hasonló betörések megakadályozására és országuk magvának védelmére a bajorok még ugyanabban az évben az Enns mellett igen erős várat, az Ennsburgot építették.*
Annales Fuldenses a 900. évhez

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi