2. A Valenza irányában tervezett áttörés.

Full text search

2. A Valenza irányában tervezett áttörés.
Az angolokkal a tárgyalások meghiusulván, Gyulay, mint már említettük, április 27.-én Bécsből parancsot kapott a hadműveletek megkezdésére.* A Pavianál illetve Bereguardonál összpontosított hadseregből* ebből kifolyólag április 29. és 30-ika folyamán a III., VIII. és II. hadtest Pavianál, az V. és VII. hadtest pedig Bereguardonál és Vigevanonál a Ticinon átkelve, a Terdoppio mögött állott fel.
Lásd a 139. oldalon.
Lásd a 153. oldalon.
A hadseregparancsnokság eredetileg, Kuhn ezredes hadműveleti terve értelmében,* Mezzana Cortinál a hadsereggel a Po jobbpartjára szándékozott átkelni, hogy aztán a Potól délre nyomuljon a szárdok ellen támadólag előre, azonban az április 27.-én Bolognából vett ama hírre, hogy 26-ika folyamán egy francia hadosztály Genuanál partraszállt, egy másik, nyugat felől a szárazföldön előnyomuló francia hadosztály pedig már szintén savoyai területre lépett, Gyulay a szárdok jobbszárnya ellen Alessandria irányában tervezett támadást túlveszélyesnek találta s így ehelyett arra az elhatározásra jutott, hogy a hadsereget inkább arctámadásra Valenza–Bassignana irányába vezeti előre, ott a szárdok felállítását áttöri és miután azokat visszavetette, az egyik vagy másik francia csoport ellen fordul.
Lásd a 152. oldalon.
Ehhez képest a hadsereg május 1.-én a mindössze 10 km.-nyire előbbre fekvő Agognaig nyomult előre, május 2.-án pedig a Sesia és a Po mögött következőleg állott fel:* A VII. hadtesttel Robbionál, az V-ikkel Candianál, a II-ikkal Sartirana–Mede környékén, a III-ikkal Torre Berettinél, a VIII-ikkal Pieve del Caironál s a tartalék-lovashadosztállyal Trumellonál; a hadseregparancsnokság Lomelloba került. Végül az Urban-hadosztály Rupprecht-dandára, arra a hírre, hogy tetemesszámú olasz szabadcsapatok Comon át Lombardiába szándékoznak betörni, az említett városba rendeltetett.
A helyneveket lásd a XXII/11. számú mellékleten.
A szemben álló szárd sereg enapi helyzetét már volt alkalmunk megismerni,* a franciák részén pedig az I. hadtest Serravallenál, a II. Gavinál, a Gárda hadtest Genuanál állott; a III. hadtest 2. hadosztálya Alessandriát, 3. hadosztálya Turint, 1. hadosztálya Susat érte el s végül a IV. hadtest még csak előnyomulóban volt Turin felé.
Lásd a 153. oldalon.
A szárd hadvezetőség örömmel állapította meg ugyan, hogy az ellenség főtámadása nem a gyengének tartott Alessandria ellen irányult, de azért, mivel a franciák részéről egyelőre még mindig nem számítottak hathatós támogatásra, az a kellemetlen érzésük volt, hogy felállításuk közepe ellen irányuló ellenséges támadásnak is felette kellemetlen következményei lehetnének. Még jobban fokozódott az aggodalom, mikor 2.-án este a valenzai magaslatokról a Po bal partján, ameddig a szem ellátott, mindenütt ellenséges tábori tüzeket lehetett észrevenni.
Gyulay táborszernagy fentebb említett elhatározása értelmében május 3-ikára a III. hadtestnek parancsot adott a Valenzát át való előretörésre, mely művelete a VIII. hadtestnek balról Salé, az V. hadtestnek pedig jobbról Frassinetto irányában intézendő tüntetések által kellett elősegíteniök. A szárdok körében, tekintve, hogy a franciák részéről még kellő támogatásban nem részesülhettek, ezek a műveletek igen nagy nyugtalanságot okoztak, de félelmük hiábavaló volt, mert Gyulay 3-ika folyamán Bécsből vett ama hírre, hogy május 1.-én 50.000 franciát Turinból vasuton Casale–Alessandria felé szállítottak és hogy április 30.-án egy francia hadosztály a Mont Cenin át Turinbe érkezett s végül hogy Mac Mahon is csapatokkal Genuaból Alessandria felé útnak indult,* a Valenzán át tervezett támadás folytatását beszüntette, miről május 3.-án este a következő Bécsbe küldött távirati jelentéssel számolt be: „A franciák beérkezése megakadályoz ama tervem végrehajtásában hogy Bassignananál keresztültörjek.”*
Osztrák vezérkari mű, I, 183: „General-Adjutant FML. Graf Grünne berichtete: „Nach Bulletin von Turin 1. Mai Nachmittags 50.000 Franzosen nach Casale und Alessandria dirigirt worden. Am 30. April Division Bouat über den Mont-Cenis kommend in Turin angelangt. Mac Mahon mit Truppen aus Genua abgegangen.” Majd később: „Baron Menshengen meldet aus Bern von heute: Seit Donnerstag täglich 10.000 Mann aus Toulon, 8000 aus Marseille, 7000 über Briançon abgeschickt.”
Osztrák vezérkari mű, I, 183: Wahrscheinlich in Folge der erhaltenen Telegramme meldete FZM. Graf Gyulay am 3. Mai Abends ... dem ... FML. Graf Grünne, telegraphisch: „Die Ankunft der Franzosen verhindert meinen Plan, bei Bassignana durchzubrechen, ausszuführen.”
Ehhez Bartels, Der Krieg in Italien 1859 című műve 31. oldalán a következőket jegyzi meg: „War der Plan jemals ernst gefasst worden? Schwerlirh. Denn die Bewegungen bis zum 3. Mai deuten nicht dahin; am 1. Mai hätte sonst der Brückenschlag bei Mezzana oder Vaccarizza geschehen müssen. Als Vorwand, am linken Ufer zu bleiben, war aber das Aviso Grünne's gut brauchbar – und den guten Willen, etwas Grandioses zu thun, bewies man am besten, indem man einen recht kühnen Plan mindestens vorgaukelte, den Plan: im Angesichte des Feindes und unter dem Feuer seiner Artillerie den Po zu überschreiten und eine Brücke zu schlagen!” Meg kell még jegyeznünk, hogy ép Valenzánál, a Po folyó félköralakú görbületében és ahol azonkívül a jobboldali part erősen uralgó volt, az átkelést már eleve felette nehéz műveletnek kellett tekinteni.
Miután az osztrákok ezzel kapcsolatban a valenzai vasúti híd egyik pillérének aláaknázásához is hozzáfogtak, az olaszok hamar rájöttek, hogy ebből az irányból sem fenyegeti őket komoly veszedelem.* Azonban feltűnő, hogy a hadseregparancsnokság a VIII. hadtestre ráparancsolt tüntetést nem szüntette be, sőt 3.-án este még a Lomelloban lévő összes hidvonatokat is a VIII. hadtest körletében S. Nazzaroba rendelte, ahol azok a május 4-ikére hajló éj folyamán az említett helység és Cornale között a Po folyót át is hidalták, sőt a II. hadtest is utbaindíttatott S. Nazzaro felé, hogy esetleg a VIII. hadtestet a Po déli partjára kövesse. A III. hadtestnek május 4.-én Valenzánál, az V.-iknek pedig Frassinetto felé kellett tüntetnie. A VIII. hadtest május 4-ike folyamán a másikat Tortonara tolta előre, ahol azok az ottani vasuti hidakat elrombolták s aztán ismét Cornaleba tértek vissza, de a Po folyón már nem kelhettek át, mert a május 3.-ától 5.-ig tartó esőzés ezt annyira megdagasztotta, hogy a nagy víztömegek az ottani pontonhidat szétszakították s így a VIII. hadtest helyzete egyideig elég veszélyesnek volt mondható.
„Indizio she coloro stessi is quali baldanzosi ne volevano assalire incominciavano gi ŕ temere d'essere assaliti.”

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi