18. számú melléklet A magyar kormány távirata Franchet d’Espérey tábornokhoz

Full text search

18. számú melléklet
A magyar kormány távirata Franchet d’Espérey tábornokhoz
Franchet d’Espérey tábornok úrnak, a keleti hadsereg parancsnokának, Saloniki.
A keleti szövetséges hadsereg és a magyar állam közt november 13-án katonai fegyverszüneti megállapodás jött létre, amelynek hatálya november 14-én kezdődik. Ez a fegyverszünet Szerbiára is kötelező, mert Szerbia is a szövetséges hatalmak közé tartozik és Szerbia nevében ezt a megállapodást Misics vajda is aláírta. Ezt a fegyverszüneti megállapodást Szerbia előttünk ismeretlen okokból magára nézve nem tartja kötelezőnek, illetve oly magatartást tanúsít, amely a fegyverszüneti megállapodás megsértésével egyértelmű. Az általunk a demarkációs vonalig kiürített magyar területet fegyveres szerb csapatok megszállván, a demarkációs vonalat túlhaladták, a kiürített területeken a közigazgatási hatóságok működését részben megbénítják, részben megszüntetik: a vasúti anyagot, a pécsi szénbányát lefoglalták, az összeköttetést a Krassó-Szörény megyei bányákkal és vasművekkel megszakították, az összes élelmiszereket lefoglalták, ezért készpénzzel nem fizettek; a megszállott területekről a magyar állam többi részébe élelmiszerek elszállítását nem engedik meg és így a demarkácionális vonalat gazdasági határrá teszik; ellenőrzési jogukat cenzúra behozatalára használták fel, a lapokat elkobozzák, a kormánytáviratokat cenzúrázzák, a hivatalos és magánleveleket felbontják, ezekből az értékeket kiszedik; a közbiztonsági szolgálatot megbénítják azzal, hogy a csendőröket, nemzetőröket és polgárőröket lefegyverzik; a vasúton a személyforgalmat engedélyhez kötik; a pécsi katonai iskolában katonai tantárgyak tanítását eltiltják; a 21–20 év közt levő magyar állampolgárokat a szerb hadseregbe toborozzák és általánosságban azt hirdetik, hogy magukra nézve a fegyverszünetet kötelezőnek nem tartják.
A kiürített területet megszálló szerb fegyveres csapatoknak ez a viselkedése beleütközik az előbb említett fegyverszüneti megállapodásnak 1., 12. és 18. cikkébe, a fegyverszüneti megállapodásnak szellemébe és céljába, végül általában a fegyverszünet gondolatába. Emellett a szerb csapatok eljárása a magyar népköztársaság kormányát abba a helyzetbe hozza, hogy az ország meg nem szállott területein lakóknak és vasutaknak szénnel és élelmiszerekkel való ellátását nem tudja biztosítani, a közigazgatási szervezet megbénítása folytán a közrend fenntartásáról nem tud kellőképp gondoskodni.
A szerb fegyveres csapatoknak ez a viselkedése továbbá bénítólag hat a magyar állam területének meg nem szállott részein a közigazgatásra.
A szénhiány miatt, különösen a pécsi szénbányák elfoglalása miatt Budapest világítása, a Krassó-Szörény megyei bányák forgalmának megszakítása miatt a vasúti forgalom meg fog állni és így előreláthatólag anarchia fog az országnak meg nem szállott területein is bekövetkezni, azon kívül, hogy a közigazgatási szervezet megbénítása és a fegyverszünet megsértése a megszállott terület lakosságát is állandó nyugtalanságban és izgatottságban tartja.
A magyar népköztársaság kormánya kiindulva annak a feltételezéséből, hogy a szerb csapatok ezen eljárásáról a parancsnokló tábornok úr nem bír tudomással és ez jóváhagyásával nem történhetik, azzal a kérelemmel fordul a szövetséges hadseregek parancsnokló tábornokához, szíveskedjék a megfelelő intézkedéseket tenni oly célból, hogy Szerbia a megfelelő fegyverszüneti megállapodásokat tartsa meg, mert ellenkező esetben a magyar népköztársaság kormánya a népesség viselkedéséért és a rend fenntartásáért nem vállalhat felelősséget, sem elvállalt kötelezettségeit nem teljesítheti és így nevezetesen a francia megszálló csapatok szállítására és ellátására vonatkozó kötelezettségének nem tehet eleget.
A fent előadott sérelmekre vonatkozó bizonyítékokat a köztársaság kormánya összgyűjtötte és kész azokat a szövetséges hadseregek parancsnokló tábornokának az általa megjelölendő módozatok mellett rendelkezésére bocsátani.
Károlyi s. k.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi