Presan tábornok alaptalan vádaskodása.

Full text search

Presan tábornok alaptalan vádaskodása.
A hadműveletek eddigi lefolyásából nyilvánvaló volt, hogy a románok a belgrádi fegyverszüneti szerződés által számukra biztosított területet minden nehézség nélkül birtokba vehetik. Ámde ők ezzel nem elégedtek meg, s mindenáron ürügyet kerestek a további előnyomulásra. E célból eszelte ki Presan tábornok, a román hadsereg vezérkari főnöke, az alábbi előterjesztésben foglalt meséket:
„A román hadsereg vezérkari főnöke a Dunai francia hadsereg parancsnokságának Belgrád. – 849. szám 1918. november 29. – A naponta hozzánk érkező jelentésekből és felvilágosításokból következik, hogy: 1. A magyarok a fegyverszüneti szerződéssel a Maros vonalától nyugatra hagyott lakosságot folyton kínozzák és terrorizálják. 2. Kolozsvár, Dés és Nagyvárad körül nagy magyar csapategységek szervezése és mozgósítása van folyamatban. A helyzet ily alakulása okából az 1918. november 18-án a gyulafehérvári nagy nemzetgyűlés által választott Intéző Tanács (Conseil Dirigeant) többször kérte a román hadsereg haladéktalan beavatkozását a fent említett területeken. Miután a mi csapataink még nem kaptak engedélyt a Maros vonalának átlépésére, az Önhöz intézett kérések folyományaként van szerencsém tudomására hozni, miszerint feltétlenül szükséges, hogy a belgrádi fegyverszüneti szerződéssel megállapított demarkációs vonaltól nyugatra fekvő következő gócpontok megszállassanak: Mármaros sziget, Nagybánya, Szatmár, Nagykároly, Dés, Kolozsvár (legkivált), Nagyvárad, Arad. Az esetre, ha a francia parancsnokság nem rendelkezne az ezen gócpontok azonnali megszállásához szükséges erőkkel, kérem Önt, lenne szíves bennünket felhatalmazni e műveleteknek román csapatokkal való végrehajtására, mert e veszély megszüntetésére vonatkozó minden késedelem csak elősegítené az ellenségeink által bőségesen terjesztett anarchistikus eszmék tovaterjedését… Presan s. k. tábornok. Antonescu s. k. alezredes, a hadműveleti iroda főnöke”.
Ehhez a jelentéshez Presan tábornok a román csapatok további előnyomulására kiadott parancsának kivonatát is mellékelte. Ehhez képest november 30-ig a 6. hadosztály jobb oszlopa Gyergyó Szt.-Miklóst és Szászrégent vette birtokába, honnan december 2-áig Marosvásárhelyig jutott előre.
Ami a Presan tábornok előterjesztésében foglalt, a román lakosság kínzására, terrorizálására és nagyobb magyar csapategységek összevonására vonatkozó meséket illeti, azokat nagyban és egészben véve bátran szemenszedett valótlanságoknak deklarálhatjuk. Azt mindenki természetesnek fogja találni, hogy a forradalom első lázában mind a magyar, mint a román lakosság sok helyen garázdálkodott, de mindjárt hozzátehetjük, hogy a garázdálkodók túlnyomó többsége a román csőcselék sorából került ki, s minden fosztogatásnál legtöbbnyire az erdélyi magyar földbirtokos elem volt a károsult. Viszont az is tény és való, hogy a rendbontókkal szemben, nem téve kivételt magyarok és románok között, a csendőrség és a rend fenntartására alakult nemzetőrségek, kivált eleinte, elég erélyesen léptek fel. Hogy azonban a magyar hatóságok és közegek mennyire pártatlanul és igazságosan jártak el minden tekintetben, mutatja többek között az is, hogy a forradalom kitörésének első percétől kezdve a román nemzeti színek, kokárdák és zászlók viselése minden bántódás nélkül történhetett meg, ami kerületi parancsban ki is hirdettetett és hogy Siegler Konrád gyalogsági tábornok, Erdély akkor parancsnoka, a megalakuló román gárdák és nemzetőrségek részére is éppúgy rendelkezésre bocsátotta a kellő mennyiségű pénzt, fegyverzetet és felszerelést, mint a hasonló célú magyar alakulásoknak. Azonkívül a magyar vasutak igazgatósága a gyulafehérvári nemzetgyűlésre indulók számára az összes igényelt különvonatokat rendelkezésre bocsátotta. Mindezekért az volt a köszönet, hogy a nemzetgyűlésre indulók sok helyen provokálták és inzultálták a magyarságot. Így Székelykocsárdon azt kiabálták: „Miért hordtok piros nadrágot, kutya magyarok? Sírotok már meg van ásva!” Székelykocsárdon egy román hadnagy leugrott a vonatról és letépte az egyik katona sapkájáról a magyar kokárdát; Tövisen még lőttek is a román különvonatról a magyar vasútőrségre.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi