Megjegyzések. Elmélkedések.

Full text search

Megjegyzések. Elmélkedések.
Az akkori idők jellemző vonásához tartozik, hogy trónvillongás nélkül úgyszólván egyetlen uralkodó sem végezhette be pályafutását. Ezúttal is mindkét fél oldalán sorompóba lépve találjuk a trónkövetelőket, magyar részen nem is egyet, hanem egyszerre kettőt, még ha Borics előbb halt volna is meg, mert helyébe igényjogosultnak fia, Kálmán, léphetett volna elő, aki szintén a görög seregben szolgált, de még sem volt már alkalmas arra, hogy a görög császár mint igazi trónkövetelővel nyíltan kérkedjen és pompázzon vele.
Hogy Géza király és öccse, István herceg között mi volt a meghasonlás oka, azt fentebb röviden említettük már. A viszályok akkor vették kezdetüket, amikor Géza István fiát már 5–6 éves korában mintegy uralkodótársnak nyilvánította, ami nyilvánvalóan azért történt, hogy már eleve biztosítsa számára a trónt. Géza testvérei közül az idősebbik László, nem sokat törődött a dologgal, őt valami nagyobb ambíció nem hevítette, de annál jobban fájt ez az intézkedés Istvánnak, aki határozottan aspirált a trónra és túlmerészen fogott hozzá a hívek gyüjtéséhez. Ennek folytán Géza gyanakodni kezdett és elsősorban István herceg barátait vonta felelősségre, majd maga a herceg ellen is fordult, aki attól való félelmében, hogy elteszik láb alól, híveivel együtt Mánuel császárhoz menekült.
Gézának Andronikosszal kötött paktuma vajmi gyenge lábon állott és szinte csodálkoznunk kell, hogy a király ily bizonytalan kalandokba belement.
Ezt a háborúját Géza sokkal jobban készítette elő, mint az előző évit, ami abból is kitűnik, hogy teljesen észrevétlenül és meglepőleg sikerült neki a Dunán való átkelés és utána Branicsevonak megrohanása. Hogy ennek dacára a vár őrsége nem adta meg magát, ez annak éberségéről és derék magatartásáról tesz tanuságot.
Amikor Géza tervét elárultnak látta és megtudta, hogy Andronikoszt a császár fogságba vetette, már nem volt kedve a közelébe jutott görög sereggel döntő csatába bocsájtkozni s így inkább megint eredmény nélkül békésen akart elvonulni a harc színhelyéről. Ezt azonban meggátolta Mánuel császár ama intézkedése, hogy serege zömét utána irányította, illetve még inkább a császár alvezéreinek túlbuzgósága. A Czinczilukésznek szóló parancs biztosan úgy hangzott, hogy csak akkor vesse magát rá a bosnyák dandárra, amikor ez Belgrádnál a király seregétől elválva, onnan a Száva déli partján a Drina felé törekszik majd. De Czinczilukész vagy elhamarkodta a dolgot, mert a bosnyákokat még a fősereg közelében támadta meg, úgy hogy az nyomban beleavatkozhatott a harcba, vagy tényleg a császár intencióin túlmenve, István unszolására magát a magyar fősereget támadta meg. Mindkét esetben a csatának Belgrád közelében kellett lejátszódnia, bár annak színhelyére nézve a följegyzések biztos támpontot nem szolgáltatnak.
Hogy Géza helyes intézkedései nyomán a magyar sereg ennél az összeütközésnél igen ügyesen járt el, amellett elsősorban az elért kiválóan szép eredmény tanúskodik. Belgrád magatartására Géza úgylátszik nem nagy súlyt helyezett, miután az a Duna-Száva partján, tehát ellenséges területen feküdvén, állandóan úgy sem lett volna kézben tartható. A megtartás forszirozása pedig igen sok vérbe és áldozatba került volna. E körülmények helyes felismerése vezette már jóval előbb II. Istvánt arra a gondolatra, hogy Belgrád falait lerontva, azok anyagából Zimonyt erősítse meg.*
Lásd a 73. oldalon.
Végeredményben az 1155. évi hadjárat, dacára annak, hogy abban a görög sereg súlyos vereséget szenvedett, a magyarok pedig szép győzelmet arattak, kézzel fogható eredmény és békekötés nélkül ért véget.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi