A város leírása.

Full text search

A város leírása.
Ha az idegen vasúton jön Szabadkára, már a pályaházban tanúja lehet a nagy forgalmi életnek, melyet a hét irányból érkező és ugyanannyi irányba induló utasok s vonatok keltenek. Bár e pályaház a folyton fejlődő város keretébe már sem külsejénél, sem szűk terjedelménél fogva nem illik bele, s bár Szabadka nem egyszer kísérelte meg az állam támogatását egy új pályaudvar építésére megnyerni, eddig kifejtett törekvése sikertelen maradt. A pályaházból kilépve, nagyobb térre jutunk, melynek helyén a pályaudvar területével együtt hajdan a Rogina barának nevezett mocsár éktelenkedett, mígnem az 1880-as években Mamuzsics Lázár polgármestersége idejében feltöltötték. E tért jobb oldalról több díszes, palotaszerű épület, bal oldalról pedig a Mária Terézia-park szegélyezi. A park déli oldalán áll a magy. kir. törvényszék palotája, tőle föllebb a közös huszárság és a katonai kórház épületei, majd folytatásban a zentai úton az új honvéd-laktanya, vége felé pedig a vaj- s gázgyár, az ú. n. zentai temető s ezen túl az új vágóhíd következnek. A parknál a Kossuth-utczába befordúlván, majdnem fővárosi utczát látunk magunk előtt elegáns új épületekkel. Az utcza végén a Szentistván vagy piacz-térre, a város szívébe érünk. Itt magaslik ki díszes korintusi oszlopaival a Pest Szálloda, melynek oldalán a renovált Városi Színház foglal helyet. E téren volt a tornyos városháza s a vele híddal összekötött gimnázium régi épülete, a melyeket már leromboltak, hogy helyet adjanak a tervbe vett monumentális, új városházának. E térről jobbra egy kis utcza a Teleki-térre visz, a melyen a hajdani várból átalakított Szt. Ferencziek 206temploma s klastroma áll. Az előbbit a múlt évben kibővítették és egy második tornyot is emeltek fölibe.
A Főtérről a Deák-utczába térve be, a kéttornyú Szt. Teréz-templomhoz s plébániához érünk, a mely előtti téren újabban díszes park készűlt. Innen a Zombori (újabban Rákóczi) út vezet tovább, melynek végén a Kálvária van szép kápolnájával s az ú. n. bajai temetővel. Innen villamoson visszatérve, ismét a Főtérre, gyalog folytatjuk sétánkat a Széchenyi-utczába, melynek mindjárt elején szembe tűnik az új díszes zsinagóga hatalmas kupolájával, vele szemben a főgimnázium palotája emelkedik; majd később az apáczák klastromához s az ú. n. Kakas-iskolához jutunk. Innen az Erdő-utcza vezet a városi erdőbe. Ugyancsak a főtérről indúl ki a Wesselényi-út is, melynek elején a Nemzeti Kaszinó palotája s előtte a kaponyai hősök emlékoszlopa, továbbra az evangélikus templom és a Szt. György-templom láthatók, végén pedig a Mária Valéria-közkórházhoz s a Városi Szegényházhoz jutunk. Innen a Zimonyi úton a városba visszaindúlva, útközben a gót stílben épűlt Rókus-templomhoz jutunk, mellette a községi népiskola emeletes épületével. Majd bekanyarodva a Damjanich-utczába, a városi tűzoltók laktanyája, az áll. tanítónőképző palotája és a belvárosi elemi iskola előtt haladunk el, míg végre az új postaépületnél az Eötvös-utczába fordúlhatunk, melynek nevezetességei a római stílben épűlt takarékpénztári palota s a régi törvényház, hol a Városi közkönyvtár és Múzeum van. Ezután ismét a főtérre érünk, melynek még az éjszaki oldalából nyíló Batthyány-utczát tekintjük meg, a hol a Joó-féle gőz- és kádfürdő-intézet, a szép magyar stílű izr. paplak és a Magyar-Osztrák Bank palotájának megtekintése után visszatérünk a főtérre s itt villamosra űlve, a Kossuth-utczán át, a törvényszéki palota előtt s a vasúti átjáró alatt áthaladva, az ú. n. szegedi szőlők között, a hol sorban egymás mellett után következnek a Villamos telep, az áll. Gyermekmenhely, a Jéggyár és a Honvédhuszár-laktanya, Palicsra juthatunk, hogy hosszú sétánk után az erdő árnyas fái alatt kellemesen pihenhessük ki fáradalmainkat.
Bár már az 1870-es években s ezek után is többször alkotott a város rendszabályokat a középítészetre s ezeket érvényesíteni is iparkodott, mégis sokáig nem sikerűlt eltüntetni a hajdani rendetlen építkezés nyomait. A város rendezése és szépülése csak igen lassan haladhatott előre s ily irányú intézményeinek magvai, bár részben már Mukics János polgármestersége alatt megérlelődtek, kifejlődésük teljességét a mocsáros Rogina bara feltöltésével, új utczák nyitásával, az útak rendszeres kövezésével, a járdák aszfaltozásával (1891 óta), ártézi kútak fúrásával, csatornázással, a közterek s a szabadka–palicsi 7 kilométeres országút befásításával, két új templom, szegényház, közkórház, közvágóhíd, gimnázium stb. felépítésével, a gázvilágítás behozatalával (1891 óta) s más hasznos alkotásokkal Schmausz Endre főispáni és Mamuzsics Lázár (1884–1902) polgármesteri munkájával érték el. Az utczák kövezése hozta magával az általános építkezési kedvet s ma már a sok díszes középület mellett számos csinos magánház s bérház ékeskedik.
A jelenlegi polgármester, Bíró Károly szintén több hasznos és sürgős munkálatot tervez, így egy új városháza építését, Palics fürdő kiépítését, újabb kövezéseket, aszfaltozást, csatornázást és vízvezetéket, valamint a pusztákon alapítandó kultúrális intézményeket (templom, paplak, iskola, orvos, csendőrség stb.)
Szabadka városa majdnem kizárólag önerejéből fejlődik s halad, idegen segítséggel nem igen dicsekedhetik s ha a haladásnak igazán átérzett szüksége nem engedi majd a várost megállapodni, még egy-két évtized alatt oly átalakuláson fog átmenni, hogy mindenki előtt a jelenkor kívánalmainak megfelelő város színében fog feltűnni. Szabadka sajátságos előnyei, gazdagsága, roppant területe s nagy népessége már előre biztosítják a szép sikert s remélni engedik, hogy a város ideálisabb czélra is fog törekedni, arra t. i., hogy anyagi jóléte mellett a vidék társadalmi és szellemi központjává is felküzdje magát.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi