Betelepülők.

Full text search

Betelepülők.
Szabadka környékén és a pusztákon elszórva élő nép, legnagyobb részben g. kel. szerbek, még 1686-ban visszaszállingóztak a városba, hogy egyesűlt erővel jobban elentállhassanak a török esetleges támadásainak.
Ekkor jelentek itt meg, mintegy ötezren, a dalmatáknak nevezett r. k. bunyeváczok, kik még ma is kiegészítő részét teszik a Bácska lakosságának s legtömörűltebben Szabadkán laknak. Honnan és mikép kerűltek ezek új hazájukba, erre nézve elfogadható adattal nem rendelkezünk. Valószínű, hogy Boszniából és Dalmácziából költöztek ide 18 ferenczrendű szerzetes vezetése alatt. Szabadkára érkezvén, a városban telepedtek le, a barátok pedig visszatértek Boszniába.
Igen érdekes, hogy már 1686. decz. 1-től vannak egyházi anyakönyveik vagy matrikuláik. Ezeken kívűl még a helybeli barátklastrom feljegyzései is érdekes adatokat szolgáltatnak Szabadka történetéhez.
A város lakosságának sorsa azzal, hogy a török innen kivonúlt, még korántsem volt biztosítva. A Tiszán túli rész még mindíg török kézen volt, egy ideig még Titel s Pétervárad is. A török ezután is nem egy alkalommal csapott a béke ölén némileg rendezkedő népre. Az 1692. évről is azt írják a barátok, hogy a török itt lakott a várban. Ez években történhetett az is, hogy a közeledő veszély hírére a lakosság a pusztákra menekűlt s a ludasi rétben rejtőzött el. Naphosszig állottak a nád között s a közeledő ellenség zajára a víz alá merűltek, szájukban nádat tartván, melyen át levegőt szívtak, hogy meg ne fulladjanak. Ugyancsak a barátok feljegyzései szerint e helyet a nép szorongatott helyzetében többször is felkereste, a hol a szegedi barátok látták el őket élelemmel s lelki vígasztalással. Mihelyt módjukban állott, hálából ők is pénzt, gabonát s egyéb ajándékot vittek a szegedi barátoknak, a mi az utóbbiak feljegyzései szerint többek között 1694-ben is megtörtént.
Végre elérkezett a sokat szenvedett vidékre a rettegés utolsó éve is. Szavolyai Jenő zentai győzelmével, (1697. szept. 11.) Szabadka lakossága is visszatért s fellélegzett a most már állandó béke reményében.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi