A homok.

Full text search

A homok.
A diluviális képződmények második fontos alakja, a homok, a mely Bács-Bodrog vármegye területén a lősznél kisebb térre szorúl és majd mint régibb keletű diluviális (éjszakon), majd mint újabb korú alluviális képződmény (folyók mentén) szerepel. Miután a lősz rendesen a homokon fekszik, világos, hogy a homoknak már előbb kellett az illető területen elhelyezkednie, mint a lősznek, azaz a homok a lősznél idősebb képződmény. Ezt a homokot, úgy mint a Duna-Tisza-köz 4homokját is részben azok a törmelék-kúpok szolgáltatják, a miket a Vértes-Bakony hegységén áttörő és a Duna völgyébe ömlő vizek raktak le, részben pedig a Dráva hozott magával.16) A homok a diluviumban száraz lett, mire a szél hatalmába került, a mely állandóan mozgatta. Van azonban a területünkön a jelenkorban képződött futóhomok is, ennek anyagát a folyók szolgáltatják és medreikben, illetőleg partjaikon halmozzák fel. A diluviális homok színe, Halaváts szerint fehér, sárga, a humuszoké fekete. Javarészben kvarczszemekből áll, de a mellett alárendelten csillámlemezkéket, mész-, földpát-, amfiból-, magnezit- stb. szemcséket és egészen borsónagyságú kvarczkavicsokat is tartalmaz. A homokszemek mész- vagy limonit-hártyával vannak bevonva. Összetétele általában igen különböző és már kis területen is igen változó.6)
A futóhomoknak és lősznek egyes helyeken előforduló fajtáin kívül, az alluviális képződményekhez számítjuk még az úgynevezett „öntés talajt”, melyet a Duna mellett, Apatintól Ujvidékig, alluviális homok, e mögött pedig lősz követ, egészet a telecskai magaslatig.
Koch Antal dr., Telecskán kívűl, a vármegye alsó részében még két „terraszt” különböztet meg. A legalsón, mely a Duna mostani árterének felel meg, Palánka, Dunagálos, Begecs, Futtak, Ujvidék fekszik és iszapos homokból áll. A második, a régibb ártér, az ó-alluvium, melyet felűl sárga lősz-agyag, alúl homok formál.
Jellemző még a Duna árterének, különösen a Telecskától délre eső részében az a számos lőszös agyagból álló s a környezetből kiemelkedő halom, a melyekről Halaváts azt tartja, hogy ezek valamikor folyami szigetek lehettek, melyeken szél és víz közvetítésével homokbuczkák keletkeztek. Ilyen példáúl a Németpalánkától éjszakra fekvő Törökhalom. A Tisza jobboldali árterét szintén az „öntés-talaj” jellemzi, melyet a Telecskától alluviális lősz terület választ el.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi