Bodrogi és bácsi főispánok.

Full text search

Bodrogi és bácsi főispánok.
Bodrog vármegye élén a tatárjárás után 1269-ben a Guthkeled nembeli Málczai Pál állott. Őt követi a Csák nembeli Ugron, macsói bán, Szerém vármegye főispánja. Ő nyitja meg a macsói bánok sorát a vármegyei főispáni méltóságban.1274-től kezdve az egész középkoron át szinte szakadatlanúl a macsói bánok állanak a vármegye élén, a kik e tiszten kívül a bodrogi, szerémi, valkói, néha a tolnai, baranyai, sőt a somogyi főispánságot is betöltötték. A XIV. század elején e vármegye főispánjai országos nevű férfiak sorából kerültek ki, a kik döntő befolyást gyakoroltak az események alakulására, mint a Guthkeled nembeli Maróthi Mihály, a Héder nembeli Henrik, szlavon bán, az ugyane nemzetségből származott János, a Tamási család őse, a ki Bodrogon kívül Somogy, Tolna és Baranya vármegyék főispánja is volt. A XIV. század elején (1312) Garai Pál foglalja el a főispáni széket, és ettől az időtől kezdve, a XIV–XV. században a Garai és Ujlaki családok tagjai felváltva kormányozzák a vármegyét.
A XIV. század végétől, midőn egyszerre ketten viselték a macsói báni méltóságot, a vármegyének is két főispánja volt. Mint Maróthi János és Perényi Péter 1397-ben, Ujlaki Imre és László 1410-ben, Ujlaki István és Lévai Cseh Péter 1428–29-ben, Garai László és Ujlaki Miklós 1438–41-ben; Ujlaki Miklós 1438-tól hihetőleg 1473-ban bekövetkezett haláláig viselte a főispáni tisztet.
Ujlaki hosszú, fényes, nem minden önzéstől ment pályáján magas méltóságokat töltött be: macsói bán, erdélyi vajda, majd Bosnyákország királya lett. E közel 35 évre terjedő időszak alatt Ujlaki a macsói bánságban másokkal osztozott. 1444–47-ben Garai László, 1466–67-ben Szokolyi Péter viselték vele együtt a bánságot és a bodrogi főispánságot is. (Csánki D. i. m. II. 227.) Ujlaki országos elfoglaltsága miatt nem intézhette maga az ügyeket Bodrog vármegyében, ezért helyetteseket (főispáni helytartókat) rendelt, a kik nevében végezték a főispáni teendőket. Egy 1442 deczember 17-én Győrött kelt rendeletében, midőn a Tőttös Lászlótól elvett lovak visszaadása iránt intézkedik, Nagyvölgyi László macsói al-bánt és Lekcsei Sulyok György nándorfehérvári kapitányt nevezi meg, mint a kik Bács és Bodrog vármegyékben a főispánhoz tartozó ügyek végzésével megbízattak. (Gróf Zichy Okmt. IX. 48.) 1451-ben ismét Nagymeghi László viczebán képviseli Ujlakit Bodrogban. Ő ád ki Bodrog vármegye alispánjaival és szolgabíráival együtt bizonyítványt arról, hogy Décsanóczi Gergely deák Töttös Lászlótól a tárnoki részbirtokot elfoglalta. (U. ott IX. 437. 449. 458.)
Mátyás király uralkodásanak vége felé Kinizsi Pál temesi gróf, majd utóda Somi Józsa viselték a főispáni tisztet, míg 1498-ban Ulászló király Czobor Mártonra és Imrére bízta a vármegye kormányát, s ez időtől a mohácsi vészig e család tagjai viselték e vármegyében a főispáni méltóságot.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi