A bácsi érsekség alapítása. Kersztes hadjáratok.

Full text search

A bácsi érsekség alapítása. Kersztes hadjáratok.
I. László király uralkodása alatt, 1094-ben, a kalocsai érsekségben nagy változás történt. A király ugyanis az érsek székhelyét Bácsra tette át, a már meglévő kalocsai káptalan mellé pedig Bácsban egy új káptalant alakított. Ez intézkedésre főleg azért volt szükség, mivel Bács közelebb esett a Duna jobb partján fekvő részekhez, hova az egyházmegye idővel mindjobban kiterjedt. László egyszersmind ezzel előkészítette azt, a mi félszázaddal később csakugyan bekövetkezett, hogy tudniillik a kalocsai vagy a bácsi érsek az ország déli részének metropolitája legyen. (Pauler i. m. I. 220.)
László király a lengyelországi hadjárat után, régi fogadalmához híven, a Szentföldre készült és e végből 1095 húsvét táján Bodrog várába jött. Itt fogadta a Piacensában tartott zsinatról kiküldött követeket is, a kik a franczia keresztesek részére a Magyarországon való átvonulásra kértek engedélyt.
A király 1095 húsvétján (márczius 25-én) elbúcsúzván a magyar uraktól, megkezdte az előkészületeket a szentföldi hadjáratra. De mielőtt elindúlhatott volna, Csehországba szólították az ügyek, hol védencze, II. Bretislaw, a trónt a maga ágának, illetőleg öcscsének akarván biztosítani, változásokat szándékozott tenni a trónöröklés rendjében. I. László király tehát a Szentföld helyett Csehország felé vezette hadait, mely útjában 1095 július 29-én meghalt. (Pauler I. 226.)
A következő évben (1096) megindult kereszteshadak nem okoztak átvonulásukkal nagyobb mozgalmat a vármegyében, mert azok – az Amiensi Péter vezetése alatt álló keresztesek kivételével – mind a Duna jobb partján haladtak Nándorfehérvár felé. Annál több kárt okozhatott azonban a megyében Amiensi (remete) Péter fegyelmezetlen keresztes hada, mely pusztítva, rabolva jutott el Zimonyig, hol azután Kálmán király őket megtámadta és szétverte.
Valószínű, hogy e kereszteshad átvonulásának idejéből való a zombori határban, a monostori út mentén talált ama cserépedény, mely tele volt ezüst érmekkel. Ez érmek az akkori franczia érsekek és püspökök érmei, úgynevezett bracteatok, tehát kétségen kívül a keresztes hadjáratok idejéből valók. A talált érmek közül 26 darab eddig a vármegyei múzeumban van. (Grosschmid Gábor czikke a Tört. Társ. évkönyvében IV. 77.)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi