Az ország helyreállítása.

Full text search

Az ország helyreállítása.
A tatárok elvonulásának hírére IV. Béla király is elhagyta a tengerpartot, hogy az ország helyreállításának nagy munkájához lásson. Pál ispán országbíró volt a király környezetéből az első, a ki kíséretével a mai Bács-Bodrog területét bejárta, hogy a szétfutott népet összegyűjtse. Lassanként az elmenekültek is visszatértek. Így visszajött Angelos János bácsi ispán is, a ki 1242 nov. 16-án kelt oklevélben ismét e tisztében szerepel. A régi birtokosok közül csak nagyon kevesen menekültek meg, ezek közé tartozott Fonyói comes fia Izsó, a ki 1245-ben, midőn a bácsi káptalan előtt végrendelkezvén, ez alkalommal felemlítette, hogy egyik birtokát elzálogosította és a kapott összeg egy részét akkor vette igénybe, mikor a tatárok ellen indult. (Magyar Tudom. Akad. kézirattára, Pesty-féle gyűjtemény.) Miután tehát a tatárpusztítás után végrendelkezett, világos, hogy a tatárjárást túlélte.
Bármily nagy odaadással igyekezett is a király a megmenekülteket segíteni és támogatni, a lakosság nem tudta egyhamar a tatárdúlás következményeit kiheverni. Mindenfelé csak ínség és pusztulás jelezte a rettenetes küzdelmet, mely e vidéken lefolyt.
Az egyházak is annyira elszegényedtek, hogy eddigi birtokaikból nem tudták magukat fenntartani. IV. Incze pápa tehát 1244 deczember 21-én megengedte a bodrogi főesperesnek, hogy más javadalmat is elfogadhasson, ha ilyennel megkínáltatnék. (Teiner i. m. I. 191.)
A bácsi ispánság, melyet a tatárjárás előtt még az ország legelőkelőbbjei viseltek, jelentéktelen méltósággá lett, sőt arról egyáltalában nincs adatunk, hogy Bodrogban e tisztséget a tatárjárás után a király betöltötte volna. Csak az újonnan alakúlt Bodrog vármegye főispánját ismerjük 1269-ből, a Guthkeled nembeli Málczai Pált, a ki egyúttal Bács vármegyének is főispánja volt. (Tört. Tár. 1897. évfolyam 442.)
Az ország helyreállításának nagy munkájában IV. Béla király nem feledkezett meg a kúnokról sem. Behívta őket az országba és megengedte nekik, 58hogy itt letelepedjenek. Az előkelő kún urak közül Batskolda: Aranyos-Bács és Pétervárad helységeket népesítette be, de fiai, mint alább látni fogjuk, később e birtokukat elvesztették.
Miután azonban még attól is lehetett tartani, hogy a tatárok újra be fognak törni hazánkba, IV. Béla király elsősorban a várak és a meglévő helységek megerősítéséhez fogott. Bács és Bodrog várak ekkor nyerték erőd jellegüket. De a király arra is törekedett, hogy az egyházakat is erődítmények emelésére bírja. A pápa még 1247-ben levelet irt a kalocsai érseknek, melyben felszólítja, hogy a tatárok újabb betörése elleni védekezés czéljából tartson tanácsot püspökeivel és a király akarata szerint válaszszanak erődítésre alkalmas helyeket, a melyeken ő és a püspökök, valamint a hívek várakat építsenek. (Katona: Hist. Critica VI. 92.)
Valószínűleg ekkor épült Titel, valamint a péterváradi erőd is a szerémi sziklacsúcson, melynek építési idejét némelyek 1247–1252 közé helyezik; kétségtelen azonban, hogy 1351-ben már mind a kettő fennállott.
Az ország helyreállításával egyidejűleg IV. Béla király ismét hozzáfogott az elidegenített várjavak visszaszerzéséhez. Lóránt nádor 1253-ban külön felhatalmazást nyert Bodrogban a várföldek kérdésének elbírálására és általában a birtokviszonyok rendezésére. (Pauler Gyula II. 289.)

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi