Hunyadi háborúi a törökkel.

Full text search

Hunyadi háborúi a törökkel.
E szomorú helyzetben Hunyadi maga vette kezébe az ország védelmének szervezését. Az 1454-iki hadjárat befejezése után, ugyanez évnek november 29-ére a király tudta nélkül országgyűlést hívott össze Péterváradra (Vásáros-Várad). Midőn László erről értesült, Vitéz János kanczellárt s Kolowrat Jánost küldte követekül e gyűlésre oly czélból, hogy az értekezletet meghiúsítsák. Hogy pedig az országos ügyek vezetése a kezéből ki ne essék, maga is 1455 január 6-ára országgyűlést hirdetett Budára, a melynek tárgya a törökök ellen teendő védelmi intézkedések megvitatása lett volna.
A péterváradi országgyűlésen számos főpap, zászlósúr és köznemes jelent meg, közöttük a nádor, az erdélyi vajda, a kalocsai érsek és a pécsi püspök is és bár az értekezlet deczember közepéig tartott, érdemleges határozatot még sem hozott, úgy hogy ez tulajdonképen csak előkészítője lett a budai országgyűlésnek. (Ragusai Oklt. 566. 1. – Kovachich Suplem. II. 125. Millenn. Tört. IV. 129.)
A Hunyadi-párt és a Czilleiek közötti ellenségeskedések azonban a budai országgyűlés után még jobban kiélesedtek és már-már kitörni készültek, midőn Brankovics követei hírét hozták a törökök újabb hadikészülődéseinek. Ekkor Hunyadi nemeslelküen kibékült ellenségeivel. László azonban most sem fejtett ki nagyobb tevékenységet az országnak a török ellen való megvédelmezésére.
E válságos időben jelent meg hazánkban Capistrano János, Ferencz-rendű szerzetes, a kinek lánglelkű buzgalma és hatalmas szónoki ereje csakhamar 71ezreket és ezreket gyűjtött össze a kereszt jele alatt megindított hadjárathoz. Megjelenése lelkesítőleg és buzdítólag hatott az alsópapságra is, mely szintén óriási buzgalmat fejtett ki a török elleni keresztes hadjárat érdekében. Szekcsői Herczeg Rafael kalocsai érsek már 1456 május 15-én egy Bácsból kelt levelében felhívta Capistranot, hogy jöjjön egyházmegyéjébe, hol a papság már mindenütt előkészítette a talajt a keresztes hadak toborzására.

Bács-Bodrog vármegye czímere, a hajdani bácsi vár főbejáratáról.


A bácsi vár alaprajza és kapuja.
Midőn Hunyadi János május havában az Alföldön tartózkodott, hogy ott hadakat gyűjtsön, Capistranot már Bácsban találta, a ki, – miként egy társának leveléből értesülünk, – ott eredménynyel működött. Bár szónoklatainak hatása alatt nemesek is csatlakoztak keresztes hadaihoz, de e sereg túlnyomó része azért mégis kolduló szerzetesekből, deákokból, kézművesekből és jobbágyokból állott. (Millenn. Tört. IV. 153.) Május vége felé a keresztes hadak zöme Bácsban volt. Carvajal János bíbornok, pápai követ, még május 23-a előtt az assisi-i püspököt küldte Budáról Capistranohoz, a kihez Herczeg Rafael kalocsai érsek május 24-én levelet is intézett, tudatva vele, hogy Hunyadi János Perecskén van s ott óhajt vele találkozni. Június 14-én az assisi-i püspök már Péterváradon volt, hol főleg Nagyvölgyi Mihály titeli prépost fejtett ki nagy tevékenységet. Ekkor a keresztesek nagy része már Vásáros-Váradnál, valamint Titel alatt a dunai révnél táborozott. Ekkor történt, hogy Almási Istvánt, a ki a vámon mindenféle dugárút akart átcsempészni, a keresztesek elfogták s javaitól megfosztották, de Nagyvölgyi Mihály titeli prépost szabadon bocsátotta, a miről Erdődben kelt levelében értesítette Capistranot. (Pettkó Béla: Kapisztrán János levelezése a magyarokkal.)
Ezalatt a török hajóhad Viddinből Nándor-Fehérvár felé indult, hogy ott a várat elzárja és a keresztesek átvonulását a Dunán megakadályozza. Hunyadi János, a ki június 14-én Szalánkeménbe érkezett, e hír hallatára az összes vizijárműveket Budáról, Szegedről és Péterváradról a Titel alatti révhez, illetőleg a Tisza torkolatához rendelte, hol a hajóhaddal állást foglalt, mire a Szalánkeménig előnyomult török hajóhad Zimony felé vitorlázott. (Szentkláray Jenő. A dunai hajóhadak tört. 60.) Hunyadi és Capistrano keresztesei három helyen, Gombosnál, Péterváradnál és Titelnél átkelvén a Dunán, Nándor-Fehérvár felmentésére siettek.
A julius 21-én kivívott nándor-fehérvári diadal azonban Hunyadi János fényes hadipályájának zárójelenete volt. A fényes győzelem hírét csakhamar gyász váltotta fel. Hunyadi a táborban kiütött ragály áldozata lett és Zimonyban augusztus 11-én elhúnyt. Alig néhány hónap múlva követte őt Capistrano János is, a ki rendjének illoki (újlaki) monostorában október 23-án adta vissza lelkét teremtőjének.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi