Diadalmas előnyomulás.

Full text search

Diadalmas előnyomulás.
Április 6-án a magyar csapatok a Sajkáskerület meghódítása czéljából tovább vonulnak. Az egyik csapat, Gaál ezredes parancsnoksága alatt, Csurogra ment, a másik Perczel alatt a római sánczok ellen vonult. Április 7-én a római sánczok közelében táboroz a diadalmas honvédsereg. Perczel déli 12 órakor kezdi ágyúztatni a hatalmas táborhelyet, melyet 5000–6000 ember, 12 löveggel védelmezett. Négy órán át tartott ágyútűz után oszlopait rohamra indította. Földváry Sándor, a szegedi önkéntesekkel, szuronyszegezve nyomul előre. Őt követik a többi csapatok. Délután négy órakor a nagy római sáncz át volt törve s Goszpodincze a magyarok birtokában volt. A szerbek 500 embert és 8 ágyút veszítettek. A ki meg tudott menekülni, az Titel felé futott. A szaladókat a huszárok egész Zsablyáig üldözték.
Időközben Turja, Bácsföldvár és Zombor is meghódoltak. Zomborba Gfeller Ferencz jött 3 ágyúval és egy zászlóalj gyalogsággal. A város környékén tanyázó 200 határőrt elfogta, lefegyverezte s haza küldötte. A közöttük talált hat szerviánust a vásártér előtt lelövette.
Szenttamás eleste és a nagy római sáncz áttörése kétségbeejtette a szerbeket. Rajacsics érsek rémülete oly nagy volt, hogy Knicsanin szerb felkelő vezérhez fordult segélyért. Knicsanin április 7-én néhány száz szerviánussal csakugyan megérkezik. Sztratimirovits, Rajacsics biztosaként, április 9-én Titelre érkezik, hogy a magyar seregnek útját állja. Megérkezése új erőt öntött a szerbekbe. A vármegye területéről kiűzött szerbek mind a titeli fennsíkra menekültek, melynek védelmére Teodorovics két zászlóaljat küldött. A fegyveres nép, a szerviánosok és a sajkások is mindegyre özönlöttek a fennsíkra, úgy hogy néhány nap alatt a szerbek hadereje 8000–10.000 főre és 30 lövegre szaporodott. Sztratimirovits rendeletére a tiszai és a dunai töltéseket átfúrták, minek következtében a fennsík 1000 lépésnél szélesebb, mély mocsártól övezve, április 10-én már csak Mosorinnál és Vilovánál volt megközelíthető. E két pont megerősítésén éjjel-nappal dolgoztak.
Perczel, Goszpodincze elfoglalása után nem üldözte a szerbeket, hanem seregének négy napi pihenőt adott. S ez ép elég volt a szerbeknek a szervezkedésre. Perczel április 8-án Csurogra vonult hadosztályával. Itt értesült, hogy a szerbek a titeli fennsíkon gyülekeznek. E hírre Perczel április 11-én Zsablyáig nyomult előre s csak másnap indult Titel ellen. Útközben Sajkásgyörgyénél csatlakozott seregéhez a péterváradi várőrségnek egy különítménye is. Április 12-én Sajkásszentiván közelében szállott táborba. A szerbek, kik a fensík széléről szemlélték Perczel hadainak felvonulását, 12-én este haditanácsot tartottak s elhatározták, hogy az éj folyamán rajta ütnek a magyarokon.
A szerbek az április 12–13-ika közötti éjjelen csakugyan megtámadták a magyar tábort, mely azonban visszaverte őket, de Perczel belátta, hogy a titeli fennsíkot, a terep nehézségei következtében, nem tudja elfoglalni s ezért április 14-én Újvidékre vonult, majd három napi pihenés után Óbecse felé indult, melyet a szerbek április 19-én feladtak. Itt átkelt a Tisza balparajára és onnan estig ágyúztatta Óbecsét. Perczel, miután öcscsét: Miklóst Péterváradon hagyta és a Ferencz-csatorna vonalát és Óbecsét a Czintula őrnagy alatt álló szegedi önkéntes csapatokkal szállatta meg, április 21-én átkelt a Tiszán, hogy Bemmel egyesülve, Torontál, Temes és Krassó vármegyéket tisztítsa meg az ellenségtől.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi