A város fekvése.

Full text search

A város fekvése.
Körmöczbánya szabad királyi és főbányaváros, Bars vármegye északkeleti, Zólyom, Túrócz és Nyitra vármegyékkel határos részében és pedig északról dél felé nyúló, egyrészről a körmöczi Stósz, a kékelői Stósz és Dornstein, másrészről pedig Vollehenne, Revolta, Kalvária (hajdan Schulersberg) és Galgensberg nevű hegyektől környezett mély völgykatlanban fekszik, mely katlan ép ott, a merre a város terjed, három völgybe ágazik el, miért is a város képét egy pontról sem lehet teljes egészében látni. Noha a tenger színe fölötti magassága 550 méter, éghajlata nem zord, mert a míg az északi szelektől magas hegyek védik, addig a fővölgy, déli irányban, az enyhe déli szelek előtt nyitva áll.
Fővize a körmöczi patak. A város keleti oldalán terjedő és szürke trachit-kőzetből álló, tágas és meglehetős nagy medenczét alkotó hegységben, számos forrásból fakad s a zólyomi völgyet elhagyva, a város alsó részében egyesül azzal a vízzel, mely Túrócz vármegyéből a vízválasztón át, 25 km. hosszú úton, a XIV. évszázadban épült vízvezetéken vezettetett a bányák számára Körmöczbányára. Ez a vízvezeték ma is jókarban van.
A Jánoshegy felé vezető völgynek hajdani neve Alter-Grund. Ez kelet felé ágazik el. Az ág neve Schwarzgrund. E völgynek két hatalmas hegy, a Dornstein és a kékelői Stósz alkotja a falát és a határát. Víze egy sekély patakocska. A Neugrund nevű zöld trachitvölgynek meg épen alig van vize, mert a mi volna, azt az ott levő bányákba vezették le és 2 km. hosszú úton halad a föld alatt, honnan a város déli oldalán, „Vörösvíz” elnevezéssel bukkan fel.
87A keletről (zólyomi völgy) jövő körmöczi patak már a XIV. század óta fennálló két, 2480 és 1520 méter hosszú vízvezetéken jön és ellátja a várost mosó- és egyéb házi szükségleteknek szolgáló vízzel. Az 1885-ben 26,000 forintnyi költséggel épült vascsövű vezeték pedig ugyanabból a völgyből egészséges ivóvizet hoz a városba. Hossza, forrásától kezdve egészen a városig, 1922 méter. Itt elágazva, 23 nyitott kútnak és 3 hydrantnak szolgál. Az elágazások összes hossza 966 méter.
A Túrócz vármegyéből ide vezetett víz, vagyis az ú. n. fővízvezeték, keletkezésétől kezdve csakis a bányászat szolgálatára van rendelve és a zúzóműveknek, aknáknak, pénzverőnek, papirgyárnak és egy őrlő-malomnak nyújtja a szükséges hajtóerőt. Azelőtt az 1880-ig fennállott kohóművek is felhasználták ezt a vizierőt, mely most világítási czélokra elektromos áramot fejleszt.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi