Pelagikus (lebegve uszó) halpeték.

Full text search

Pelagikus (lebegve uszó) halpeték.
A vontató nagy fenékhálókkal való halászat már régi idők óta felidézte azon vitás nézetet, hogy a halászatnak ez a módja a halállomány fentartására és a halak szaporodására nézve fölötte kártékony hatású. Ezért panaszkodnak a mi halászaink a chioggiai olasz halászokra, hogy kokkiahálóikkal a nyilt tenger fenekét feldulják és a halikrát és a kikelt fiatal halakat eltemetik, tönkreteszik, minek következtében a halállomány kevesbedik.
De ezek a feltevések csak addig lehettek érvényesek, a mig az általános hit azt tartotta, hogy a halak petéi (ikrái) a tenger fenekén fejlődnek.
Ebbe a téves hitbe annyira beleélték magukat nemcsak a halászok, hanem maguk a természetbúvárok is, hogy midőn 1864-ben a norvég Sars természettudóst a halászok figyelmeztették, hogy a tőkehal petéi a tenger felszinén szabadon usznak, nem hitt saját szemeinek, minthogy az édesvizi halak petéinek a viz fenekén való fejlődése őt is arra a téves hitre vezette, hogy a tengeri halak is ugyanigy fejlődnek.

Raja clavata. – Tüskés rája.
Ezen időtől fogva számos tudós: Sars, Hensen*, Ryder*, M’Intosh és Prince, Agassiz, Huxley és legutóbb a nápolyi zoologiai állomáson dr. Lang és kiváltképen a jeles specialista, dr. Raffaelle Frigyes* mindig több és több ilyen pelagikus (uszó) halpetét fedeztek föl, sőt Raffaellenek összehasonlitó kutatásai alapján sikerült számos halfajnak petéit teljes biztonsággal megállapitani, számos halnemnek petéit megközelitőleg meghatározni és sok halféléknél a petefészkek szerkezetéből a petére nézve általános következtetéseket levonni. Dr. Raffaelle az olasz kormány megbizásából is folytatja 444kutatásait és eközben a halászat törvényeit a helyszinén tett kutatások eredményeire alapitja.
Über das Vorkommen und die Menge der Eier einiger Ostseefische.
 
Varietŕ delle nova dei Teleostei.
Dr. Raffaelle Fed. Le nova gallegianti e le larve dei Teleostei nel golfo di Napoli, Mittheilungen zool. Station VIII. Band.
Ámbár eddig számos halnak uszópetéi még ismeretlenek, mégis az ismertek alapján egész biztonsággal mondhatjuk, hogy a legtöbb, halászati szempontból fontos halfajok szabadon, a tenger felszinén uszva vagy bizonyos mélységben, de mindig messze a tengerfenéktől lebegve fejlődnek és azért ezeknek fejlődését a vontató fenékhálók nem akadályozzák.
A legtöbb pelagikus halpete gömbölyű, csak az anchovis szardella (Engraulis encrassicholus) petéi elliptikusak. Átmérőjük 0.2–1.7 mm. között ingadozik. A külső burok finom rugalmas hártya (capsula) – különbség nélkül minden fajnál, – ez el van látva egy tölcséralakú apró nyilással (micropila), némely fajnál ezenkivül a hártya likacsos (branzin), másoknál a likacsok rendkivül finomak (nyelvhal). A hártyán belül van a tojásfehérje, melyből a fejlődő ébrény táplálkozik. A fehérje egyöntetű, teljesen átlátszó, félfolyékony anyag vagy pedig némely fajnál hólyagos és az egyes hólyagok között vékony protoplasma hártya fekszik. Némelykor a hólyagok nagyok, egymást kölcsönösen nyomják és akkor a fehérje szerkezete poliedrikus, de mihelyt a külső burkot felrepesztjük, a hólyagok gömbölyű alakot vesznek fel.
Harmadik fontos alkatrész a zsíranyag, melyet néha másképen mint érintéssel észrevenni nem lehet (menyhalak, félszegúszók), máskor egy nagy (branzin, durbincs) vagy számos apró olajcsepp (Trachinus) alakjában lép fel, a mely cseppek kisebb fajsúlyuknál fogva a pete felső részében foglalnak helyet. Ezek az olajcseppek az egyes fajok megállapításánál rendkivül fontosak, a mennyiben ezeknek jelenléte, elhelyezése, száma nagysága egy és ugyanazon fajnál állandó karaktert képez. Az olaj a fehérje váladéka. Midőn a petében az ébrény fejlődésnek indul, az olajcseppek, ha számosabbak, mind egybefolynak.
Nem kevésbbé fontos jellemvonás a petehártya és fehérje közötti tér, az úgynevezett lélekző kamara (camera respiratoria), mely tele van tengeri vizzel. A mint ugyanis a hal a petét a vízbe üríti, ez azonnal megdagad és a tenger vize a hártyán lévő micropila nyiláson és az apró likacsokon a lélekző kamarába hatol be.
A pelagikus petéknek legfontosabb tulajdonságuk, hogy fajsúlyuk kisebb a tengeri víz fajsúlyánál, miért is a víz szinén úsznak, vagy bizonyos mélységben lebegnek. A peték ezen fajsúlya különböző halfajoknál különböző. De másrészt, minél jobban fejlődik az ébrény, annál inkább felemészti a fehérjét, melynek helyébe víz hatolván be, a pete fajsúlya nagyobb lesz és a pete a mélyebb vízrétegekbe sülyed: ott viszont nagyobb lévén a víznyomás és a víz fajsúlya, a fejlődő pete ott marad lebegve és nem ér a fenékre. Ez a magyarázata ama biologiai ténynek, hogy számos halpete, a mely kezdetben a víz felszinén úszik, később a tengerben lebeg, továbbá hogy ugyanazon mélységben több halfajnak petéit találjuk, de a fejlődés különböző stádiumában.
2. Uszószárnyú pelagikus puhányok közül: az áttetsző Cymbulia Paronii Blaim nagy ritkán Hyalea tridentata Forsk. Clio és Cleodora fajok.
3. Pörgekopoltyús puhányok közül a Terebratulina caput serpentis L. már üres héját Pecsinén mindössze kétszer találtuk.
4. Heteropodák közül az átlátszó Pterotrachea coronata Fork. fiatal példányát e sorok irója egyetlen egyszer látta a martinschizzai öbölben.
5. A Molluskoidea typushoz tartozó zsákállatok közül csakis a teljesen átlátszó, szintelen Salpa maxima Fork. jelenik meg nagy ritkán.
6. Pelagikus állatnak tekinthetjük a puhányokhoz tartozó és a hullámalatti 445szintájnál már említett Argonauta Argo Linné úszópolipot, valamint a Tethys fimbriata L. és T. leporina L. mezitelen csigákat.
7. A medúzák mind pelagikus állatok, különösen a „Bocca di Segna” szorosan átkerülnek tengerünkbe és annak öbleibe a következők: Rhizostoma Cuvieri Pér. Les., – R. pulmo L.,Pelagia noctiluca Pér. Lés. ernyős medúzák, – Aurelia aurita = Medusa aurita L., korongos meduza; nagy ritkán a Cassiopeia Pér. Les., – Tiara = Oceania conica Esch., – O. pileata Pér. hólyagos medúzák.
A bordás medúzák közül többször láttuk, de csak elvétve egy-egy példányban a következőket: Beroe ovata Delle Ch., – Callianira bialata D. Ch. kétszer 1895. év nyarán a martinschizzai öbölben Cestus veneris-t Les. és ugyanakkor két izben Martinschizzán, egy izben Pecsinén (Villa Gelletich) a Cydippe hormiphora Ggbr. teljesen átlátszó, szintelen bordás medúzákat.
E helyen megemlítjük még azon vándor kacslábú rákokat, melyek a hajók aljához, vagy más nagyobb állatok hátához tapadva, ezekkel tovább vitetik magukat; álczáik pedig pelagikusak. Ilyenek:
Lepas anatifera L., a hajók alján.
Conchoderma gracile Heller, a nagy tengeri pók (Maja squinado) testén és kopoltyúin,
Chelonobia testudinaria L., a tengeri teknős hátán,
Balanus tintinabulum L., a nagy teknős hátán és hajók alján.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi