Vadászat.

Full text search

Vadászat.
A vadászati viszonyok sokoldalúsága nyomon követi a fennebb vázolt terep- és növényzeti dús változatosságot. Az alföldi nyúl, fogoly- és vadrucza-vadászattól a hegységi erdőrengeteg hatalmas gímszarvasáig és az áthatolhatlan bozótok vadkanáig, itt minden képviselve van.
A mezőgazdasággal kapcsolatos részekben mindenütt előfordul s részben gondozás alatt áll a nyúl és a fogoly. Az előhegyekben hozzájuk társul a császármadár és őz. A gímszarvas és vaddisznó az uradalomnak e területein inkább csak váltó vadként fordul meg. Az előbbi a kisebb erdőterületeken nem talál elegendő nyugalmat, az utóbbit, mert kártékony: irtják. A felső erdészetekben azonban főleg a nagy vadak legnemesebbike kiváló gondozás tárgya. A vadászatilag teljesen kipusztult mátrai pagonyokba néhai gróf Károlyi Gyula telepítette az első rőt vadállományt, a múlt század 70-es éveiben. Hogy nagy áldozatokkal szerzett kedvencz vadját a vadorzóktól megóvja, bekeríttette a parádi erdészet mintegy 4000 k. holdnyi területét sodronykerítéssel, s innen származik a „Vadaskert” elnevezés. Ugyanakkor a tulajdonos gróf kebelbarátja, gróf Wenckheim Rudolf, a bodonyi erdészet szabad pagonyaiban telepítette meg a fővadat, mely évek múltán elterjedt és meghonosodott az egész Mátra vidékén. A vadászat könnyebb gyakorlása czéljából épült a Galya kies pontján ma is meglévő kényelmes vadászlak: a „Rudolftanya”. A vadaskerti Saskő és Rózsásbércz tövében épült a „Rózsaszállás” nevű vadásztanya. E két kastélyszerű vadásztanyán kívül, több cserkészkunyhó nyújt éjjeli szállást és oltalmat.
A vadász-faunához tartozik az említetteken kívül az őz. A nyirfajd megtelepítése nem sikerült. A ragadozók közül gyakori a kis és nagy menyét, a görény, nyuszt, nyest, róka, vadmacska, borz. Farkas a 70-es években mutatkozott utoljára a bodonyi pagonyban. Szentdomonkoson 1902-ben, Sirokban 1904-ben jelentkezett átváltó vadként: a medve.
A ragadozó madarak világát képviseli a karvaly, héja, ölyű, kisebb sólyomfajok; szívesen megfordul itt a vándor-sólyom és ismételten került terítékre a kőszáli sas. Szalonkának kedves átvonuló helye, sőt költésre is marad e pagonyok nyugalmas csalitjaiban. A fővadat és sörtevadat télen át e czélra berendezett etetőknél szálas takarmány- és abrakfélével etetik, a sózókat pedig folyton karban tartják. A vadkárokat felbecslés szerint térítik meg.
247Az erdei mellékhasználatok között említésre méltó a kőkúti gőzzúzóval berendezett kavicsbánya és a siroki homokkőbánya, mely felépítményekre értékes faragott kőanyagot szolgáltat.
Bányászati szempontból e hegyvidék jelentéktelen. Kőszénkibúvások itt-ott mutatkoznak, de a telepek csak pilleszerűek és fejtésre nem érdemesek.
A parádi és bodonyi vízimalom, mint régmúlt idők maradványa, még fennáll, de munka-teljesítménye a bizonytalan vízi erő következtében csekély.
Parád fürdő leirását és ismertetését más helyen találja az olvasó.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi