Vasutak.

Full text search

Vasutak.
A vármegye vasút-hálózata eléggé fejlettnek mondható. A budapest–lawocznei fővonal a vármegye déli részét 60·918 km. hosszban szeli át a következő állomásokkal: Hatvan, Hort, Vámosgyörk, Adács, Karácsond, Ludas, Kálkápolna és Füzesabony. E fővonal helyzetét tekintve, a laikus szemlélőnek is azonnal feltünik, hogy a fővonal a vármegye két városát, Egert és Gyöngyöst messze elkerüli. A vonal építése alkalmával, a 70-es években, a vármegye és a két város vezető körei nem tudták egy ilyen vasúti fővonal óriási fontosságát mérlegelni és a vonal irányának megállapításánál a helyi érdekeltség befolyását nem érvényesítette. Ennek tudható be az a helyrehozhatatlan állapot, a mely a vármegye két virágzó városát a fővonalból örökre kizárta.
A budapest–ruttkai fővonal 31·105 km. hosszban érinti a vármegye nyugati szélét Hatvan, Apcz-Zagyvaszántó, Szurdokpüspöki, Pásztó, Tar és Nagybátony állomásokkal.
Mellékvonalak és h. é. vasútak a következők:
Eger–füzesabony szárnyvonal, Füzesabony, Maklár, Eger állomásokkal, 12·974 km. a megye területén.
Gyöngyös–vámosgyörki szárnyvonal, Vámosgyörk, Gyöngyöshalász és Gyöngyös állomásokkal, 12·759 km.
Kisterenye–kisujszállási h. é. v. 86·810 km. hosszban szeli keresztül a vármegyét Mátramindszent, Mátraballa, Mátraderecske, Parád, Sirok, Tarnaszentmária, Verpelét, Feldebrő, Aldebrő, Kápolna, Kál-Kápolna, Erdőtelek, Heves, Hevesvezekény, Tarnaszentmiklós és Kisköre állomásokkal.
Debreczen–füzesabonyi h. é. v. Tiszafüred, Poroszló, Mezőtárkány és Füzesabony állomásokkal, 30·770 km. hosszban érinti a vármegyét. E vonal Tiszafürednél a hatalmas, vasszerkezetű állami hídon kel át a Tiszán.
A régi Tiszahídat ugyanis a szabadságharcz idejében felgyujtották s azóta csak komp közvetítette a közlekedést. A Tiszának e része azonban ármentesítve nincs, s így az áradás beálltával Poroszlótól–Tiszafüredig az egész vidék egy tenger volt, melyen a jégzajlásig csak kompok és tutajok segélyével lehetett közlekedni, de később csak a madár járhatott át. A debreczen–füzesabonyi h. é. vasút építésével kapcsolatban az 1890–1891. években segítettek ez állapotokon, a mennyiben az állam a vármegyével s a h. é. vasút igazgatóságával karöltve 1.400,000 koronáért megépíttette a hatalmas 270 m. nyílású (30+70+70+70+30). közúti és vasúti vasszerkezetű hídat. Ugyanekkor épült ki az Eger–debreczeni törvényhatósági közút Poroszló–tiszafüredi ártéri szakasza 440 ezer korona költséggel, a h. é. vasút törzsrészvényeiből pedig 200 ezer korona értéket vállalt el a vármegye. A közforgalom ekként mind vasúton, mind közúton akadálytalanul bonyolítható le.
A karczag–tiszafüredi h. é. vasút 12·750 km. hosszban szeli a vármegyét, Tiszaszőlős és Tiszafüred állomásokkal. A magyar királyi államvasútak egyik másodrendű vonala, a hatvan–szolnoki vonal, mindössze 7·090 km. hosszban halad a vármegye területén, állomása azonban a vármegyében a kiinduló Hatvan állomáson kívül több nincs.
A regényes fekvésű eger–putnoki h. é. vasútat az 1908. év november 12-én adták át a forgalomnak. E vonal a kezdő állomástól, Egertől Felnémet és Szarvaskő állomásokkal 17 km. hosszban szeli a vármegyét. A vonalat eredetileg Eger és Vadna között tervezték s az előmunkálati engedélyt még az 1899. évben adta ki a kereskedelmi miniszterium Márkus Ágoston és társainak. Az 1900. év május és 1903. év április havában megtartott közigazgatási bejárásokat azonban már a Putnok felé irányuló vonal kiépítésére nézve tartották meg, mivel az érdekeltek meggyőződtek arról, hogy a Vadna felé való építés a természeti nehézségeken kívül oly horribilis tőkét igényel, hogy annak jövedelmezősége kizárt benne. Az engedélyezési tárgyaláson a vasút építési költségeit 7.680,000 koronában állapították meg, a melyből Heves vármegye 100 ezer, Eger város 200 ezer koronát jegyzett. A vasút finanszírozását lovag Wessely Károly szilvási nagybirtokos vállalta el. A vonal már Heves vármegye területén is meglehetős nehéz terepviszonyok mellett épült, hatalmas töltéseiről és sziklabevágásairól 268gyönyörű kilátás nyílik az Eger folyó völgyére s a Bükk-hegység bérczeire. Szarvaskő község határában két alagút épült, az egyik 146 méter hosszú, melyből egy rész 40–60 cm. vastag beton burkolattal van ellátva, a többit természetes sziklába fúrták, – a másik alagút Sergeans-féle légnyomásos fúrógéppel készült.
Eger város nagy reményeket fűz az új vasúthoz, mivel ennek útján kijut ama zsákutczából, a melybe a budapest–lawocznei vonal szerencsétlen iránya juttatat és Borsod, valamint Gömör vármegyéből közvetetlen összeköttetést nyer. A vármegye éjszakkeleti részének természeti kincsei szintén e vasutnak köszönhetik feltárásukat, mert az Egercsehi község környékén lévő gazdag széntelepek kiaknázására a vasúttal együtt született, mely az egercsehi kőszénbánya-részvénytársaság.
Végül a vámosgyörk–jászapáti h. é. vasútat az 1909. év július hó végén adták át a forgalomnak. Ez új vasút Jász-Nagy-Kún-Szolnok vármegyének Jászvidékét van hivatva a budapest–miskolczi fővonallal közvetlen összekötni és Heves vármegyét Vámosgyörk és Tarnaörs községek határában érinti néhány km. hosszban.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi