Éghajlat.

Full text search

Éghajlat.
Heves vármegye éghajlata általában mérsékelt. A Mátra vidékének nincs zord tele, mert a hegységnek keletnyugati iránya a déli hegylejtőket és völgyeket megvédi a dermesztő éjszaki széltől, az éjszaki oldalon levő völgyek pedig, többé-kevésbbé a főhegység irányát követvén, szintén védelmet találnak a hideg szél éle ellen. Igaz ugyan, hogy a Mátra és Bükk hegység magasabb fensíkjain a tenyészet 2–3 héttel későbben indul meg, mint a sík alföldi tájakon, de azért nincs oly helység a magasabban fekvő vidékén, melynek határa a gabonanemeket és a gyümölcsöket be ne érlelné. Az éghajlat kedvező voltát igazolja az is, hogy a Mátrában és Bükkben kizárólag lombos fák tenyésznek s a zord klima jellemző fái: a tűlevelűek, teljesen hiányoznak. Mindössze a gyalogfenyő boróka (Junipherus 15communis) éldegél a Mátra legmagasabb pontjain. A déli lejtők éghajlata egészen meleg; ezek termik a finom borokat. A vármegye éjszaki részének klimája már nem igen kedvez a szőlőtermelésnek, de a lakosság sincs kizárólag a kapás növények termelésére szorítva. A csapadék az erdős területeken elég gazdag, a fák nagy száma mérsékeli a nyár tikkasztó hevét és a tél zordonságát. Az Egerpatak völgyének az a szakasza, mely Felnémettől Maklárig terjed, különösen enyhe, a mit részben védett fekvésének, részben az egri meleg forrásoknak köszönhet. Ezen a területen, mely árasztásra is fölötte alkalmas, a törökök rizst termeltek.
A vármegye sík részében az éghajlat enyhe, szelid, sőt nyáron nagyon is meleg, a lég tiszta és egészséges, mert a szabadon járó szelek a levegőt könnyen tisztíthatják. S miután a Tisza közvetetlen közelében a mocsaras területek is egyre kevesbednek, az ottani lég is folyton tisztább és egészségesebb lesz. Csapadékban azonban a sík terület szegényebb, mint a hegyes rész; oka ennek részben az a körülmény, hogy a Tisza szabályozásával sok párolgó felület veszett el, részben pedig a fásítás lassú előrehaladása is kedvezőtlenül hat a csapadék képződésére.
Az éghajlatnak általában mérsékelt voltát olykor szélsőségek is megzavarják. A nyári hónapok heve olykor majdnem elviselhetetlen; az ú. n. kánikulában, különösen a sík területeken, a hőmérő árnyékban is fölemelkedik 38–45 C°-ig. Viszont nem ritka téli hónapokban a hőmérséknek –20 C°-ig való alásülyedése sem. Sok kárt okoznak a májusi fagyok is, nemcsak a gyümölcsösökben és a szőlőkben, hanem a vetésekben is. Az őszi időjárás néha szintén igen szeszélyes. Vannak évek, a mikor a szüret még október végéig is kitolható, a mikor is a szőlők remekül aszalódnak a tőkén, s viszont ismerünk éveket, a mikor már szeptember közepén hideg téli szelek köszöntenek be, s a szőlősgazdákat idő előtt szüretre kényszerítik.
A nyári viharok tombolása az Alföldön borzasztó. Miután nincs semmi akadály, mely a szélvihar erejét megtörné, az feltartóztathatatlanul száguld végig a rónán, óriási károkat okozva a vetésekben, gabonakeresztekben, boglyákban, sőt még az épületekben is.
Érdekes jelensége még e vármegye délnyugati részének a por- és homokeső, melyet a nép „jászesőnek” nevez. A mint a nap reggel 8–9 óra közt áttüzesíti a talajt, s attól áthevül a fölötte lévő légréteg, a levegő mozgásba jő, szél, kerekedik, mely fölkapkodja a laza homokot, az útak porát s egész nap ide-oda hordja, míg végre a nap lenyugtával a szél, s vele a homokszórás is elül. Hanusz István ebben a tekintetben Alföldünket a Szaharához hasonlítja, s a homokos szelet a számumhoz. S hogy hasonlata teljes legyen, pusztai futómadárként említi a túzokot. Ez a homokeső, ha a szél erősebb, messze vidéket teleszór, s ha a felhők egyúttal esőt is bocsátanak le, valóságosan sáros, szennyes áradat alakjában zuhog alá a magasból.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi