Történeti visszapillantás.

Full text search

Történeti visszapillantás.
Nemzeti irodalmunk történetéből tudjuk, hogy a mai értelemben vett irodalom, mely az egész nemzetnek szól, száz esztendősnél nem sokkal idősebb. A magyar nemzet marka a kardhoz edződött, a könnyű penna forgatása súlyos volt neki. A mi irodalmunk 1772-ig – ez évet számítjuk az újabb irodalom fordulópontjának – a harczok világában termett és jórészt a vallás, kisebb mértékben a hazafiság eszméjének szolgálatában állott. Egész irodalmunknak ez időben csak egy Balassyja, ez Zrinyije, egy Gyöngyösije és egy Mikese van. Dicsősége Heves vármegyének, hogy e kevesek közül is kettő erős vonatkozásban van vele. Balassy lantját az egri végvár szép asszonyának fagyos szerelme ihleti meg s régi irodalmunk legkedvesebb stilisztájának: Mikes Kelemennek Törökországi leveleit a liczeumi könyvtár őrzi.
A mohácsi vészig nemzetünk irodalma teljesen kolostori irodalom. Kolostorokban művelik, kolostorok lakóinak írják. A tudományos irodalom tárgya a bibliafordítás meg a nemzeti krónikák összeállítása; a szépirodalom a szentek legendáit, a brevárium himnuszait fordítgatja. Önálló szárnyra kapni egyik sem mer, egyik sem tud. Ez időben a vármegye nem jut bele még e lassan pihegő irodalmi életbe sem. Az egri püspökséget ugyan még 1009-ben megalapítja Szent István; a püspökségek, káptalanok mellett pedig iskolákat állított az egyház kezdettől fogva; férfi- és női kolostorok s ezekkel kapcsolatban iskolák is már az Árpádok alatt emelkedtek e vármegye területén, azonban semmiféle emlék nem maradt sem az iskolák működéséről, sem a kolostori élet szellemi tevékenységéről.
Nem sokkal kedvezőbbek a viszonyok a következő három században sem. Igaz, hogy Balassy Bálint, nemzetünk első nagy lirikusa, megörökítette Vég-Egervár 357emlékét, Tinódy Sebestyén is ide vándorol a vár dicső védelmezését megénekelni, de a hogy az ő lantjuk elhallgat, a szellemi élet velük együtt némaságba merül. A török beül Eger várába s a vármegye a török igáját nyögve, még ama nagy szellemi harczokban sem vehet részt, melyet a protestántizmus vív ez időben a katholiczizmussal. Nemzeti irodalmunk e korszaka megint csak vallási színezetű; Heves vármegye azért hiányzik itt a harczosok közül, mert püspökei a papsággal együtt Kassára húzódnak. A nagy tollharczban csak egy egri papot találunk: Lukácsot, ki szembe mer szállani a tekintélyes Károli Gáspárral „De controversiis fidei questionibus” cz. munkájában, sőt a magyar kálvinizmus legerősebb oszlopával: Melius Juhász Péterrel is össze mer tűzni. A török kipusztítása után, a kuruczharczok elkövetkeztével szellemi művelődés dolgában a vármegye csöbörből vederbe jutott. Csak nagysokára sikerül Eger püspökeinek, az időközben betelepült szerzetesrendekkel, hogy Egerben a szellemi élet új alapjait lerakják.
Telekessy István püspöknek(1633–1715) első dolga volt, hogy a szellemi élet munkásairól, papokról gondoskodjék. Kétszáz papot szentelt fel püspöksége alatt. Egerben szemináriumot épít, mellé konviktust alapít. Gróf Barkóczy Ferencz (1710–1765) Egerben fejedelmi bőkezűséggel könyvsajtót állít és szervezi a theologia tanítását. Foglár György egri kanonok (1670–1754) 1740-ben 50.000 forinttal megalapítja az egri jogakadémiát, a jezsuitáknak tanintézetül házat ád. Gróf Esterházy Károly püspök (1725–1799) megépíti a liczeumot, újra fölszereli a könyvsajtót, melyen 1772-ben jelenik meg magyar nyelven az első bölcseleti könyv Apáczai után: Magyar nyelven filozófia, írta Sartori Bernát. – Pyrker tanítóképzőt s rajziskolát állít, fölépíti a nagytemplomot, s tudományos és irodalmi alapítványokat tesz.
A vármegye szellemi élete fölpezsdül. Eger és Gyöngyös csakhamar középpontá válnak. Gyöngyös közelebb esik Pesthez és így hamarább érik a megújult nemzeti irodalom hullámai; Egerben főkép a lelkes papság és a sokféle tanári kar igyekszik lépést tartani minden szellemi mozgalommal. A nemzeti irodalom újjáébredése óta (1772) nincs a tudománynak, nincs a szépirodalomnak olyan tere, melyre Heves vármegye művelőket ne küldött volna. Részint saját gyermekei szereztek nevüknek s vármegyéjüknek dicsőséget irodalmi munkálkodásukkal, részint más vármegyék szülötteit fogadta szeretettel s adott nekik alkalmat és módot arra, hogy szellemi tevékenységükkel hírt-nevet szerezzenek. Alább adjuk ez írók hosszú sorát, de előbb csoportosítva mutatjuk be a legjava írókat.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi