Egyháza.

Full text search

Egyháza.
Plebániája – melynek anyakönyvei 1693-tól kezdve sértetlenül megvannak – még régibb eredetű, mint apátsága. Bizonyára már az Árpádok korában megvolt, noha írásos forrásainak csak a XIV. század első felében említik először. A pápai tizedjegyzékben (1332–1337) a pásztói Szent Lőrincz-egyház is föl van jegyezve, még pedig két pappal, kiknek neve Domokos és Lajos volt. A plebániai templom első nyomai a XV. század előtti időkre vezetnek vissza. A mai templom déli oldalán levő kápolna déli falába egy felíratos kő van befalazva, melyen ez olvasható:
Templum hoc renovatum dealbatumque est per dominum Gabrielem Benke parochum Pasztoviensem. Anno domini 1421.
Ez a felirat nyilván egy másik feliratos kő alapján készült, mely – úgy látszik – valamikor a templom külső falába volt illesztve. E feliratos kövön ez olvasható: Templum Hoc Novatum Inalbatum est per D(om)i(nu)m Gabrielem Benke Par(ochum) Past(oviensem) A(n)no D(omi)ni 1421.*)
*) V. ö. Békefi: A pásztói apátság tört. II. 356.
Vagyis: „Ezt a templomot megújíttatta és kimeszeltette Benke Gábor pásztói plebános úr az Úr 1421-ik esztendejében.” A templomnak tehát jóval a XV. század előtt kellett épülnie. A templom építészeti stílusa, melyet később a renoválásoknál és bővítéseknél barokkra fordították át, eredetileg csúcsíves volt, mint ezt a templom több részlete ma is igazolja. A torony alatti bejárónak csúcsíves gerinczes boltozata és a déli oldalon levő kápolnán az ablakok körvonalainak és az apsis sugárboltozatának csúcsíves jellege határozottan megállapítható. Ez ősrégi kápolna déli falában kettős sedilia van vágva. Mindkét ülőhelyet három-három hornyolt félkörív fogja körül s belül háromkaréjú díszítés látható. A félkörívek zárlata között egy háromszögű czímerpajzs van, melyről a czímer már lekopott. Bizonyára a kegyúr czímere volt benne, a Rátold nemzetség hársfalevele. A sediliák külső keretét jobbról, balról és fölülről négyszirmú csúcsíves rózsák adják. A templom portikusából a kápolnába nyíló ajtó csúcsíves béllete is megmaradt, sajnos azonban, bevakolva és bemeszelve, s egy újkori ajtó beillesztésével áttördelve. A kápolna déli s a templom éjszaki oldalán, továbbá a nyugati homlokzaton emelt támasztó pillérek szintén a régi csúcsíves építkezés emlékeiként maradtak reánk. A templomot a századok folyamán átalakították és megnagyobbították. Bakabányi János apát-plébános 1723-ban lebontatta a régi tornyot s helyébe a mait építtette. 1786-ban pedig megnagyobbították a templomot, hozzátoldván a mostani szentélyt. Ekkor alakították át barokk-stílűvé a templom belsejét is. A pásztói Szent Lőrincz-templomnak van egy igen értékes ciboriuma, melyet a művészettörténettel Békefi Remig dr. ismertetett meg. A ciborium a maga egészében XV. századbeli munka, jelen alakját azonban csak a XVIII. században kapta, mint ezt a talp alján belül olvasható következő fölirat bizonyítja: H. S. Laurentij in Paszto 1718. (Szent Lőrincz tiszteletére Pásztón, 1718-ban.) A ciboriumot két különböző, de XV. századbeli tárgyból később rótták össze. Alja világi serleg volt, teteje pedig eredetileg valamely monstrantia teteje, mely csavarokkal van a födélhez erősítve. Anyaga aranyozott ezüst, kidolgozása: vert, öntött, vésett és áttört munka. Van még a templomnak két nagyértékű casulája is, a XVIII. századból, az egyik ezüst, a másik aranyszálakkal hímezve, s egy művészi értékű oltárképe, ismeretlen festőtől.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi