Művelődéstörténeti visszapillantás.

Full text search

Művelődéstörténeti visszapillantás.
Tatárok, törökök és husziták vad hordái dúlták fel Hont vármegyét; nyomukban tűz, vér és romok keltek a tudományos élet nagy kárára. A pusztító csapások nem kimélték meg a szentegyházakat és a kolostorokat sem. Igy esett áldozatul a sági prépostság is, hiteles helyi okleveleinek nagy részével együtt. A mi az oklevelekből megmenekült, az a Palásthy család érdeme, mely család az oklevéltár egy részét megóvta a megsemmisüléstől. Ugyanazokban a gyászos emlékű időkben pusztultak el a zebegényi benczés apátság és a bozóki prémontrei prépostság. Kétségtelen, hogy a vármegye e monostoraiban – miként hazánk többi kolostoraiban is – sokat írogattak a jámbor szerzetesek; de műveikből semmi sem maradt reánk. E jelenség oka az, hogy irodalmunk régibb emlékeit oly helyeken kell keresnünk, a melyek az ellenség támadásaitól védett helyen feküdtek, vagy a honnan biztos helyre vihették íróik a szellemi kincseiket. Ezek az okok magyarázzák azt, hogy Hont vármegyében az irodalom régibb emlékeire alig akadunk, mintha csak a szüntelen csatazajban a szellemi élet megbénult volna.
A mióta azonban a fegyverek zaja lecsillapult, komoly szellemi munka váltotta fel az öldöklő pusztítást. E munkában éppen olyan buzgósággal vettek részt Hont vármegye férfiai, mint a milyen vitézül harczoltak őseik évszázadokon át a nemzeti ideálokért. Már a XVI. század végén találkozunk báró Balassa Bálinttal, kinek szerelmi dalait a nemzeti költészet gyöngyei közé sorozták. Az 1700-as évek elején indítja meg Czvittinger Dávid magyar irodalomtörténetét; alig valamivel később Walaszky Pál ír rendszeres magyar irodalomtörténetet.
Hont vármegyének igazi büszkeségeit azonban csak az újabb korban találjuk. Ezek közül kimagaslik Fehér Ipoly Kálmán, a pannonhalmi szent Benedek-rend tudós főapátja, a történelem, vegytan és természettan egyik leghivatottabb írója. A vármegye szülöttje Ipolyi Arnold is, a nagytudományú püspök, a ki ugyancsak a történetírás és régészet terén szerzett hervadhatatlan babérokat. Báró Nyáry Albert történelmi és heraldikai író; báró Nyáry Jenő kiváló régészeti szakíró; Kubinyi Ferencz, a régiségbúvár és történész; Ivánka Imre, a honti közélet kiváló szereplője; Érdy János, a kitünő archeologus és történetíró; Rajner Lajos prímási helynök, Lányi Károly és Baltik Frigyes, ág. ev. püspök, egyházi írók; báró Kaas Ivor az országos hírű publiczista; Matunák Mihály kiváló történész; Kámory Sámuel orientalista és bibliafordító; König Mór apátkanonok, a nyelvtudós; Bauer János és Ordódy Lajos gazdasági szakírók; Schenek István vegyész; Russegen József lovag, geológus és utazó; Péch Antal bányászati szakíró; Evva Lajos színmű- és regényíró; Gyürky Antal közgazdasági szakíró; Hell Miksa csillagász; Római Horváth Jenő tábornok, hadtörténet író; Illés Nándor erdészeti szakíró, megannyi kimagasló alakjai Hont vármegye fiainak.
A beköltöző magyarok egyik telepedési vonala az Ipoly völgye volt. Azóta is e természeti szépségekben gazdag és termékeny völgy lakossága mindmáig megőrízte sajátságos vonásait és egyéni kiválóságait. E forrásból tárja fel szülőföldje szép népének eszményi megvilágítását Csepreghy Ferencz, a ki népszínműveiben költői erővel ismerteti meg daliás népének józan felfogását és lelkét.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi