Kisdedóvás.

Full text search

Kisdedóvás.
A népoktatási intézetek legalsóbb foka, a kisdedóvás, melyről szintén meg kell emlékeznünk.
Balassagyarmaton 1842-ben részvények kibocsátásával alakítottak kisdedóvót, melynek felállításához Királyi János nyug. tanító 420 pengö forinttal járult. Ez az óvóda azonban csak a szabadságharcz kitöréséig állott fenn, mert Toldy János kisdedóvó honvédnek állott. Bodnár István ügyvéd buzgólkodására 1861-ben az óvóda újból megnyílt s máig is községi óvódaként áll fenn.
1900-ban keletkezett a második kisdedóvó, mely a Scitovszky-úton levő és Balassagyarmat nagyközségtöl épített állami polg. leányiskola díszes épületének földszinti balszárnyát foglalja el.
Az előbb említett óvodánál a már említett Toldy Jánoson kívül megörökítésre érdemes buzgóságot fejtett ki Fabriczy József óvó és Dévény Janka, végül Jeszenszky Anna óvónő. Fenntartók és jótevők: Királyi János, a kormány, a vármegyei törvényhatóság gróf Zichy Ferencz és Balassagyarmat nagyközség. Mind a két kisdedóvó községi.
Losonczon a múlt század harminczas éveiben egy Kaszinó és Műkedvelő Egyesület alakúlt, mely feladatául tűzte ki, hogy kisdedóvót állítson. Később ez az egyesület részvénytársaságot alakított az óvó fenntartása czéljából. Az óvó 1844-ben bérházban nyílt meg. Alapítása körül kiváló érdemet szerzett Kubinyi Ferenczné, szül. Gyürky Francziska úrasszony. A fentemlített egyesületnek főtörekvése volt, hogy a Kaszinót és az óvót a saját helyiségében helyezhesse el s e végből 36.000 korona tőkéjéből és a kölcsönvett 24.000 koronából 1848-ban felépítette a mostani városi vigadó helyén az óvót és a Kaszinót. Ez az épület az 1849-iki orosz dúlás áldozata lett. Az óvóda a múlt század 50-es éveiben bérházban, majd a városházán nyert helyiséget, míg 1867-ben a város 243vette át s részére 1879-ben díszes épületet emelt. Az első óvó volt Karády Ignácz (Kossuth Lajos gyermekeinek későbbi nevelője), említésre méltó egyik utóda volt Dapsy Kálmán is, kit azután óvónő követett állásában.
1897-ben a város második óvódát is szervezett. Mind a két óvó községi.
A gácsi községi óvóda 1886-ban keletkezett. Alapítója Miessl Zsigmond r. kath. esperes-plebános, a ki részint a sajátjából, részint a kir. kormánytól engedélyezett ezer koronás kölcsönből alapította azt.
Fenntartói és jótevői: a kir. kormány, a Felsőnógrádi Magyar Közművelődési Egyesület, Stricker posztógyár-tulajdonos.
Az érsekvadkerti kisdedóvó néhai Farkas Mihály cz. kanonok-esperesplebánosnak köszönheti alapítását, a ki 1888-ban saját ezer koronányi és a vörös keresztegyesület érsekvadkerti fiókjának 200 koronányi örökös alapítványával vetette meg alapját ez óvódának. Az óvóda fenntartója a község volt, de 1909-ben az óvó államivá alakult át.
A szécsényi róm. kath. óvódát Hajnald Lajos dr. kalocsai érsek, Szécsény szülöttje, 1875-ben alapította; 1898-ban azonban a nagyközség, végre 1906-ban az állam vette át és két óvódává fejlesztette.
A sziráki egyesületi óvóda alapját 1875-ben gróf Degenfeld Lajosné és Vladár Miksa ág. hitv. ev. lelkész közreműködése vetette meg. Az óvóda részére nagyobb alapítványt tett: gróf Degenfeld Lajos és József stb. Államsegély igénybevételével állami kisdedóvóvá alakult át. Jótevője a sziráki óvóda-egyesület.
A málnapataki egyesületi kisdedóvó gróf Gyürky Ábrahám főispán, Scitovszky János alispán és Hrk János ág. hitv. ev. lelkész s mások fáradozása után a Felvidéki Magyar Közművelődési Egyesület hozzájárulásával 1892-ben keletkezett, majd később államivá alakult át.
A salgótarjáni három községi kisdedóvódát az 1896. évben a nagyközség állította fel és tartja fenn.
A patvarczi községi óvóda czéljaira Jezernitzky Katalin és férje, Szentiványi Anzelm alapítványt tettek, de miután az óvónő, stb. fizetéséhez a törvényben előírt 3%-os pótadó is kevésnek bizonyult, államsegélyt vettek igénybe s így ez óvóda 1905-ben meg is nyílt.
Újabban alakult kisdedóvók még: államiak: Ábelfalva, Bér, Galgaguta, Héhalom, Kálnó, Kékkő, Lest, Losonczapátfalva, Losoncztamási, Nagykürtös, Vanyarcz; községiek: Egyházasdengeleg és Nemti. A 16 ezeret meghaladó óvókötelesek ellátására ez idő szerint 22 óvóda van, 24 óvónővel.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi