Polgári iskolák.

Full text search

Polgári iskolák.
Balassagyarmat közönsége már a múlt század 30-as éveiben egy középiskola felállításán fáradozott, a mely fáradozás azonban pártolás hiányában eredményre 1875-ig nem vezetett. Ekkor nyerte Balassagyarmat a középiskola-féle polgári iskolát s ezzel Nógrád vármegye is az első polgári iskolát. A balassagyarmati államilag segélyezett hatosztályú polgári fiúiskola 1875-ben, a négyosztályú polgári leányiskola pedig 1879-ben nyílott meg. A fiúiskola osztályonként az elemi iskolák tantermeiben volt elhelyezve, míg az 1878–1879. tanévben az iskola, az akkor megnyílt első leány-osztálylyal, a saját épületébe költözött. Azonban a balassagyarmati áll. főgimnázium keletkezésével a polgári fiúiskola az 1903–1904-ik tanév végén megszűnt.
A fiúiskola megszüntével a ma is fennálló, de községi polgári iskolából időközben állami polgári leányiskolává alakult iskola épületét a főgimnáziumnak átengedni kényteleníttetvén, ismét a nagyközség költségén a Scitovszky-úton felállított új otthonába vonult. A négy hitoktatóval együtt 12 tanerő tanít benne. Ez iskolánál több alapítvány is van. Az iskolához adományával nagyban hozzájárult a Nógrádvármegyei Nemzeti Intézet is.
A losonczi államilag segélyezett községi polgári leányiskola a város hazafias és áldozatkész polgárságának jóvoltából 1890-ben alakult. Jelenlegi épületébe 1891 őszén költözött át. Az iskolával kapcsolatosan kézimunka-tanfolyam is van szervezve. Ez iskolában a négy hitoktatóval együtt 11 tanerő oktat. Legértékesebb alapítványa Losoncznak az iskola fenntartására tett 20.000 koronája.
A salgótarjáni s az 1908–1909. tanévtől állami polgári fiú- és leányiskola, községi jelleggel, hosszú időre terjedő vajudás után, 1903-ban nyílt meg. Máthé Géza kir. tanfelügyelő buzgólkodására s Jankovich Marczell, országgyülési képviselő támogatására, az iskolát a kormány államsegélylyel látta el, majd az 1908–1909. tanévtől kezdve állami kezelésbe vette át. Az iskola bérházból saját otthonába költözött át, mely otthon a kormánynak 227.611 koronájába került. Az iskola, annak fejlesztése, biztosítása és felszerelése Máthé Géza kir. tanfelügyelő fáradozásának érdeme. Tanítótestülete – hálából – Máthé kir. tanfelügyelő arczképét is megfestette. Az iskola alapítása körül Szilárdy Ödön m. kir. udvari tonácsos és nagybirtokos, gondnoksági elnök is nagy érdemeket szerzett. A hat hitoktatóval együtt, 18 tanerő tanít benne.
Vármegyénk polgári iskolái minden tekintetben mintaszerűek. Épületeik palotáknak is beillenek. A polgári iskolákba feljáró növendékek száma 621.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi