NÓGRÁD VÁRMEGYE ŐSKORA. Írta Márton Lajos dr., a Magyar Nemzeti Múzeum őre

Full text search

321NÓGRÁD VÁRMEGYE ŐSKORA.
Írta Márton Lajos dr., a Magyar Nemzeti Múzeum őre
Az őskori kutatás múltja Magyarországon elválaszthatatlanul összefügg Nógrád vármegye őskori emlékeivel. Ezek az emlékek itt vonták először olyemberek figyelmét magukra., a kik jelentőségüket fölismerték s azokat szélesebb körben is megismertették. A vármegy e népe már régebben ismerte e tárgyakat, mert Terenyén, Dolányban, nagyobb záporok után a felszínen találhatta az ősidőben lakott helyeken. Irodalmunk régebbi forrásaiból tudjuk, hogy e vidékek lakosai a múlt század huszas éveiben őskori aranysodronyokat csavargattak kalapjaik köré, őskori ékszereket viseltek* ruháikon, őskori bronzfokosokkal büszkélkedtek. Ide s tova száz éve lesz már, hogy Kubinyi Ferencz egy terenyei palócz legény szűrén azt az első őskori bronzfibulát megpillantotta, a mely benne a gyüjtési kedvet életre keltette. Ez a jelentéktelennek látszó esemény volt az a kis rög, a melyből a lavina megindult s a mely ekként az első lökést adta meg őskori emlékeink rendszeres gyüjtésének.
Sas XIV. (1833) 105–118.
Kubinyi nem állapodott meg a nép kezén forgó őskori tárgyak megmentésénél, hanem okulva Jankovich Miklós példáján, a ki 1828-ban közzé tette a tőle kapott terenyei régiségeket, ő is több ízben ismerteti a gyüjteményébe kerülő tárgyakat s már 1833-ban rendszeres régészeti ásatást végez a terenyei Hársason. Ez ásatás eredménye volt a zöme Kubinyi híres gyüjteményének, a melyet másodízben kellett kiásnia az oroszoktól felgyújtott losonczi házának romjaiból, a mikor gyűjteménye maradványait a Nemzeti Muzeumnak ajándékozta.
Lelkesítő példáján ma már a harmadik nemzedék okul. Nyomába báró Nyáry Jenő lépett pilinyi fölfedezéseivel s ma már ugyancsak a N. Múzeum büszkeségét alkotó szép gyüjtemény ének összehozásával és Pintér Sándor, a ki Szécsény és Dolány vidékének emlékeit egyesíté gyüjteményében, s ajándékaival egyszersmind megvetette alapját a Nógrádi Múzeum őskori gyüjtemény ének is. Az 1891-ben Nagy Iván indítványára megalakult Vármegyei Múzeum-egylet és múzeum s a Pulszkyak szécsényi tartózkodása., ébren tartotta az életre kelt érdeklődést. Az ifjabb generáczióból Szontagh Antal dr. a sziráki temetők felfedezésével s báró Nyáry Albert a pilinyi Sirmány hegyi árpádkori temető rendszeres és gondos feltárásával írták be nevüket szakunk munkásainak sorába.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi