Mednyánszky Dénes.

Full text search

Mednyánszky Dénes.
Mednyánszky Dénes báró, szül. Veszelén, 1830. november 19-én. 1845-ben özvegy anyja Pozsonyban letelepedvén, vele ment Pozsonyba, a hol Stummer (később Ipolyi) Arnold lett a nevelője, kinek mythologiai kutatásai nagy hatással voltak fogékony lelkére. Itt ismerkedett meg Rómer Flórissal is, a ki a régészet iránt ébresztette fel érdeklődését. Az államtudományokban Deréky, később Csalányi István oktatta. A 48-as idők viharai azonban megzavarták életpályáját. A bécsi politechnikumra ment, hogy ott a bányászati pályára készüljön. De visszatért csakhamar a jogi pályára és Schmerling kinevezte őt 1851-ben, gróf Cziráky János, az országos főtörvényszék elnöke mellé „auscultans”-nak. Ez állásában sem maradt sokáig, mert környezetével sehogysem tudott kibékülni, azért Berlinbe ment, hol az egyetemen az állam- és természettudományokat hallgatta. E tartózkodása rendkivüli nagy hatással volt reá. Itt megismerkedett a festészet akkori nagy mestereivel, Rauchchal, Kaulbachchal és Curtiussal, a kiváló hellenistával, Abekennel, Hildebranddal, a híres műkritikussal stb. és Ipolyi mythologiája érdekében többször érintkezett Humboldt Sándorral és Grimm Jakabbal. Tanulmányai végeztével beutazta Német-, Olasz-, majd Bajorországot, hol Geibellel és Carričrrel kötött ismeretséget. Hasznos tapasztalatokkal és tudománynyal gazdagodva tért viszsza 1853-ban hazájába. 1860-ban nőül vette Ghiczy Ágotát és visszavonult Rakoviczra, hol részint gazdálkodással foglalkozott, részint történeti adatokat gyüjtött és a családi levéltárt tanulmányozta. 1865-ben Pozsonyban a Természettudományi Egylet nagygyűlésén tartott beszéde feltünést keltett és még ugyanezen évben az Akadémia levelező tagja, Trencsénmegye főispánja lett, majd selmeczi főbányagróffá neveztetett ki, mely minőségében rendkivüli tevékenységet fejtett ki s a bányaműveket úgyszólván újra teremtette. 1867-ben a trencséni, 1868-ban a selmecz-bélabányai kerület választotta meg képviselőjének. 1870-ben érdemei elismeréséül a király a Szent-István renddel tüntette ki. 1873-ban állásától felmentetett és ez idő óta a közügyeknek és az irodalomnak szentelte idejét.
Mednyánszky a tudományos irodalomnak több ágát művelte. Értekezései, czikkei és ismertetései a Gazdasági Lapokban, a Természettudományi Közleményekben, a Történelmi Tár, a Századok, a Turulban, az Archeologiai Értesítőben, a Bányászati és Kohászati Lapokban, a Pester Lloydban stb. jelentek meg.
Nevezetesebb munkái: Földtani séta hazánk némely vidékén. A hazi tudomány haladási küzdelme. A Curaré-méreg. Über Philloxera. Adatok a gabonafajok mezőgazdasági tengéletéről az északi sarkszélességek alatt. Tanulmányok az erdők légtüneti hatásairól Francziaországban. Adat az ákácz tenyészviszonyaihoz. Tölgyeseinek és a szarvasgomba. Élenyes bányamécs. A Mont-Cenis vájása fúrógépekkel. A Gotthard-alagut vájása. Az észak-amerikai arany- és ezüst-bányászat. Adatok Japán bányászatáról. Legújabb kisérletek párisban a drágakövetk mesterséges előállítására. A mésznek geologiai és technikai jelentősége Magyarországon. Pettkó János emlékezete. Egy hajdani jelmezes társaság. Magyar hölgyek ruhatárai a XVI. században. Adalékok a Fugger okmánytárhoz. Néhány Árpád-kori műemlék Nyitra és Pozsony megyében. Vág-vidéki ősrégészeti lelő-helyek. Őskori telepek Vág-vidékén, stb.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi