Szvatopluk.

Full text search

Szvatopluk.
Ratizlávot is utólérte csakhamar a bünhődés. A kormányzás gondjait megosztotta ugyanis kis öcscsével, a vitéz, bátor és merész, de rendkivül ravasz Szvatoplukkal, ki a frank udvarban növekedvén, az akkori miveltség elég magas fokára hágott s ki ezen kiváló előnyeit csakhamar fel is használta nagybátyjával szemben.
Kezdetben természetesen teljes egyetértelmüséggel jártak el. Ratizláv valószinüleg Vellehradon, Szvatopluk ellenben Nyitrán székelt, a nélkül, hogy ezen körülmény a fejedelemség megosztását jelentette volna.
Szvatopluk nagyravágyó álmainak végczélját a morva fejedelemség teljes függetlensége, esetleg tán királysággá való alakítása képezte. Éles szemeit nem kerülte el az a körülmény, hogy mig egyrészt Európa ujabb alakulása folytán a nemzetes állandósága a kereszténységtől lett függővé, addig másrészt a németek által létesitett egyházak német főpapjai révén, a nemzeti teljes függetlenség lehetetlenné vált. S ha igaz is, hogy a morva fejedelemség Nyitrán püspökséggel birt, miután ez a német érsekség alá tartozónak volt tekintve, német ember kormányzására volt bizva, a szvatopluki álmoknak megvalósításához vezető eszközül alig szolgálhatott.
E körülmények okozták, hogy Szvatopluk egész erejével odahatott, hogy a morva fejedelemség kereszténynyé legyen s ezen tervnek feltétlenül megnyerte Ratizlávot is. Követeik először Rómában kopogtattak, miután azonban innen egyhamar nem igen várhattak alkalmas embert, valószinüleg a szláv nyelv ismeretlen volta miatt, Konstantinápolyba fordultak.
862 táján érkezett Ratizlav és Szvatopluk követsége III. Mihály császárhoz. Éppen ekkor érkezett volt vissza térítői útjából Konstantin szerzetes. A kozárok között működött Tessalonika vidékén s ott elsajátította a szláv nyelvet. Testvére Methód pedig, ki szintén szerzetes vala, mielőtt az 475egyházi pályára lépett, szláv tisztviselő volt. Ezeket szólította fel a császár, hogy menjenek a morvák közé. A testvérek hajlandók is voltak erre, de Konstantin, a kozárok között szerzett tapasztalataira hivatkozva, előbb irást készített s az evangeliumok forditásához fogott. Igy felkészülve s utóbb a szláv hangzásu Cyrill nevet véve fel, ment Konstantin öcscsével, Methóddal, a morva fejedelemségbe s lett a szlávok apostola. Működésének tere azonban inkább a Morva víze mellé esik, mert a Nyitra völgyében s a Kárpátok alján a kereszténység már nagyobb előhaladást tőn.

A NOVÁKI ÉS LEHOTAI LELETEKBŐL.
Eredeti rajz.
Szvatopluk politikai terveibe a két testvér szerzetes igen beillett. A szláv szentirás révén megalapították a szláv liturgiát is, a mi egy szláv királyság alapítására nézve hasznos emeltyűnek mutatkozott. Mivel azonban terveinek megvalósítása a hirtelen elhatározást és a gyors cselekvést kivánta meg, ezt pedig Ratizláv nagyban nehezítette, elhatározta, hogy szabadulni fog terhére levő nagybátyjától. Ezen czélból szövetséget kötött Lajos idősebb fiával, Karlmannal s annak pártfogásáról biztosítva lévén, fellázadt Ratizláv ellen, legyőzte, elfogatta s bilincsekbe verve, mint engedetlen lázadót Ratisbonnba küldte a császárhoz.
A császár Ratizlávot megvakíttatta s örökös fogságba záratta ugyan, de Szvatopluk készségét sem vette készpénznek. Karlmannt tehát a morvák ellen küldötte. A német sereg pusztítva hatolt a fejedelemségbe, elfoglalta a fejedelmi udvar kincseit s a fejedelemséget adózó viszonyba hozta a bajor királysággal, magát Szvatoplukot túsz gyanánt vitte magával, a szláv hithirdető 476Methodot Németországba rendelte s helyette német papokat küldött a Morva, Vág és Nyitra völgyébe.
A ravasz Szvatopluk azonban jó eleve gondoskodott magáról. Hű emberei által lázadást szított a fejedelemségben, a császárral pedig elhitette, hogy ezt más, mint az ő jelenléte nem képes lecsillapítani. A császár hajlott a szép szóra s Szvatopluk csakhamar német sereg élén hazafelé sietett. A morva határhoz érve, orozva megöleté a német sereg vezéreit s a lázadókkal egyesülve, az egész sereget leapríttatá, ő maga pedig ismét beült a morva fejedelmi székbe.
A császár szertelen haragra gyúladt s nagy sereggel indult Szvatopluk ellen. A háború, mely hosszabb ideig tartott, változó szerncsével folyt, sőt Szvatopluk kétségtelen előnyöket vívott ki. Végre is a forcheimsi egyezség vetett véget a viszálynak 874-ben. Szvatopluk teljesen független morva fejedelem lett, a német papok jobbára visszatértek hazájukba, Method pedig újra elkezdte a szláv kereszténység terjesztését, sőt állítólag egy morva érsekségnek felállitását és nyitrán egy szláv püspökségnek, mint a morva érsekség suffraganeusának végleges szervezését is kinyerte a pápától 880 táján. Az első, névleg ismert nyitrai szláv püspök a német származásu Viching volt. Van ugyan egy pápai bulla 826-ból, mely Alevin nevű nyitrai püspökről tesz említést, azonban kétségtelen, hogy ezen másolatban ismert oklevél koholmány s igy annak ténybeli állításait elfogadnunk nem lehet.
Bár Viching szerepléséről részletes adataink nincsenek, mégis, a további fejlemények alapján, elég valószínüséggel állíthatjuk, hogy a tudós és nagy miveltségü német püspök önálló politikát folytatott s végső czélja a német uralom megszilárdítása volt. A szláv elem ellen irányuló politika okozhatta, hogy Szvatoplukot, ki a püspököt leghivebb emberének tartotta, reá birta a szláv papok elkergetésére. Ekkor kellett távozniok a morvák másodapostolainak, Gorazdnak és Kelemennek s ekkor szünt meg teljesen a szláv liturgia, hogy helyet adjon a katholikus egyház egységesitő liturgiájának, a rómainak.
Szvatopluk ekkor állott hatalmának tetőpontján. 883-ból és 884-ből van reá adat, hogy a királyi czimet is használta s a pápa őt e néven szólította. A frank-német uralom hanyatlása, Nagy Károly utódainak folytonos viszálykodása bizonytalan helyzetet teremtett egész Európában. Ezen bizonytalanság jellemzi a haszonleső morvák politikáját is. Szvatopluk Arnulffal, a Karlmann törvénytelen fiával szemben, Vastag Károlyt pártolta ugyan s e réven Pannoniában is megfészkelte magát. Mikor azonban 888-ban Arnulf mégis császárrá lőn, Szvatopluk is fordított a köpenyegen s az ő táborába állott.
Arnulf azonban igen hamar kiismerte Szvatoplukot s a nagyobb bajt megelőzendő, már 892-ben hadat vezetett a morvák ellen. Ez időtájban a magyarok már megjelentek mai hazánk határain s a viszálykodó feleknek számot kellett vetniök az új néppel. Szvatopluk is, Arnulf is igyekezett megnyerni a harczias népet. A magyarok éleslátása a császár javára döntött s a 892-iki táborozásban egyes magyar csapatok együtt harczoltak a frank-német sereggel a morvák ellen. Szvatopluk, bár seregének nagyságáról legendákat szőttek össze a szláv történetirók, nem mert nyilt csatába ereszkedni, hanem váraiba vonúlva, várta az ellenséget. Arnulf, a Dráva- és Szávamenti szlávok főnökével és a magyarokkal a Dunán túlról érkezett; de várostromra nem levén berendezve, négy heti táborozás után visszatért. 893-ban új hadat vezetett a morvák ellen. Csapatai ekkor kétségtelenül Nyitravármegye 477területén táboroztak, mert a fuldai évkönyvek szerint, a császár elpusztította a morvák síkságát s a morva sereg a Kis-Kárpátok hegyi szorosai között volt kénytelen megvonulni. Az ellenfelek között azonban végleges döntés nem volt s Szvatopluk továbbra is megmaradt hatalmának birtokában.
A következő évben meghalt Szvatopluk. A szláv nemzetnek első világtörténelmi képviselője szállott vele sírba s igy nem csodálhatjuk, hogy a népfantázia a legendaszerüség zománczával vette körül alakját. Konstantinos Porphyrogenetos szerint ő volt az a fejedelem, ki halálos ágyán a vesszőkötegről szóló általánosan ismert példabeszédet intézte fiaihoz. A német történelem ezen korból származó legelőkelőbb forrása, az Annales Fuldenses „a gonoszság hüvelyének” nevezi őt s azt mondja, hogy „emberi vért szomjazva járt körül”. A szláv mondák szerint pedig, mikor hatalmának tetőpontján állott, eltünt és népe soha sem látta többé. Prágai Cosmas elbeszéli, hogy serege közepéből távozott el s a Nyitra melletti Zobor hegyre vonult vissza, hol egy barlangban három bajtársával egyetemben remete életet élt s mint szent férfiu halt meg.
Ratizláv és Szvatopluk által Nyitravármegye területén hosszú ideig a szlávság morva eleme tanyázott. E nép mivelődés tekintetében csak lassan haladt előre s akkor is a német és görög minták utánzására szorítkozott. A nagy morva uralomnak tehát a megye területén, valamely kiválóbb és faji jellegre való alkotásai nem maradtak. Igen valószínű azonban, bár közvetlen történelmi adatokkal nem is igazolható, hogy a megye jelenlegi székhelyét, Nyitrát, tulajdonképpen a morva uralom hozta létre, falai s a sziklaoromra ültetett vár első építményei Szvatopluk alkotó erejét dicsérik. A morváknak köszönjük a Vág és a Nyitra folyók keresztelését, következőleg a megyének nevet adott város elnevezését is.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi