Vasipar.

Full text search

Vasipar.
Miután sem Pozsony vármegyében, sem közelében nincsen vasbányászat, amely olcsó nyersanyagot adna a vasiparnak, inkább a kézmű-iparilag űzött vasművesség fejlődött ki, míg a gépgyártás csak a legszűkebb keretben mozgott. Ma is inkább csak gazdasági gépet és gőzkazánt állítanak elő, régebben pedig jórészt javításokra szorítkozott a munka és ezenkívül szesz- és sörfőzőknek készítettek gépberendezéseket és egyéb kisebb gazdasági kézi gépeket. A műlakatosság azonban már régi időtől fogva kiváló helyet foglal el a vármegye iparában. Pozsony város régi számadásaiban 1314. évtől kezdve találkozunk a lakatosok különféle munkáival, melyek a szorosan vett épület- és műlakatos-ipar körébe eső munkákon kívül még az óraszerkezetek készítéséből és fegyverek javításából állottak. Hasonlóképpen a nagylévárdi „habánusok”, kik a XVII. század elején telepedtek le, élénken űzték a lakatos-, különösen a szerkovács- és késes-ipart.
Az 1865-ben Pozsonyban rendezett ipar-, mű- és régiség-kiállításon 6 lakatosnak a munkája tünt ki, a később tartott nagy tárlatokon pedig az itteni lakatos-ipar az egész országban közelismerést vívott ki magának. A lakatosoknál 315jóval több kovács volt a vármegyében, kikről a pozsonyi számadások szintén már az 1379-iki adókönyvben tesznek említést: bádogos már kevesebb volt.

Pozsony. – A dinamitgyár.
Eredetije a gyár tulajdona
A kocsigyártás szintén régi idők óta virágzott s az itt készült kocsik nemcsak a felvidéki megyékben voltak elterjedve, hanem a Délvidéken, sőt a Balkán államokban is, a hová a Dunán szállították. Különösen csinos kocsikat készítettek Pozsonyban; a megyében pedig a könnyű s ezért általánosan kedvelt bazini szekereket készítették s a 70-es évek elején mintegy 140 kerekes 80 munkással dolgozott. A kocsigyártás Pozsonyban máig is megtartotta jelentőségét s az itt késztett csinos hintók és vadászkocsik külföldön is keresettek.
A különleges vasfeldolgozás terén figyelmet érdemel a zománcz-edénygyártás, melyet hazánkban csak az újabb időben honosítottak meg. A ligetfalvi gyár öt évvel ezelőtt keletkezett. A pozsonyi kábelgyár nemcsak a belföldi szükségletre dolgozik, hanem a jelentékenyebb külföldi, sőt tengerentúli piaczokra is sok gyártmányt szállít.

A diószegi czukorgyár.
Saját felvételünk
A villamossági ipar az utóbbi években kezd lendületet venni Pozsonyban; a villamos áramszolgáltatáson kívül, kisebb dinamogépek előállításával is foglalkozik. Az 1901-ben alkotott városi villamos mű áramszolgáltatása mind világítási, mind erőátviteli czélokra rövid idő alatt annyira növekedett, hogy máris a mű nagyobbításáról kell gondoskodni. A világítási czélokra szolgáló villamos áram hektowattonként 6.5 fillér, ipari (erőátviteli) czélokra pedig csak 3 fillér, mely utóbbi olcsó díj okozza azt, hogy a villamosságnak hajtóerőre való alkalmazása napról-napra terjed az iparban. E körülmény jelentősége főleg a kézmű-ipar föllendülése szempontjából domborodik ki.
A borostyánkői rézhámor már a régibb időben szolgáltatta a rézműveseknek különösen a szeszgyári berendezésekhez való anyagot; jelenleg a belföldi vasúti és hajózási szükségleteket fedezi.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi