Vasút.

Full text search

Vasút.
Pozsony vármegye területén nemcsak a gőzhajózásnak volt nagy jelentősége, hanem a magyar vasútügynek is itt van a bölcsője; itt épült a monarchia első sínpárja, a Pozsonytól Nagyszombatig vezetett lóvasút.
Ugyancsak Pozsonyban, az 1836. évi országgyűlésen foglalkoztak a rendek először behatóbban a vasutak építésével, aminek eredménye: a kontinens első vasúti törvénye lett. Ez országgyűlés munkálata, támaszkodva az 1791. évi regnikoláris deputácziók munkálataira, volt az alapja a máig kifejlődött nagy vasúti hálózatunknak.
A pozsony-nagyszombati lóvasút építése 1837-ben vette kezdetét, de csak 1846-ban adatott át egész vonalával a közforgalomnak; hossza 8 1/2 mérföld 335volt és Nagyszombaton túl Szeredig vezetett. Miután ez volt Ausztria-Magyarországon át az első sínút, nem csoda, hogy 8 éveig épült, mert úgy technikai, mint vasútüzleti szempontból úttörő vállalat volt. Az építési költség összesen 1,286.092 frt volt. A vasút azonban az előirányzatot kétszeresen túllépte s így egyfelől magas építési költségei miatt, másfelől az időközben szintén kiépült délkeleti államvasút versenye következtében nem virágzott, miért is már 1853-tól kezdve a vállalat azon fáradozott hogy a pályát gőzerejűvé változtassa át s hogy az osztrák északi és délkeleti vasúttal való csatlakozását kieszközölje; de miután az átalakításhoz szükséges pénzt nem sikerült előteremteni és az 1868-ban kért állami kamatbiztosítás sem lett a vasút számára engedélyezve, ez a törekvése meghiúsult s így a vasúti igazgatóság csak azon fáradozott, hogy a pályát el- vagy bérbe adhassa. Végre 1872-ben eladta a herczeg Windischgrätz és gróf Breuner-féle konzorcziumnak, a mely aztán később, mint a vágvölgyi vasút engedélyese is, gőzerejű pályává építette ki a pozsony–nagyszombati lóvasútat, Pozsonyban az osztrák államvasúttársaság vonalához való csatlakozással.
A volt vágvölgyi vasút építésénél Pozsonymegye szintere volt a tervezett, de a vágvölgyi vasúttársulattól egészen ki nem épített vonalhálózatnak. Az engedélyokmányban többek közt benne volt a Sircztől Pozsonyig, a Pozsonytól Nagyszombat és Lipótváron át Trencsénig, innen Zsolnáig, Nagyszombattól Jabloniczon át Lundenburg felé s végül Lipótvártól Üzbégig terjedő vonal. Vasúttörténeti szempontból jelentékenyebb a volt osztrák államvasúttársaság vonalainak kiépítése, a melynek a marchegg–pozsonyi vonalszakasza 1848 aug. 20-án nyilt meg; de már egy évvel később, a bekövetkezett szomorú időszakban, az osztrák államkormány ezt a vonalszakaszt a vácz–pest–szolnoki vonallal együtt az állam tulajdonába vette át s így került „osztrák délkeleti vasút” névvel a bécsi vezérigazgatóság fenhatósága alá. A vármegye vasútügyét, további folyamában, az alkotmányosság helyreállítása után már egészen a magyar kormánytól vezetett öntudatos vasúti politika irányitja s a vármegye területén levő vonalak az ország vasúti hálózatával összhangzatosan fejlődnek. Sok idő telt el, míg az államvasúti rendszer megerősítésével sikerült a vasúti tarifapolitikát Magyarország közgazdasági érdekeinek megfelelően irányítani s a magyar állam fenhatóságát e fontos téren is érvényre juttatni. Sőt nyugati kiviteli kereskedelmünkben és mezőgazdasági termékeinknek a nyugat piaczán való értékesítésében, melyben Pozsony vármegye kiváló mértékben részesedik, még ma is leginkább Ausztria érdekei döntők és a Pozsony és Bécs között tervezett villamos vasútnak is ebből a szempontból kiindulólag kell annyi nehézséggel megküzdenie, míg a kormány az építési engedélyt tényleg megadta.
Pozsony, a mint már előbb említettük, a vasútügy kezdetének bölcsője volt, az itteni országgyűlésen vetették meg alapját a magyar vasutaknak, a midőn az 1832/36-iki országgyűlés – annak hatása alatt, hogy a vármegyéknek a kereskedelem akadályainak elhárítását és a közlekedési utak építését sürgető feliratai eredménytelenek voltak és hogy Ausztriában olyan vasúti terv készült, mely hazai termékeink értékesítését veszélylyel fenyegette – bezárásának utolsó óráiban iktatták törvénybe a vasutak építésének lehetőségét. Ekkor Kossuth Lajos az „Országgyűlési Tudósítások” 1836. évi április hó 27-iki számában így írt: „Ily helyzetében a dolgoknak, midőn egyrészről a kérdéses (vasúti) vállalatok előmozdítása hazánkra nézve már-már nem jólét, hanem élet s halál kérdéséve lőn”, a rendek azon igyekeztek, hogy a haza javára tegyenek meg mindent, a mit most még lehet, mert bizonyosak voltak abban, hogy negyedfél esztendei munkálkodásuk anyagi gyümölcse csak az lesz, a mit e néhány napban tisztába hoznak. A közbejött szomorú események nem állhatták sokáig útját annak, hogy a magyar vasutak, kiterjedt hálózatukkal és tökéletes berendezésükkel, egész Európa egyik mintaszerű intzéményévé váljanak.
* * *
Források: Ortvay Tivadar dr.: Pozsony város története. – Rakovszky István: Das Pressburger Rathhaus und der Stadtrath. – Szádeczky Lajos: A czéhek történetéről Magyarországon. – Huber-Liebenau: Das deutsche Zunftwesen im Mittelalter. – Ballagi A. dr.: A magyar nyomdászat történeti fejlődése. – Dr. Király János: A dunai vám- és kompátkelési jog Pozsonyban. – A magyar korona orsz. gyáripara. (A kereskedelemügyi minisztérium kiadványai). – A helyszinén gyűjtött adatok.

 

 

Ziarele Arcanum
Ziarele Arcanum

Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi

Arcanum logo

Arcanum se ocupă cu digitalizarea în masă, cu arhivarea și cu publicarea materialelor tipărite.

Despre noi Contact Apariții în presă

Languages







Ziarele Arcanum

Ziarele Arcanum
Vezi ce au spus ziarele din ultimii 250 de ani despre acest subiect!

Arată-mi